Best Economics Institutes in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026
India is home to many Economics colleges. There are 9 Economics colleges. These 9 colleges can be classified into 5 public private owned, 2 private owned and 1 public / government owned.
Location wise
Thoothukudi is home to many Economics colleges. Out of which, Orissa, Karnataka, Maharashtra having maximum no. of Economics colleges. Refer to the table below Thoothukudi offering Economics colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
The topmost Fisheries Science is the most popular specialisations in Thoothukudi. Refer to the table below showing specialisations offered by number of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Fisheries Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Economics colleges in Thoothukudi. Below is the table showing exams accepted by no. of Economics colleges in Thoothukudi.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 8 Colleges |
| ISC | 8 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 8 Colleges |
| ICAR AIEEA | 1 Colleges |
India is home to many Economics colleges. There are 9 Economics colleges. These 9 colleges can be classified into 5 public private owned, 2 private owned and 1 public / government owned.
Location wise
Thoothukudi is home to many Economics colleges. Out of which, Orissa, Karnataka, Maharashtra having maximum no. of Economics colleges. Refer to the table below Thoothukudi offering Economics colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
The topmost Fisheries Science is the most popular specialisations in Thoothukudi. Refer to the table below showing specialisations offered by number of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Fisheries Science | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Economics colleges in Thoothukudi. Below is the table showing exams accepted by no. of Economics colleges in Thoothukudi.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 8 Colleges |
| ISC | 8 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 8 Colleges |
| ICAR AIEEA | 1 Colleges |
Best Economics Institutes in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Institutes in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Institutes in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider:
Commonly asked questions On Best Economics Institutes in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.