Best Languages Institutes in Pollachi - Courses, Fees, Admissions 2026
There are colleges in Pollachi offering Languages. 1 private colleges out of all the institutions that offer Languages.
Location wise
Colleges offering the Languages are spread all over India's main cities and states. All the prominent sites where these colleges are located are included in the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 833 Colleges |
| Orissa | 780 Colleges |
| Tamil Nadu | 716 Colleges |
| Kerala | 496 Colleges |
| Maharashtra | 487 Colleges |
| West Bengal | 457 Colleges |
| Karnataka | 334 Colleges |
| Rajasthan | 319 Colleges |
| Bihar | 307 Colleges |
| Orissa - Other | 281 Colleges |
| Delhi/NCR | 279 Colleges |
| Assam | 261 Colleges |
| Punjab | 220 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 220 Colleges |
| Madhya Pradesh | 215 Colleges |
| Andhra Pradesh | 199 Colleges |
| Gujarat | 192 Colleges |
| Haryana | 160 Colleges |
| Telangana | 156 Colleges |
| Jharkhand | 153 Colleges |
Specializations
To give students a variety of career options, the Languages is offered in a number of specialisations. The following table lists the number of universities that offer each Languages specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 2 Colleges |
Entrance Exams
Entrance to the specified Languages will be granted based on a passing grade on a national, state, or university-level admission exam. The list of colleges that accept the entrance tests for the following Languages is provided below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 2 Colleges |
There are colleges in Pollachi offering Languages. 1 private colleges out of all the institutions that offer Languages.
Location wise
Colleges offering the Languages are spread all over India's main cities and states. All the prominent sites where these colleges are located are included in the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 833 Colleges |
| Orissa | 780 Colleges |
| Tamil Nadu | 716 Colleges |
| Kerala | 496 Colleges |
| Maharashtra | 487 Colleges |
| West Bengal | 457 Colleges |
| Karnataka | 334 Colleges |
| Rajasthan | 319 Colleges |
| Bihar | 307 Colleges |
| Orissa - Other | 281 Colleges |
| Delhi/NCR | 279 Colleges |
| Assam | 261 Colleges |
| Punjab | 220 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 220 Colleges |
| Madhya Pradesh | 215 Colleges |
| Andhra Pradesh | 199 Colleges |
| Gujarat | 192 Colleges |
| Haryana | 160 Colleges |
| Telangana | 156 Colleges |
| Jharkhand | 153 Colleges |
Specializations
To give students a variety of career options, the Languages is offered in a number of specialisations. The following table lists the number of universities that offer each Languages specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 2 Colleges |
Entrance Exams
Entrance to the specified Languages will be granted based on a passing grade on a national, state, or university-level admission exam. The list of colleges that accept the entrance tests for the following Languages is provided below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 2 Colleges |
Best Languages Institutes in Pollachi - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Languages Institutes in Pollachi - Courses, Fees, Admissions 2026
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.Sc. | Interested Candidate must have passed class 10+2 or equivalent in related stream from a recognised board. |
| B.A. | Interested Candidate must have passed class 10+2 or equivalent in related stream from a recognised board. |
| BBA | Interested Candidate must have passed class 10+2 or equivalent in related stream from a recognised board. |
| B.Com | Interested Candidate must have passed class 10+2 or equivalent in related stream from a recognised board. |
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Commonly asked questions On Best Languages Institutes in Pollachi - Courses, Fees, Admissions 2026
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider: