Computer Science colleges in Kota
There are nearly 4 colleges in Kota that offer Computer Science courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is private: 3 and public / government: 1.
Location wise
There are colleges offering the Computer Science in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Computer Science colleges in Kota like Botany, Chemistry and Computer Science. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 6 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Physics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Biotechnology | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Literature | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Psychology | 1 Colleges |
| Social Work | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering Computer Science in Kota are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are nearly 4 colleges in Kota that offer Computer Science courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is private: 3 and public / government: 1.
Location wise
There are colleges offering the Computer Science in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Computer Science colleges in Kota like Botany, Chemistry and Computer Science. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 6 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Physics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Biotechnology | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Literature | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Psychology | 1 Colleges |
| Social Work | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering Computer Science in Kota are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Computer Science colleges in Kota
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Kota
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Career Point University offers courses at UG, PG and doctoral levels in multiple streams such as Science, Management, Engineering, etc. Some of the courses include BTech, BBA, MBA, BA, MTech, etc. CPUR admissions is merit-based. A minimum of Class 12 is required to apply for UG courses. Graduation is required to apply for any of the PG courses.
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| BCA | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Kota
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.
NIMS University Jaipur offers decent placements annually for various courses like MBA, MCA and BTech, etc. In 2025, the participating recruiters presented various placements to the batch 2024. As per the latest report, 71 recruiter participated during NIMS University Jaipur placements for the School of Engineering and presented 215 job offers to the students of the batch 2025. Similarly, 42 recruiter participated for the School of Business placements and presented 153 job offers to the students of the batch 2025.
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.