Best Economics Colleges in Kota - Courses, Fees, Admissions 2026
The colleges in the location that offer the Economics are 6. Colleges can be classified into 4 public / government owned and 2 private owned in the Kota.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Economics, including Kota and others. The top Economics colleges in Kota are located in Orissa out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
The colleges in Kota that offer Economics are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 2 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| International Relations | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Economics accepts in Kota is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
| CUET | 1 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
The colleges in the location that offer the Economics are 6. Colleges can be classified into 4 public / government owned and 2 private owned in the Kota.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Economics, including Kota and others. The top Economics colleges in Kota are located in Orissa out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
The colleges in Kota that offer Economics are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 2 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| International Relations | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Economics accepts in Kota is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
| CUET | 1 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
Best Economics Colleges in Kota - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Kota - Courses, Fees, Admissions 2026
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Kota University admission to the undergraduate, postgraduate, doctoral-level, certificate & Diploma courses is based on the entrance/merit score of candidates. The duration of all the PG courses is two years each. The mode of application for all the courses is online.
For all the candidates seeking admission to various UG, PG, and doctoral courses, selection will be based on entrance exam-based or merit-based as per the course opted by the candidate. Scores of national and state-level exams are also considered for several courses.
Career Point University offers courses at UG, PG and doctoral levels in multiple streams such as Science, Management, Engineering, etc. Some of the courses include BTech, BBA, MBA, BA, MTech, etc. CPUR admissions is merit-based. A minimum of Class 12 is required to apply for UG courses. Graduation is required to apply for any of the PG courses.
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Kota - Courses, Fees, Admissions 2026
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University, Jaipur offers PG, UG, and other courses to students. These courses are provided across Engineering, Commerce, and various other streams. At undergradaute level, college offers four-year BDes, BTech, three-year BSc, and other courses to students. At postgradaute level, Amity University Jaipur offers BSc,9 BSc,5 and other courses to students.
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Kota - Courses, Fees, Admissions 2026
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.
The total fee for BTech Computer Science and Engineering is
| Program | Fee | Indian (₹) | International ($) |
|---|---|---|---|
| BTECH Computer Science And Engineering | Tuition (Annual) | 4,87,000 | 7,700 |
| Registration (One Time) | 10,000 | 300 | |
| Caution Deposit (Refundable) | 15,000 | ||
| Total (At the time of admission) | 5,12,000 | 8,000 |
Looking at the numbers, one can say it may feel costly to some students but worry not there are scholarships available for eligible students.
Yes, Poornima University admissions 2026 are open for its various courses. Candidates can get admission to UG courses only if they have completed Class 12. Graduation is the minimum required to get admission to PG courses. The selection criteria will differ course-wise. Further, Poornima University admissions are both merit and entrance-based. The university conducts its own entrance exam as well as accepts national-level entrance exams such as NATA, UGC NET etc. for providing admission to specific courses.
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.