English colleges in Karaikudi
In India, English is offered by 6 colleges in Karaikudi. Out of all these colleges providing English, split of colleges by ownership is private: 2, public / government: 2 & public private: 1.
Location wise
English colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
English is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 6 colleges offering each English specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Botany | 1 Colleges |
| Chemistry | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Personnel Management | 1 Colleges |
| Physics | 1 Colleges |
| Zoology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to English are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering English accept entrance exams as depicted in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 4 Colleges |
| ISC | 4 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 4 Colleges |
| Alagappa University | 1 Colleges |
In India, English is offered by 6 colleges in Karaikudi. Out of all these colleges providing English, split of colleges by ownership is private: 2, public / government: 2 & public private: 1.
Location wise
English colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
English is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 6 colleges offering each English specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Botany | 1 Colleges |
| Chemistry | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Personnel Management | 1 Colleges |
| Physics | 1 Colleges |
| Zoology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to English are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering English accept entrance exams as depicted in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 4 Colleges |
| ISC | 4 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 4 Colleges |
| Alagappa University | 1 Colleges |
English colleges in Karaikudi
Commonly asked questions On English colleges in Karaikudi
Alagappa University is accredited by NAAC with an A+ Grade and its degree programmes are recognised by UGC. Alagappa University Karaikudi is ranked 47th by NIRF 2024 under the University category and 17th by NIRF 2024 under the State Public University. Alagappa University was established in 1985 and is located in Karaikudi, Tamil Nadu.
The last date of admission for any degree programme at Alagappa University Online is 31st July 2024. This is the last session of admission this year. However, a few remaining seats are still getting filled up in the month of October 2024.
Commonly asked questions On English colleges in Karaikudi
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Commonly asked questions On English colleges in Karaikudi
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider: