Best Economics Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026
There are 5 Economics colleges in Namakkal. Of the total number of colleges offering Economics, split of colleges by ownership is public / government: 3 & private: 2;
Location wise
Namakkal is home to 5 Economics. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
Economics is offered in varied specializations such as Biochemistry, Botany, Chemistry, Computer Science, English, Environmental Sciences, Mathematics, Microbiology, Physics, Zoology . Below is the break up of number of colleges offering each Economics specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Botany | 1 Colleges |
| Chemistry | 1 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
| Physics | 1 Colleges |
| Zoology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Economics is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Economics, along with number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 3 Colleges |
There are 5 Economics colleges in Namakkal. Of the total number of colleges offering Economics, split of colleges by ownership is public / government: 3 & private: 2;
Location wise
Namakkal is home to 5 Economics. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 541 Colleges |
| Karnataka | 330 Colleges |
| Maharashtra | 327 Colleges |
| Uttar Pradesh | 303 Colleges |
| Bihar | 283 Colleges |
| Kerala | 268 Colleges |
| Assam | 244 Colleges |
| Madhya Pradesh | 223 Colleges |
| Tamil Nadu | 221 Colleges |
| Andhra Pradesh | 210 Colleges |
| Delhi/NCR | 200 Colleges |
| West Bengal | 191 Colleges |
| Telangana | 180 Colleges |
| Orissa - Other | 172 Colleges |
| Bangalore | 136 Colleges |
| Rajasthan | 133 Colleges |
| Jharkhand | 128 Colleges |
| Punjab | 128 Colleges |
| Assam - Other | 115 Colleges |
| Gujarat | 111 Colleges |
Specializations
Economics is offered in varied specializations such as Biochemistry, Botany, Chemistry, Computer Science, English, Environmental Sciences, Mathematics, Microbiology, Physics, Zoology . Below is the break up of number of colleges offering each Economics specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Botany | 1 Colleges |
| Chemistry | 1 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
| Physics | 1 Colleges |
| Zoology | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Economics is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Economics, along with number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 3 Colleges |
Best Economics Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.Ed | Candidate must have passed graduation from a recognised University/Institute. |
Commonly asked questions On Best Economics Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.