Home Science colleges in Churu
There are 1 colleges offering Home Science in Churu. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Home Science. Of all the cities, Uttar Pradesh has the most Top Home Science colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Home Science offers diversified specialisations like Chemistry, Botany and Physics. Refer the table below showing number of colleges offering each Home Science specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 11 Colleges |
| Botany | 9 Colleges |
| Physics | 9 Colleges |
| Zoology | 7 Colleges |
| Computer Science | 6 Colleges |
| Mathematics | 6 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Home Science in Churu. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
There are 1 colleges offering Home Science in Churu. Among these, split of colleges by ownership is private owned: 1.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Home Science. Of all the cities, Uttar Pradesh has the most Top Home Science colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Home Science offers diversified specialisations like Chemistry, Botany and Physics. Refer the table below showing number of colleges offering each Home Science specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 11 Colleges |
| Botany | 9 Colleges |
| Physics | 9 Colleges |
| Zoology | 7 Colleges |
| Computer Science | 6 Colleges |
| Mathematics | 6 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Home Science in Churu. Refer to the table below showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Home Science colleges in Churu
Commonly asked questions On Home Science colleges in Churu
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
Commonly asked questions On Home Science colleges in Churu
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
University of Technology Jaipur fee is kept quite affordable. The fee is exclusive of the transportation charges, hostel fee, and various other charges. If the students find the fee costly, there are scholarships available for students. Some of the University of Technology fee details are mentioned below:
| Courses | Tuition Fees |
|---|---|
2.7 L - 4.5 L | |
1.8 L - 4.5 L | |
60 K - 3 L |
Mahatma Jyoti Rao Phoole University frequently releases the cutoff lists for various undergraduate courses in June/July following the declaration of the board exam results.
- Courses based on Class 12 scores (boards like RBSE, CBSE) in the second or third week of June, 2023
- The final week of June 2023 for admission lists that take results from national entrance exams (CUET for BA/BSc, for example)
In addition, if seats are still available, the institution is anticipated to post two to three cutoff lists separated by approximately one week. Along with these lists, the opening and closing ranks for each round will be disclosed.
No, it is very hard to get BNU at 70% .