Botany colleges in Kota
There are 6 Botany colleges in Kota. Of the total number of colleges offering Botany, split of colleges by ownership is private: 3 & public / government: 3;
Location wise
Kota is home to 6 Botany. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 499 Colleges |
| Telangana | 334 Colleges |
| Uttar Pradesh | 305 Colleges |
| Bihar | 258 Colleges |
| Andhra Pradesh | 242 Colleges |
| Maharashtra | 183 Colleges |
| Madhya Pradesh | 177 Colleges |
| Rajasthan | 165 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Tamil Nadu | 142 Colleges |
| West Bengal | 139 Colleges |
| Kerala | 126 Colleges |
| Karnataka | 109 Colleges |
| Assam | 89 Colleges |
| Jharkhand | 86 Colleges |
| Chhattisgarh | 75 Colleges |
| Delhi/NCR | 67 Colleges |
| Uttarakhand | 64 Colleges |
| Bihar - Other | 62 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 53 Colleges |
Specializations
Botany is offered in varied specializations such as Botany, Chemistry, Computer Science, Mathematics, Zoology, Physics, Agriculture, Biology, Biotechnology, Horticulture, Agriculture & Food Business, Biochemistry, Environmental Sciences, Food & Nutrition, Forestry, Home Science, Information Technology, Microbiology, Public Administration, Pharmaceutical . Below is the break up of number of colleges offering each Botany specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 6 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Physics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Biotechnology | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Forestry | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Pharmaceutical | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Botany is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted
There are 6 Botany colleges in Kota. Of the total number of colleges offering Botany, split of colleges by ownership is private: 3 & public / government: 3;
Location wise
Kota is home to 6 Botany. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 499 Colleges |
| Telangana | 334 Colleges |
| Uttar Pradesh | 305 Colleges |
| Bihar | 258 Colleges |
| Andhra Pradesh | 242 Colleges |
| Maharashtra | 183 Colleges |
| Madhya Pradesh | 177 Colleges |
| Rajasthan | 165 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Tamil Nadu | 142 Colleges |
| West Bengal | 139 Colleges |
| Kerala | 126 Colleges |
| Karnataka | 109 Colleges |
| Assam | 89 Colleges |
| Jharkhand | 86 Colleges |
| Chhattisgarh | 75 Colleges |
| Delhi/NCR | 67 Colleges |
| Uttarakhand | 64 Colleges |
| Bihar - Other | 62 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 53 Colleges |
Specializations
Botany is offered in varied specializations such as Botany, Chemistry, Computer Science, Mathematics, Zoology, Physics, Agriculture, Biology, Biotechnology, Horticulture, Agriculture & Food Business, Biochemistry, Environmental Sciences, Food & Nutrition, Forestry, Home Science, Information Technology, Microbiology, Public Administration, Pharmaceutical . Below is the break up of number of colleges offering each Botany specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 6 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Physics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Biotechnology | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Forestry | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Pharmaceutical | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Botany is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Botany, along with number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 3 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| RBSE 12th | 3 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Botany colleges in Kota
Commonly asked questions On Botany colleges in Kota
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Kota University admission to the undergraduate, postgraduate, doctoral-level, certificate & Diploma courses is based on the entrance/merit score of candidates. The duration of all the PG courses is two years each. The mode of application for all the courses is online.
For all the candidates seeking admission to various UG, PG, and doctoral courses, selection will be based on entrance exam-based or merit-based as per the course opted by the candidate. Scores of national and state-level exams are also considered for several courses.
Career Point University offers courses at UG, PG and doctoral levels in multiple streams such as Science, Management, Engineering, etc. Some of the courses include BTech, BBA, MBA, BA, MTech, etc. CPUR admissions is merit-based. A minimum of Class 12 is required to apply for UG courses. Graduation is required to apply for any of the PG courses.
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| M.Sc. | Candidate must have passed B.Sc. pass or Hons. PCB group from University of Kota with the mentioned marks and SC/ST/OBC-min pass marks - as per University norms. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
Commonly asked questions On Botany colleges in Kota
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
The application process for Suresh Gyan Vihar University Jaipur is online. Students have to register online on the university's website and fill the application form. The admission is based on entrance tests mainly. Some course admission are also on merit-basis.
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Botany colleges in Kota
A total of 2,104 offers have been made so far during JECRC University placements 2026. Furthermore, 856 offers were made from fortune 500 companies during the placement process. In 230 days of the placement process, 200 companies visited the campus and placed students with good packages.
Jaipur National University is a self-financed private university recognised by the University Grant Commission (UGC). India Today has ranked the University 191 for "BTech", 99 for "BCA" & 55 for "Law" courses. The admissions are based on both merit & entrance exams. During the recent placements, the highest package offered was INR 70 LPA to the school of Media Studies. For the School of Technology, the highest package was INR 27 LPA. Overall, it is a good university.
According to the latest placement data of 2023, the Vivekananda Global University average package is Rs 4.60 Lacs per annum. As for the Vivekananda Global University the highest package it is Rs 54 Lacs per annum in 2023. VGU Jaipur has a placement cell that oversees the whole process of campus placement drive.
Vivekananda Global University placements 2023 is offered to all the final semester students. The placement is offered through the campus placement drive organised annually by the VGU Jaipur placement cell.
A total of 419 students got placed during the VGU Jaipur placements 2023. Some of the top recruiters at VGU Jaipur are Jaro Education, TCS, Accenture, Reliance Retail, and others.
Thank you.