Computer Science colleges in Hanumangarh
There are 6 colleges offering Computer Science in Hanumangarh. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 4 and public / government owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Computer Science. Of all the cities, Tamil Nadu has the most Top Computer Science colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
Computer Science offers diversified specialisations like Agriculture, Chemistry and Computer Science. Refer the table below showing number of colleges offering each Computer Science specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture | 8 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 6 Colleges |
| Botany | 4 Colleges |
| Food & Nutrition | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Physics | 4 Colleges |
| Home Science | 3 Colleges |
| Zoology | 3 Colleges |
| Statistics | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Dietetics | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Forensic Science | 1 Colleges |
| Genetics | 1 Colleges |
| Fire & Safety Engineering | 1 Colleges |
| Veterinary Science | 1 Colleges |
| Psychology | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Computer Science in Hanumangarh. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 3 Colleges |
There are 6 colleges offering Computer Science in Hanumangarh. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 4 and public / government owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Computer Science. Of all the cities, Tamil Nadu has the most Top Computer Science colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 670 Colleges |
| Maharashtra | 447 Colleges |
| Madhya Pradesh | 419 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Andhra Pradesh | 223 Colleges |
| Kerala | 223 Colleges |
| Telangana | 209 Colleges |
| Punjab | 193 Colleges |
| Uttar Pradesh | 154 Colleges |
| West Bengal | 133 Colleges |
| Mumbai (All) | 123 Colleges |
| Delhi/NCR | 120 Colleges |
| Orissa | 119 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Bangalore | 101 Colleges |
| Chennai | 96 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 88 Colleges |
| Hyderabad | 85 Colleges |
| Gujarat | 83 Colleges |
Specializations
Computer Science offers diversified specialisations like Agriculture, Chemistry and Computer Science. Refer the table below showing number of colleges offering each Computer Science specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Agriculture | 8 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 6 Colleges |
| Botany | 4 Colleges |
| Food & Nutrition | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Physics | 4 Colleges |
| Home Science | 3 Colleges |
| Zoology | 3 Colleges |
| Statistics | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Dietetics | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Forensic Science | 1 Colleges |
| Genetics | 1 Colleges |
| Fire & Safety Engineering | 1 Colleges |
| Veterinary Science | 1 Colleges |
| Psychology | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Computer Science in Hanumangarh. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 3 Colleges |
Computer Science colleges in Hanumangarh
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Hanumangarh
No, Shri Khushal Das University is not expensive.
SKDU fees range from Rs 15,000 to Rs 1,50,000 per year, depending on the degree level, duration and specialisation of the course. The college offers 156 courses at Certificate, UG, Ph.D, Diploma and PG programmes. Furthermore, SKDU offers 13 courses in BSc, 6 courses in BA at the UG level. At the PG level, the students can choose a wide range of specializations - 21 courses in MA, 15 course in MSc. Admission to SKDU courses are open for the academic year 2024-25. For admission the college conducts CBSE 12th. In addition to this, scores of RBSE 12th are accepted by SKDU.
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| M.Sc. | Candidate must have completed graduation with above mentioned marks from any recognised University/Institute. |
| B.Com | Candidate must have passed 10+2 with some compulsory subjects including Accountancy, Business Studies, Maths/optional subject, and/ or Economics. |
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 from a recognised board/ council. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 examination with Science stream from a recognised board. |
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Hanumangarh
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognised school/board. |
| B.Com | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognised school/board. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognised school/board. |
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.
NIMS University Jaipur offers decent placements annually for various courses like MBA, MCA and BTech, etc. In 2025, the participating recruiters presented various placements to the batch 2024. As per the latest report, 71 recruiter participated during NIMS University Jaipur placements for the School of Engineering and presented 215 job offers to the students of the batch 2025. Similarly, 42 recruiter participated for the School of Business placements and presented 153 job offers to the students of the batch 2025.
Commonly asked questions On Computer Science colleges in Hanumangarh
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
NIIT University programmes range from the UG to doctoral levels in Computer Science & Engineering, Geographical Information Systems, Electronics & Communication, Biotechnology, Educational Technology & Management Sciences. At the UG level, the university gives BTech programmes to students. BTech is available in various specialisations such as Biotechnology, Computer Science & Engineering, Cyber Security, & others, BBA, & Dual Degree Integrated MBA. At the PG level, the available programmes are MTech, integrated MBA, and others.
Mahatma Jyoti Rao Phoole University frequently releases the cutoff lists for various undergraduate courses in June/July following the declaration of the board exam results.
- Courses based on Class 12 scores (boards like RBSE, CBSE) in the second or third week of June, 2023
- The final week of June 2023 for admission lists that take results from national entrance exams (CUET for BA/BSc, for example)
In addition, if seats are still available, the institution is anticipated to post two to three cutoff lists separated by approximately one week. Along with these lists, the opening and closing ranks for each round will be disclosed.