English colleges in Chennai
The colleges in the location that offer the English are 80. Colleges can be classified into 49 private owned, 8 public / government owned and 5 public private owned in the Chennai.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of English, including Chennai and others. The top English colleges in Chennai are located in Tamil Nadu out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
The colleges in Chennai that offer English are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 80 Colleges |
| English | 80 Colleges |
| Criminology | 8 Colleges |
| Public Administration | 8 Colleges |
| Human Resources | 7 Colleges |
| French | 6 Colleges |
| Literature | 4 Colleges |
| Clinical Psychology | 4 Colleges |
| Hindi | 4 Colleges |
| Applied Psychology | 3 Colleges |
| Finance | 3 Colleges |
| Public Policy | 3 Colleges |
| Psychiatry | 3 Colleges |
| Urdu | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Communication Studies | 2 Colleges |
| Economics | 2 Colleges |
| Business Economics | 2 Colleges |
| Christianity | 2 Colleges |
| Islam | 2 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that English accepts in Chennai is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 61 Colleges |
| ISC | 61 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 59 Colleges |
| GATE | 1 Colleges |
| SAT India | 1 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
| Maharashtra HSC | 1 Colleges |
| TBSE 12th | 1 Colleges |
| HITSCAT | 1 Colleges |
| VITREE | 1 Colleges |
The colleges in the location that offer the English are 80. Colleges can be classified into 49 private owned, 8 public / government owned and 5 public private owned in the Chennai.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of English, including Chennai and others. The top English colleges in Chennai are located in Tamil Nadu out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Orissa | 417 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 262 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 144 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
The colleges in Chennai that offer English are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 80 Colleges |
| English | 80 Colleges |
| Criminology | 8 Colleges |
| Public Administration | 8 Colleges |
| Human Resources | 7 Colleges |
| French | 6 Colleges |
| Literature | 4 Colleges |
| Clinical Psychology | 4 Colleges |
| Hindi | 4 Colleges |
| Applied Psychology | 3 Colleges |
| Finance | 3 Colleges |
| Public Policy | 3 Colleges |
| Psychiatry | 3 Colleges |
| Urdu | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Communication Studies | 2 Colleges |
| Economics | 2 Colleges |
| Business Economics | 2 Colleges |
| Christianity | 2 Colleges |
| Islam | 2 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that English accepts in Chennai is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 61 Colleges |
| ISC | 61 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 59 Colleges |
| GATE | 1 Colleges |
| SAT India | 1 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
| Maharashtra HSC | 1 Colleges |
| TBSE 12th | 1 Colleges |
| HITSCAT | 1 Colleges |
| VITREE | 1 Colleges |
English colleges in Chennai
Commonly asked questions On English colleges in Chennai
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, SDNB Vaishnav College for Women is ranked at a good position. A few of the important SDNB Vaishnav College for Women rankings are mentioned below:
| Ranking Body | Ranks |
|---|---|
India Today 2024 for MSW | 46 |
Times 2024 for BBA | 47 |
India Today 2024 for BCA | 77 |
Outlook 2024 for BCA | 85 |
Outlook 2024 for Humanities & Social Sciences | 85 |
India Today 2024 for BSc | 105 |
| India Today 2024 for BCom | 105 |
| India Today 2024 for BA | 107 |
| India Today 2024 for BBA | 134 |
Commonly asked questions On English colleges in Chennai
It's true that Women's Christian College (WCC), Chennai, has announced that, beginning with the 2022–2023 admissions cycle, they will accept CUET (Common University Entrance Test) scores for admission to undergraduate programs.WCC will use CUET results to determine who gets admitted to their BCom, BSc, and BA programs.Taking and passing the CUET exam is a requirement for admission to these programs. Completing the WCC-established CUET eligibility requirements will be necessary.WCC will continue to use the results of their own entrance examinations as well as national exams like the GATE and TANCET for postgraduate programs. WCC does not accept the CUET for postgraduate admissions.
From past years data ,Women's Christian College (WCC) does not appear to accept the Common University Entrance Test (CUET) scores for admissions. The admission criteria primarily include standardized test scores such as ACT, SAT, PSAT, high school GPA, and other specific requirements.
A total of 36 companies participated in the Shri Shankarlal Sundarbai Shasun Jain College for Women placements 2024. Check out the table below to know more about Shri Shankarlal Sundarbai Shasun Jain College for Women placements recruiters:
Particulars | Placement Statistics (2022) | Placement Statistics (2023) | Placement Statistics (2023) |
|---|---|---|---|
Total Recruiters | 29 | 26 | 36 |
Commonly asked questions On English colleges in Chennai
Hindusthan College of Arts and Science (HICAS), Coimbatore is a private institution managed by the Hindustan Educational and Charitable Trust. Accredited by the National Assessment and Accreditation Council (NAAC) with an A+ grade, the Hindusthan College of Arts and Science was established in 1998. The college has secured accreditation from bharathia univerasity for 33 Under Graduate Programmes, 16 Post Graduate Programmes, 10 Research Centers, 3 Diploma and 2 Certification. MBA and MCA Programmes have approval from the All India Council for Technical Education (AICTE), validating its academic standards and curriculum.
Commonly asked questions On English colleges in Chennai
Nazareth College of Arts and Science specifies the eligibility requirements for each course. Aspirants must check the eligibility for the preferred course to avoid rejection of the application. Below is the course-wise eligibility requirements:
| Course | Common Eligibility |
|---|---|
| BCom | Class 12 with at least 40% aggregate |
| BSc | Class 12 with at least 40% aggregate |
| BCA | Class 12 |
| BBA | Class 12 with at least 40% aggregate |
| BA | Class 12 with at least 40% aggregate |
Shiksha has compared the fees, placements, cutoffs, reviews, seats, courses, and other specifics of UEI Global Faridabad and Culinary Academy of India. Culinary Academy of India has received a rating of 4.6 stars from 14 actual, confirmed students at Shiksha. In 2007, UEI Global, located in Faridabad, was founded. The institute is affiliated with Osmania University, Hyderabad; Bharathiar University; MDU; Rohtak; IGNOU; Pondicherry University; University of Delhi; UCB; City College, Norwich; Hotelschool, The Hague; and New College, Nottingham. UEI Global provides a number of courses in different fields of expertise. The Culinary Academy of India is situated in Begumpet, Hyderabad, and was founded in 1996. It is affiliated to Osmania University and offers a variety of culinary arts programmes.
According to the University of Madras NIRF report, 516 PG 2 year students were placed in 2026. In PG 3 year program, 9 students got placements. Have a look at the table below to know more about the number of students placed during University of Madras placements in the past years:
| Particulars | Placement Statistics (2023) | Placement Statistics (2024) | Placement Statistics (2025) |
|---|---|---|---|
| Total Students | 1293 (PG 2-year) 28 (PG 3-year) | 1298 (PG 2-year) 24 (PG 3-year) | 1359 (PG 2-year) 23 (PG 3-year) |
| Students Placed | 468 (PG 2-year) 21 (PG 3-year) | 483 (PG 2-year) 7 (PG 3-year) | 516 (PG 2-year) 9 (PG 3-year) |
NOTE: The data above has been taken from the NIRF Report 2026.
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
B.E/BTech, B.Arch, BBA, MBA, and MBBS are among the popular courses offered by Chennai's Dr. M.G.R. Educational and Research Institute.
Diploma programs in mechanical, production, automobiles mechatronics, plastic molding, CSE, IT, ECE, civil engineering, and chemistry are also available at the institute.
Additionally, the institute provides undergraduate degree programs in BDS, B.Sc., BPT, B.Com, BCA, B.Ed, and M.B.B.S.
There are fifteen specializations available in the four-year B.Tech normal course. Six specializations are available in the B.Tech part-time and lateral entry programs. 11 specialties are available for the B.Sc. degree.
The institute offers online and offline application options, an admission exam, and a flexible credit-based system.