Home Science colleges in Udaipur
There are 5 Home Science colleges in Udaipur. Of the total number of colleges offering Home Science, split of colleges by ownership is private: 2 & public / government: 1;
Location wise
Udaipur is home to 5 Home Science. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Home Science is offered in varied specializations such as Computer Science, Chemistry, Mathematics, Physics, Zoology, Botany, Home Science, Biotechnology, Statistics, Agriculture, Biology, Environmental Sciences, Fisheries Science, Geology, Microbiology, Astronomy, Electronics, Fashion Design, Food & Nutrition, Horticulture . Below is the break up of number of colleges offering each Home Science specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science | 9 Colleges |
| Chemistry | 8 Colleges |
| Mathematics | 8 Colleges |
| Physics | 8 Colleges |
| Zoology | 8 Colleges |
| Botany | 7 Colleges |
| Home Science | 5 Colleges |
| Biotechnology | 3 Colleges |
| Statistics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Environmental Sciences | 2 Colleges |
| Fisheries Science | 2 Colleges |
| Geology | 2 Colleges |
| Microbiology | 2 Colleges |
| Astronomy | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Fashion Design | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Home Science is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams ac
There are 5 Home Science colleges in Udaipur. Of the total number of colleges offering Home Science, split of colleges by ownership is private: 2 & public / government: 1;
Location wise
Udaipur is home to 5 Home Science. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Home Science is offered in varied specializations such as Computer Science, Chemistry, Mathematics, Physics, Zoology, Botany, Home Science, Biotechnology, Statistics, Agriculture, Biology, Environmental Sciences, Fisheries Science, Geology, Microbiology, Astronomy, Electronics, Fashion Design, Food & Nutrition, Horticulture . Below is the break up of number of colleges offering each Home Science specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science | 9 Colleges |
| Chemistry | 8 Colleges |
| Mathematics | 8 Colleges |
| Physics | 8 Colleges |
| Zoology | 8 Colleges |
| Botany | 7 Colleges |
| Home Science | 5 Colleges |
| Biotechnology | 3 Colleges |
| Statistics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Environmental Sciences | 2 Colleges |
| Fisheries Science | 2 Colleges |
| Geology | 2 Colleges |
| Microbiology | 2 Colleges |
| Astronomy | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Fashion Design | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Horticulture | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Home Science is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Home Science, along with number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 3 Colleges |
| Rajasthan Pre PG | 2 Colleges |
| ICAR AIEEA | 1 Colleges |
| Rajasthan JET Agriculture | 1 Colleges |
Home Science colleges in Udaipur
Commonly asked questions On Home Science colleges in Udaipur
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
No, it is very hard to get BNU at 70% .
Commonly asked questions On Home Science colleges in Udaipur
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |