Home Science colleges in Sikar
There are 2 Home Science colleges in Sikar. Of the total number of colleges offering Home Science, split of colleges by ownership is private: 2;
Location wise
Sikar is home to 2 Home Science. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Home Science is offered in varied specializations such as Botany, Chemistry, Mathematics, Physics, Zoology, Veterinary Science, Agriculture, Biology, Food & Nutrition, Home Science, Economics, Geography, History, Literature, Biotechnology, Painting & Drawing, Political Science, Sociology, Computer Science Engineering, Cyber Security . Below is the break up of number of colleges offering each Home Science specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 18 Colleges |
| Chemistry | 18 Colleges |
| Mathematics | 17 Colleges |
| Physics | 16 Colleges |
| Zoology | 16 Colleges |
| Veterinary Science | 4 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Food & Nutrition | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Literature | 1 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Painting & Drawing | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Computer Science Engineering | 1 Colleges |
| Cyber Security | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Home Science is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Home Sc
There are 2 Home Science colleges in Sikar. Of the total number of colleges offering Home Science, split of colleges by ownership is private: 2;
Location wise
Sikar is home to 2 Home Science. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Home Science is offered in varied specializations such as Botany, Chemistry, Mathematics, Physics, Zoology, Veterinary Science, Agriculture, Biology, Food & Nutrition, Home Science, Economics, Geography, History, Literature, Biotechnology, Painting & Drawing, Political Science, Sociology, Computer Science Engineering, Cyber Security . Below is the break up of number of colleges offering each Home Science specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 18 Colleges |
| Chemistry | 18 Colleges |
| Mathematics | 17 Colleges |
| Physics | 16 Colleges |
| Zoology | 16 Colleges |
| Veterinary Science | 4 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Food & Nutrition | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Literature | 1 Colleges |
| Biotechnology | 1 Colleges |
| Painting & Drawing | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Computer Science Engineering | 1 Colleges |
| Cyber Security | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Home Science is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Home Science, along with number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Home Science colleges in Sikar
Commonly asked questions On Home Science colleges in Sikar
Shekhawati Group of Institutions has below criteria for taking admissions to it's various courses:
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| MBA/PGDM | Candidate must have passed Bachelor degree of minimum 3 years duration. Obtained at least 50% marks (45% marks in case of candidates belonging to reserved category such as SC, ST and Non creamy layer OBC and Non creamy layer MBC, PWD category only for relaxation in minimum academic qualification) in the qualifying examination. |
| M.Sc. | The candidate should have passed Graduation with mentioned Marks in concerned Subject. |
| M.A. | Students who have passed 10+2+3 (Any Stream) with mentioned aggregate at UG level or 55% at UG level in the particular subject, in which student is seeking admission at PG level |
| M.Com | Candidate with 55% at UG level in the particular subject, in which student is seeking admission at PG level is also eligible to apply. |
| B.A. | Students from outside of Rajasthan must have 60% at Sr Sec Examination from a recognized Board are eligible for admission in BA |
| BCA | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| BBA | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| B.Com | Students from outside of Rajasthan must have 60% at Sr Sec Examination from a recognized Board are eligible for admission in B.Com |
| B.Sc. | The maximum age limit is 25 years as on 01.01.2023 |
| UG Diploma | Students must have passed Senior Secondary with mandatory Subject OR as per Coordinator AHDP, RAJUVAS Bikaner. |
| B.Ed | Candidate must have passed graduation from a recognized university. |
| BNYS | Candidate must have passed 10+2 from a recognized board. |
| B.M.C. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
Yes, candidates fulfilling the eligibility requirements can fill out the application form online. Aspirants have to pay an application fee to register for a course. Below are the steps to apply for admission at Sobhasaria Group of Institutions:
Step 1: Visit the official website of Sobhasaria Group of Institutions.
Step 2: Click on 'Admission Process' under 'Admission' tab on the Home page.
Step 3: Click on 'Apply Now' and register with the basic details.
Step 4: Fill out the application form and upload the documents.
Step 5: Pay the application fee to submit the form.
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Commonly asked questions On Home Science colleges in Sikar
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
University of Technology Jaipur fee is kept quite affordable. The fee is exclusive of the transportation charges, hostel fee, and various other charges. If the students find the fee costly, there are scholarships available for students. Some of the University of Technology fee details are mentioned below:
| Courses | Tuition Fees |
|---|---|
2.7 L - 4.5 L | |
1.8 L - 4.5 L | |
60 K - 3 L |
Mahatma Jyoti Rao Phoole University frequently releases the cutoff lists for various undergraduate courses in June/July following the declaration of the board exam results.
- Courses based on Class 12 scores (boards like RBSE, CBSE) in the second or third week of June, 2023
- The final week of June 2023 for admission lists that take results from national entrance exams (CUET for BA/BSc, for example)
In addition, if seats are still available, the institution is anticipated to post two to three cutoff lists separated by approximately one week. Along with these lists, the opening and closing ranks for each round will be disclosed.