Home Science colleges in Kishangarh
In Kishangarh, there are 1 Home Science colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 1.
Location wise
There are numerous colleges offering Home Science in Kishangarh. Out of which, Uttar Pradesh and Maharashtra have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Colleges in Kishangarh offers bundle of Home Science specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Home Science in Kishangarh. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Languages | 1 Colleges |
| Biology | 1 Colleges |
| Music | 1 Colleges |
| Painting & Drawing | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Psychology | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Zoology | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in
In Kishangarh, there are 1 Home Science colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 1.
Location wise
There are numerous colleges offering Home Science in Kishangarh. Out of which, Uttar Pradesh and Maharashtra have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 224 Colleges |
| Maharashtra | 74 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Bihar | 63 Colleges |
| Delhi/NCR | 56 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 48 Colleges |
| Rajasthan | 38 Colleges |
| Orissa | 28 Colleges |
| Tamil Nadu | 28 Colleges |
| Gujarat | 27 Colleges |
| Uttarakhand | 25 Colleges |
| Jharkhand | 20 Colleges |
| Meerut | 20 Colleges |
| Telangana | 19 Colleges |
| Andhra Pradesh | 18 Colleges |
| Haryana | 18 Colleges |
| Chhattisgarh | 16 Colleges |
| Karnataka | 16 Colleges |
| Maharashtra - Other | 16 Colleges |
| Bareilly | 14 Colleges |
Specializations
Colleges in Kishangarh offers bundle of Home Science specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Home Science in Kishangarh. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Languages | 1 Colleges |
| Biology | 1 Colleges |
| Music | 1 Colleges |
| Painting & Drawing | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Psychology | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Zoology | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Kishangarh that provide Home Science are listed in the following table:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
| Rajasthan JET Agriculture | 1 Colleges |
Home Science colleges in Kishangarh
Commonly asked questions On Home Science colleges in Kishangarh
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
Commonly asked questions On Home Science colleges in Kishangarh
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
University of Technology Jaipur fee is kept quite affordable. The fee is exclusive of the transportation charges, hostel fee, and various other charges. If the students find the fee costly, there are scholarships available for students. Some of the University of Technology fee details are mentioned below:
| Courses | Tuition Fees |
|---|---|
2.7 L - 4.5 L | |
1.8 L - 4.5 L | |
60 K - 3 L |
Mahatma Jyoti Rao Phoole University frequently releases the cutoff lists for various undergraduate courses in June/July following the declaration of the board exam results.
- Courses based on Class 12 scores (boards like RBSE, CBSE) in the second or third week of June, 2023
- The final week of June 2023 for admission lists that take results from national entrance exams (CUET for BA/BSc, for example)
In addition, if seats are still available, the institution is anticipated to post two to three cutoff lists separated by approximately one week. Along with these lists, the opening and closing ranks for each round will be disclosed.
No, it is very hard to get BNU at 70% .