Best Languages Institutes in Pudukkottai - Courses, Fees, Admissions 2026
In India, Languages is offered by 8 colleges in Pudukkottai. Out of all these colleges providing Languages, split of colleges by ownership is private: 5 & public / government: 3.
Location wise
Languages colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 833 Colleges |
| Orissa | 780 Colleges |
| Tamil Nadu | 716 Colleges |
| Kerala | 496 Colleges |
| Maharashtra | 487 Colleges |
| West Bengal | 457 Colleges |
| Karnataka | 334 Colleges |
| Rajasthan | 319 Colleges |
| Bihar | 307 Colleges |
| Orissa - Other | 281 Colleges |
| Delhi/NCR | 279 Colleges |
| Assam | 261 Colleges |
| Punjab | 220 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 220 Colleges |
| Madhya Pradesh | 215 Colleges |
| Andhra Pradesh | 199 Colleges |
| Gujarat | 192 Colleges |
| Haryana | 160 Colleges |
| Telangana | 156 Colleges |
| Jharkhand | 153 Colleges |
Specializations
Languages is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 8 colleges offering each Languages specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to Languages are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering Languages accept entrance exams as depicted in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 8 Colleges |
| ISC | 8 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 8 Colleges |
In India, Languages is offered by 8 colleges in Pudukkottai. Out of all these colleges providing Languages, split of colleges by ownership is private: 5 & public / government: 3.
Location wise
Languages colleges are located across India, spanning major cities states. The table below comprises all the prominent locations where these colleges are based:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 833 Colleges |
| Orissa | 780 Colleges |
| Tamil Nadu | 716 Colleges |
| Kerala | 496 Colleges |
| Maharashtra | 487 Colleges |
| West Bengal | 457 Colleges |
| Karnataka | 334 Colleges |
| Rajasthan | 319 Colleges |
| Bihar | 307 Colleges |
| Orissa - Other | 281 Colleges |
| Delhi/NCR | 279 Colleges |
| Assam | 261 Colleges |
| Punjab | 220 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 220 Colleges |
| Madhya Pradesh | 215 Colleges |
| Andhra Pradesh | 199 Colleges |
| Gujarat | 192 Colleges |
| Haryana | 160 Colleges |
| Telangana | 156 Colleges |
| Jharkhand | 153 Colleges |
Specializations
Languages is available in a number of specialisations to offer various career choices to the students. Tabulated below are 8 colleges offering each Languages specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
Entrance Exams
Students seeking admission to Languages are required to appear and secure a valid score in various national, state or university-level entrance exams. Colleges offering Languages accept entrance exams as depicted in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 8 Colleges |
| ISC | 8 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 8 Colleges |
Best Languages Institutes in Pudukkottai - Courses, Fees, Admissions 2026
Commonly asked questions On Best Languages Institutes in Pudukkottai - Courses, Fees, Admissions 2026
Humanities as a stream provides a wide range of courses that can be studied after completing their 12th grade. Pursuing any of these degrees prepares you to understand the various levels of humanities and, as a result, carve out an appropriate job path. Candidates in the humanities can apply for positions in the government sector, such as banking firms, government ministries, legal firms, and political analysts.
Content Writer, Civil Services, Human Resource Manager, Defense Services, Lawyer, Journalist, Counsellor, and Therapist positions are available. As freshers, humanities graduates can expect to earn between INR 2-6 LPA.
Commonly asked questions On Best Languages Institutes in Pudukkottai - Courses, Fees, Admissions 2026
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.Com | Candidate must have passed 10+2 with some compulsory subjects including Accountancy, Business Studies, Maths/optional subject, and/ or Economics. |
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 from a recognised board/ council. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 examination with Science stream from a recognised board. |
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.A. | Candidate must have completed 10+2 from any recognised Board/Council. |
| B.Com | Candidate must have passed 10+2 from any recognised Board/Council. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 examination with Science stream from a recognised board. |
| BBA | Candidate must have passed 10+2 from any recognised Board/Council. |
Commonly asked questions On Best Languages Institutes in Pudukkottai - Courses, Fees, Admissions 2026
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.