Visual Communication colleges in Madurai
Madurai is home to 7 Visual Communication colleges in India and there is a split of colleges by ownership, private 3 & public / government 2.
Location wise
India is home to Visual Communication colleges. Listing below the cities/states offering Visual Communication courses with no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 116 Colleges |
| Chennai | 58 Colleges |
| Delhi/NCR | 21 Colleges |
| Karnataka | 20 Colleges |
| Bangalore | 17 Colleges |
| Maharashtra | 16 Colleges |
| Coimbatore | 14 Colleges |
| West Bengal | 11 Colleges |
| Kolkata | 11 Colleges |
| Mumbai | 10 Colleges |
| Mumbai (All) | 10 Colleges |
| Uttar Pradesh | 9 Colleges |
| Telangana | 8 Colleges |
| Delhi | 7 Colleges |
| Haryana | 7 Colleges |
| Gujarat | 7 Colleges |
| Madurai | 7 Colleges |
| Hyderabad | 7 Colleges |
| Kerala | 6 Colleges |
| Rajasthan | 4 Colleges |
Specializations
Visual Communication is the most popular specialisations offered by Visual Communication in Madurai. Below is the table showing specilasations offering by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 7 Colleges |
| Advertising | 1 Colleges |
| Film & TV | 1 Colleges |
| Digital Marketing | 1 Colleges |
| Film Making | 1 Colleges |
| Illustrator | 1 Colleges |
| Media Planning | 1 Colleges |
| Photoshop | 1 Colleges |
| Print Media | 1 Colleges |
| Production Design | 1 Colleges |
| Multimedia & Digital Media | 1 Colleges |
| Multimedia & Digital Media | 1 Colleges |
Entrance Exams
There are various exams accepted by Visual Communication in Madurai like CBSE 12th, ISC, Tamilnadu 12th and many more. Below table showing exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 5 Colleges |
| ISC | 5 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 5 Colleges |
Madurai is home to 7 Visual Communication colleges in India and there is a split of colleges by ownership, private 3 & public / government 2.
Location wise
India is home to Visual Communication colleges. Listing below the cities/states offering Visual Communication courses with no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 116 Colleges |
| Chennai | 58 Colleges |
| Delhi/NCR | 21 Colleges |
| Karnataka | 20 Colleges |
| Bangalore | 17 Colleges |
| Maharashtra | 16 Colleges |
| Coimbatore | 14 Colleges |
| West Bengal | 11 Colleges |
| Kolkata | 11 Colleges |
| Mumbai | 10 Colleges |
| Mumbai (All) | 10 Colleges |
| Uttar Pradesh | 9 Colleges |
| Telangana | 8 Colleges |
| Delhi | 7 Colleges |
| Haryana | 7 Colleges |
| Gujarat | 7 Colleges |
| Madurai | 7 Colleges |
| Hyderabad | 7 Colleges |
| Kerala | 6 Colleges |
| Rajasthan | 4 Colleges |
Specializations
Visual Communication is the most popular specialisations offered by Visual Communication in Madurai. Below is the table showing specilasations offering by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 7 Colleges |
| Advertising | 1 Colleges |
| Film & TV | 1 Colleges |
| Digital Marketing | 1 Colleges |
| Film Making | 1 Colleges |
| Illustrator | 1 Colleges |
| Media Planning | 1 Colleges |
| Photoshop | 1 Colleges |
| Print Media | 1 Colleges |
| Production Design | 1 Colleges |
| Multimedia & Digital Media | 1 Colleges |
| Multimedia & Digital Media | 1 Colleges |
Entrance Exams
There are various exams accepted by Visual Communication in Madurai like CBSE 12th, ISC, Tamilnadu 12th and many more. Below table showing exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 5 Colleges |
| ISC | 5 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 5 Colleges |
Visual Communication colleges in Madurai
Commonly asked questions On Visual Communication colleges in Madurai
In India, Visual Communication is offered by 107 colleges in Tamil Nadu. Among the total number of colleges offering Visual Communication course, division of colleges by ownership is private owned: 64, public / government owned: 15 and public private owned: 6. Some Popular colleges in Tamil Nadu offering Visual Communication course include Loyola College, VIT Vellore, MCC - Madras Christian College, L.V. Prasad College of Media Studies, Vel Tech, PSGCAS, Hindustan College of Arts and Science, SRM Ramapuram.
The basic eligibility for undergraduate and postgraduate courses in Visual Communication offered at different institutions are mentioned below:
UG Courses: All candidates should clear class 12 in any stream from a recognised board with the minimum required percentage as stipulated by a university/college.
PG Courses: All candidates should clear graduation in any stream from a recognised university with the minimum required percentage as stipulated by a university/college.
Candidates can pursue Visual Communication courses at the undergraduate or postgraduate level. Some of the popular courses that candidates can pursue at undergraduate and postgraduate levels are:
- Bachelor of Design (BDes)
- BFA in Visual Communication
- MFA in Visual Communication
- Visual Communication and Brand Identity
- UG Diploma in Visual Communication and Digital Design
Aspirants need to qualify for various Visual and HITSCAT exams to get admitted to Visual Communication colleges in Tamil Nadu.
Visual Communication in Tamil Nadu is offered in diversified specialisations such as Visual Communication, Electronic Media (TV, Radio, Online), Media Planning, Direction etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
Specialisations | Number of colleges |
|---|---|
Electronic Media (TV, Radio, Online) | 13 Colleges |
Media Planning | 9 Colleges |
9 Colleges | |
Direction | 8 Colleges |
8 Colleges |
Commonly asked questions On Visual Communication colleges in Madurai
Visual Communication courses are offered at various levels, types, and modes. Hence, the entrance exams for their admission may also differ. The minimum or maximum score cutoff for every entrance exam varies based on its difficulty and demand. For instance, BDes in Visual Communication applicants who opted for UCEED require a minimum of 100 marks to qualify.
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 from a reocgnised board. |
| MBA/PGDM | Candidate must have completed graduation from a reocgnised university. |
| UG Diploma | Candidate must have passed 10+2 from a recognised board. |
Located in Madurai, Tamil Nadu, Madurai Kamaraj University is a public state university that is owned and funded by the Government of Tamil Nadu. Madurai Kamaraj University, also known as MKU Madurai, was established in 1966. MKU Madurai has also secured the 63 rank in the University category by NIRF in 2024.
It is a UGC-recognised university and has also been accredited with an 'A+' grade by NAAC, in 2021. MK University Madurai has been awarded the second rank by the HRD Ministry of India in the "SWACHHTA" Ranking of Higher Educational Institutions in the Country.
Commonly asked questions On Visual Communication colleges in Madurai
Yes, candidates can get admission to various courses at Manikam Ramaswami College of Arts and Science without appearing in any entrance exam. The college offers BSc, BCom and BBA courses at the UG level. To get admitted to MRCAS, candidates must meet the eligibility criteria set by the college. The application process at Manikam Ramaswami College of Arts and Science is conducted online. Manikam Ramaswami College of Arts and Science admissions are based on merit and personal interview.
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
Regarded for its extensive offers in terms of facilities, faculty caliber, and career placement, Hindustan College of Arts and Science in Chennai seems to be well-regarded. It shows good industry ties with an approximate 85% placement rate and alluring packages from leading recruiters like Infosys, TCS, and Wipro. Well-stocked labs, spotless classrooms, and helpful faculty are all present on campus. Though personal preferences may differ, the college stands out among the other options in Chennai's educational scene for students because of its dedication to academic quality, real-world experience, and holistic growth.
MBA course is a two-year postgraduate level degree program focusing on Management, Business, and Entrepreneurial concepts. Students can check the list of career options available after completing MBA from Rathinam College of Arts and Science:
| Job Profiles | Description | Average Salary (in INR) |
|---|---|---|
| Business Analyst | A Business Analyst is a professional who works within an organisation to analyze, understand, and document the business processes and systems. | 9.5 LPA |
| Investment Banker | An Investment Banker is a finance professional who works within an investment bank or a financial institution, specializing in providing financial advisory services and raising capital for corporations, governments, and other entities. | 5 LPA |
| Chief Financial Officer | The CFO is a high-level executive responsible for managing an organization's financial actions, strategies, and operations. | 47.1 LPA |
Commonly asked questions On Visual Communication colleges in Madurai
The official placement details are yet to be released. According to students' reviews on Shiksha page, 86% placements was recorded for BSc courses. The highest and the lowest package secured by the recent batch was INR 2.5 LPA and INR 1.5 LPA.
Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI admissions begin with registration. Below are the step-wise admission process:
- Application- The admission process starts with filling Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR Educational and Research Institute Chennai application form. Interested candidates can visit the official website of Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI to apply for the course of their choice along with making the fee payment course.
- Selection Process- The selection criteria for the courses are merit-based
- Admission Confirmation- After completion of the selection rounds, the shortlisted candidates are called for verification of the documents. Aspirants need to pay course fee to confirm their seat in the department.
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Vel Tech Rangarajan Dr. Sagunthala R and D Institute of Science and Technology provides various programmes and specialisations to students. These courses are available in different streams. For obtaining Vel Tech admission, candidates are selected on the basis of entrance tests. For further details, candidates may visit the official website and learn more regarding the eligibility details for their preferred course choice. Accepted exams include VTUEEE, CLAT, TANCET, etc.