Computer Science colleges in Sriganaganagar
The colleges in the location that offer the Computer Science are 3. Colleges can be classified into 2 private owned in the Sriganaganagar.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Computer Science, including Sriganaganagar and others. The top Computer Science colleges in Sriganaganagar are located in Tamil Nadu out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
The colleges in Sriganaganagar that offer Computer Science are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture | 9 Colleges |
| Chemistry | 7 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Physics | 4 Colleges |
| Botany | 3 Colleges |
| Computer Science | 3 Colleges |
| Zoology | 3 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Dietetics | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Computer Science accepts in Sriganaganagar is CUET-PG. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET-PG | 1 Colleges |
The colleges in the location that offer the Computer Science are 3. Colleges can be classified into 2 private owned in the Sriganaganagar.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Computer Science, including Sriganaganagar and others. The top Computer Science colleges in Sriganaganagar are located in Tamil Nadu out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
The colleges in Sriganaganagar that offer Computer Science are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture | 9 Colleges |
| Chemistry | 7 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Physics | 4 Colleges |
| Botany | 3 Colleges |
| Computer Science | 3 Colleges |
| Zoology | 3 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Dietetics | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Computer Science accepts in Sriganaganagar is CUET-PG. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET-PG | 1 Colleges |
Computer Science colleges in Sriganaganagar
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Sriganaganagar
Both Tantia University and OPJS University have good placement records.
Tantia University
Placements
Tantia University has excellent placements. In 2023, students got direct campus placements. The average package is INR 20,000 per month.
Companies
Tantia University has over 450 companies that recruit students from different fields of engineering. Some companies that visit campus include TCS, ONGC, ICICI Bank, Infosys, Maruti Suzuki, SBI, Reliance, and HDFC Bank.
Preparation
Tantia University prepares its final-year students for corporate interviews.
OPJS University
Placements
OPJS University has an excellent placement record, with 80% of the previous batch of students being placed.
Companies
OPJS University has several multinational firms that declare their presence, including TCS, ONGC, ICICI Bank, Infosys, Maruti Suzuki, SBI, Reliance, and HDFC Bank.
Courses
OPJS University has affordable courses with the low cost of a bachelor's degree.
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Sriganaganagar
NIMS University Jaipur offers decent placements annually for various courses like MBA, MCA and BTech, etc. In 2025, the participating recruiters presented various placements to the batch 2024. As per the latest report, 71 recruiter participated during NIMS University Jaipur placements for the School of Engineering and presented 215 job offers to the students of the batch 2025. Similarly, 42 recruiter participated for the School of Business placements and presented 153 job offers to the students of the batch 2025.
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |