Best Economics Colleges in Kanyakumari - Courses, Fees, Admissions 2026
There are colleges in Kanyakumari offering Economics. 5 public private, 1 private and 1 public / government colleges out of all the institutions that offer Economics.
Location wise
Colleges offering the Economics are spread all over India's main cities and states. All the prominent sites where these colleges are located are included in the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
To give students a variety of career options, the Economics is offered in a number of specialisations. The following table lists the number of universities that offer each Economics specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 1 Colleges |
Entrance Exams
Entrance to the specified Economics will be granted based on a passing grade on a national, state, or university-level admission exam. The list of colleges that accept the entrance tests for the following Economics is provided below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 6 Colleges |
| ISC | 6 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 5 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
There are colleges in Kanyakumari offering Economics. 5 public private, 1 private and 1 public / government colleges out of all the institutions that offer Economics.
Location wise
Colleges offering the Economics are spread all over India's main cities and states. All the prominent sites where these colleges are located are included in the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
To give students a variety of career options, the Economics is offered in a number of specialisations. The following table lists the number of universities that offer each Economics specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 1 Colleges |
Entrance Exams
Entrance to the specified Economics will be granted based on a passing grade on a national, state, or university-level admission exam. The list of colleges that accept the entrance tests for the following Economics is provided below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 6 Colleges |
| ISC | 6 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 5 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
Best Economics Colleges in Kanyakumari - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Kanyakumari - Courses, Fees, Admissions 2026
Amity University Online is a constituent of Amity University that offers online undergraduate, postgraduate and Diploma courses in Management, Commerce, Art & Humanities, Finance, Media & Journalism, Information Technology and Travel & Tourism. With a global community of over 1.6 Lacs learners, Amity Online offers internationally recognised credentials and an industry-aligned curriculum designed to enhance your career prospects.
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Kanyakumari - Courses, Fees, Admissions 2026
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Kanyakumari - Courses, Fees, Admissions 2026
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.