Computer Science colleges in Rajasthan - Other
There are nearly 6 colleges in Rajasthan - Other that offer Computer Science courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is private: 6.
Location wise
There are colleges offering the Computer Science in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Computer Science colleges in Rajasthan - Other like Chemistry, Mathematics and Physics. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 12 Colleges |
| Mathematics | 9 Colleges |
| Physics | 9 Colleges |
| Zoology | 9 Colleges |
| Botany | 7 Colleges |
| Agriculture | 6 Colleges |
| Computer Science | 6 Colleges |
| Biotechnology | 5 Colleges |
| Microbiology | 5 Colleges |
| Biochemistry | 3 Colleges |
| Biology | 3 Colleges |
| Food & Nutrition | 3 Colleges |
| Statistics | 3 Colleges |
| Forensic Science | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Medical Laboratory Technology | 2 Colleges |
| Naturopathy | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Dairy Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering Computer Science in Rajasthan - Other are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET | 2 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are nearly 6 colleges in Rajasthan - Other that offer Computer Science courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is private: 6.
Location wise
There are colleges offering the Computer Science in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Computer Science colleges in Rajasthan - Other like Chemistry, Mathematics and Physics. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 12 Colleges |
| Mathematics | 9 Colleges |
| Physics | 9 Colleges |
| Zoology | 9 Colleges |
| Botany | 7 Colleges |
| Agriculture | 6 Colleges |
| Computer Science | 6 Colleges |
| Biotechnology | 5 Colleges |
| Microbiology | 5 Colleges |
| Biochemistry | 3 Colleges |
| Biology | 3 Colleges |
| Food & Nutrition | 3 Colleges |
| Statistics | 3 Colleges |
| Forensic Science | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Medical Laboratory Technology | 2 Colleges |
| Naturopathy | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Dairy Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering Computer Science in Rajasthan - Other are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET | 2 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Computer Science colleges in Rajasthan - Other
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Rajasthan - Other
Mewar University is recognised by the UGC and is also approved by the AICTE, AIU, BCI, PCI, IAP, INC, RNC, RPMC, NCVET, NCTE, FICCI, YHAI, NSS, NCC. Moreover, Mewar University is also certified by ISO 9001:2015 and accredited by NAAC.
CUET UG 2026 exam will be conducted in May/June for 37 subjects. The mode of examination is CBT (Computer Based Test). NTA did not release official notification for CUET UG date sheet. Candidates can know exam details through CUET UG information bulletin. NTA will conduct CUET UG 2026 exam in multiple phases depending upon the number of candidates registering for the exam. Registered candidates can know the exact CUET UG exam on hall ticket. Candidates will have to report at the alloted exam centre on the day of the examination. The exam will be held in two slots each day depending upon the subject combinations chosen by the candidate.
JJTU Rajasthan motivates students to take part in various sports activities. Over the years, male or female students, have shown remarkable performance in inter-college competitions. Students can also join various sports activities performed in the college. There are trainers kept to train students. Students have the option to take part in the indoor or outdoor sports activities.
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Rajasthan - Other
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.
NIMS University Jaipur offers decent placements annually for various courses like MBA, MCA and BTech, etc. In 2025, the participating recruiters presented various placements to the batch 2024. As per the latest report, 71 recruiter participated during NIMS University Jaipur placements for the School of Engineering and presented 215 job offers to the students of the batch 2025. Similarly, 42 recruiter participated for the School of Business placements and presented 153 job offers to the students of the batch 2025.
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Rajasthan - Other
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
NIIT University programmes range from the UG to doctoral levels in Computer Science & Engineering, Geographical Information Systems, Electronics & Communication, Biotechnology, Educational Technology & Management Sciences. At the UG level, the university gives BTech programmes to students. BTech is available in various specialisations such as Biotechnology, Computer Science & Engineering, Cyber Security, & others, BBA, & Dual Degree Integrated MBA. At the PG level, the available programmes are MTech, integrated MBA, and others.
Mahatma Jyoti Rao Phoole University frequently releases the cutoff lists for various undergraduate courses in June/July following the declaration of the board exam results.
- Courses based on Class 12 scores (boards like RBSE, CBSE) in the second or third week of June, 2023
- The final week of June 2023 for admission lists that take results from national entrance exams (CUET for BA/BSc, for example)
In addition, if seats are still available, the institution is anticipated to post two to three cutoff lists separated by approximately one week. Along with these lists, the opening and closing ranks for each round will be disclosed.