Best Languages Institutes in Kilakarai - Courses, Fees, Admissions 2026
In India, Languages is offered by 1 colleges in Kilakarai. Out of all these colleges providing Languages, split of colleges by ownership is private: 1.
Location wise
Languages colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 833 Colleges |
| Orissa | 780 Colleges |
| Tamil Nadu | 716 Colleges |
| Kerala | 496 Colleges |
| Maharashtra | 487 Colleges |
| West Bengal | 457 Colleges |
| Karnataka | 334 Colleges |
| Rajasthan | 319 Colleges |
| Bihar | 307 Colleges |
| Orissa - Other | 281 Colleges |
| Delhi/NCR | 279 Colleges |
| Assam | 261 Colleges |
| Punjab | 220 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 220 Colleges |
| Madhya Pradesh | 215 Colleges |
| Andhra Pradesh | 199 Colleges |
| Gujarat | 192 Colleges |
| Haryana | 160 Colleges |
| Telangana | 156 Colleges |
| Jharkhand | 153 Colleges |
Specializations
Languages is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 1 colleges offering each Languages specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to Languages are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering Languages accept entrance exams as depicted in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 1 Colleges |
In India, Languages is offered by 1 colleges in Kilakarai. Out of all these colleges providing Languages, split of colleges by ownership is private: 1.
Location wise
Languages colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 833 Colleges |
| Orissa | 780 Colleges |
| Tamil Nadu | 716 Colleges |
| Kerala | 496 Colleges |
| Maharashtra | 487 Colleges |
| West Bengal | 457 Colleges |
| Karnataka | 334 Colleges |
| Rajasthan | 319 Colleges |
| Bihar | 307 Colleges |
| Orissa - Other | 281 Colleges |
| Delhi/NCR | 279 Colleges |
| Assam | 261 Colleges |
| Punjab | 220 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 220 Colleges |
| Madhya Pradesh | 215 Colleges |
| Andhra Pradesh | 199 Colleges |
| Gujarat | 192 Colleges |
| Haryana | 160 Colleges |
| Telangana | 156 Colleges |
| Jharkhand | 153 Colleges |
Specializations
Languages is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 1 colleges offering each Languages specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 1 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to Languages are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering Languages accept entrance exams as depicted in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 1 Colleges |
Best Languages Institutes in Kilakarai - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Languages Institutes in Kilakarai - Courses, Fees, Admissions 2026
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
Commonly asked questions On Best Languages Institutes in Kilakarai - Courses, Fees, Admissions 2026
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider: