Best Philosophy Colleges in Coimbatore - Courses, Fees, Admissions 2026
There are nearly 1 colleges in Coimbatore that offer Philosophy courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is private: 1.
Location wise
There are colleges offering the Philosophy in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Bihar | 265 Colleges |
| West Bengal | 235 Colleges |
| Orissa | 194 Colleges |
| Assam | 133 Colleges |
| Jharkhand | 96 Colleges |
| Assam - Other | 75 Colleges |
| Bihar - Other | 67 Colleges |
| Uttar Pradesh | 62 Colleges |
| Kolkata | 54 Colleges |
| Maharashtra | 53 Colleges |
| Orissa - Other | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 43 Colleges |
| Delhi/NCR | 43 Colleges |
| Delhi | 31 Colleges |
| Rajasthan | 30 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Mumbai (All) | 26 Colleges |
| Cuttack | 25 Colleges |
| Midnapore | 24 Colleges |
| Guwahati | 23 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Philosophy colleges in Coimbatore like Computer Science and Mathematics. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
There are nearly 1 colleges in Coimbatore that offer Philosophy courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is private: 1.
Location wise
There are colleges offering the Philosophy in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Bihar | 265 Colleges |
| West Bengal | 235 Colleges |
| Orissa | 194 Colleges |
| Assam | 133 Colleges |
| Jharkhand | 96 Colleges |
| Assam - Other | 75 Colleges |
| Bihar - Other | 67 Colleges |
| Uttar Pradesh | 62 Colleges |
| Kolkata | 54 Colleges |
| Maharashtra | 53 Colleges |
| Orissa - Other | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 43 Colleges |
| Delhi/NCR | 43 Colleges |
| Delhi | 31 Colleges |
| Rajasthan | 30 Colleges |
| Madhya Pradesh | 28 Colleges |
| Mumbai (All) | 26 Colleges |
| Cuttack | 25 Colleges |
| Midnapore | 24 Colleges |
| Guwahati | 23 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by Philosophy colleges in Coimbatore like Computer Science and Mathematics. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
Best Philosophy Colleges in Coimbatore - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Philosophy Colleges in Coimbatore - Courses, Fees, Admissions 2026
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
It depends on the course in which the student is interested. Admission to The American College, Madurai is fairly competitive and for MBA/PGDM, eligibility is a first undergraduate degree with at least 50% marks in relevant subjects. The students also must qualify through an entrance exam like MAT, CAT, or TANCET before being counseled for admission.
The college is not as difficult to access as the top college institutions, but it proves to be hard for low scorers of entrance exams. Admission involves document verification and counseling, while merit and examination score determine seat allocation. Admissions to various other courses such as BSc , BVoc, BCom, etc. are considered a bit easy.
Commonly asked questions On Best Philosophy Colleges in Coimbatore - Courses, Fees, Admissions 2026
According to the University of Madras NIRF report, 516 PG 2 year students were placed in 2026. In PG 3 year program, 9 students got placements. Have a look at the table below to know more about the number of students placed during University of Madras placements in the past years:
| Particulars | Placement Statistics (2023) | Placement Statistics (2024) | Placement Statistics (2025) |
|---|---|---|---|
| Total Students | 1293 (PG 2-year) 28 (PG 3-year) | 1298 (PG 2-year) 24 (PG 3-year) | 1359 (PG 2-year) 23 (PG 3-year) |
| Students Placed | 468 (PG 2-year) 21 (PG 3-year) | 483 (PG 2-year) 7 (PG 3-year) | 516 (PG 2-year) 9 (PG 3-year) |
NOTE: The data above has been taken from the NIRF Report 2026.
Annamalai University offers more than 500 courses through distance education, Annamalai University admissions are both merit-based and entrance-based. Offering courses at the UG, PG, PhD, and Diploma levels, Annamalai University offers courses at the total tuition fee ranging from INR 2.8 K to INR 29.4 Lakh. Students can check with the admission office if the university allows payment through both online and offline modes.
B.E/BTech, B.Arch, BBA, MBA, and MBBS are among the popular courses offered by Chennai's Dr. M.G.R. Educational and Research Institute.
Diploma programs in mechanical, production, automobiles mechatronics, plastic molding, CSE, IT, ECE, civil engineering, and chemistry are also available at the institute.
Additionally, the institute provides undergraduate degree programs in BDS, B.Sc., BPT, B.Com, BCA, B.Ed, and M.B.B.S.
There are fifteen specializations available in the four-year B.Tech normal course. Six specializations are available in the B.Tech part-time and lateral entry programs. 11 specialties are available for the B.Sc. degree.
The institute offers online and offline application options, an admission exam, and a flexible credit-based system.
Located in Madurai, Tamil Nadu, Madurai Kamaraj University is a public state university that is owned and funded by the Government of Tamil Nadu. Madurai Kamaraj University, also known as MKU Madurai, was established in 1966. MKU Madurai has also secured the 63 rank in the University category by NIRF in 2024.
It is a UGC-recognised university and has also been accredited with an 'A+' grade by NAAC, in 2021. MK University Madurai has been awarded the second rank by the HRD Ministry of India in the "SWACHHTA" Ranking of Higher Educational Institutions in the Country.
As per the latest report, 27 recruiters participated during AM Jain College placements 2024 and offered various new-age job roles like Business Analyst, Success Masters, AR Caller, Relationship Officer, etc. The total number of recruiters participated at Jain College placements 2024 are tabulated below:
Particulars | Placement Statistics (2024) |
|---|---|
Total recruiters participated | 27 |