Mathematics colleges in Kota
In Kota, there are 4 Mathematics colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 2 and public / government: 2.
Location wise
There are numerous colleges offering Mathematics in Kota. Out of which, Tamil Nadu and Andhra Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 685 Colleges |
| Andhra Pradesh | 525 Colleges |
| Telangana | 510 Colleges |
| Uttar Pradesh | 432 Colleges |
| Orissa | 431 Colleges |
| Karnataka | 289 Colleges |
| Bihar | 269 Colleges |
| West Bengal | 269 Colleges |
| Madhya Pradesh | 237 Colleges |
| Kerala | 226 Colleges |
| Maharashtra | 196 Colleges |
| Rajasthan | 181 Colleges |
| Delhi/NCR | 176 Colleges |
| Hyderabad | 133 Colleges |
| Orissa - Other | 126 Colleges |
| Punjab | 115 Colleges |
| Bangalore | 109 Colleges |
| Jharkhand | 107 Colleges |
| Haryana | 102 Colleges |
| Kolkata | 101 Colleges |
Specializations
Colleges in Kota offers bundle of Mathematics specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Mathematics in Kota. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 6 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Physics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Biotechnology | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Forestry | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Pharmaceutical | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in K
In Kota, there are 4 Mathematics colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 2 and public / government: 2.
Location wise
There are numerous colleges offering Mathematics in Kota. Out of which, Tamil Nadu and Andhra Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 685 Colleges |
| Andhra Pradesh | 525 Colleges |
| Telangana | 510 Colleges |
| Uttar Pradesh | 432 Colleges |
| Orissa | 431 Colleges |
| Karnataka | 289 Colleges |
| Bihar | 269 Colleges |
| West Bengal | 269 Colleges |
| Madhya Pradesh | 237 Colleges |
| Kerala | 226 Colleges |
| Maharashtra | 196 Colleges |
| Rajasthan | 181 Colleges |
| Delhi/NCR | 176 Colleges |
| Hyderabad | 133 Colleges |
| Orissa - Other | 126 Colleges |
| Punjab | 115 Colleges |
| Bangalore | 109 Colleges |
| Jharkhand | 107 Colleges |
| Haryana | 102 Colleges |
| Kolkata | 101 Colleges |
Specializations
Colleges in Kota offers bundle of Mathematics specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Mathematics in Kota. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Botany | 6 Colleges |
| Chemistry | 6 Colleges |
| Computer Science | 4 Colleges |
| Mathematics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Physics | 3 Colleges |
| Agriculture | 2 Colleges |
| Biology | 2 Colleges |
| Biotechnology | 2 Colleges |
| Horticulture | 2 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 1 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Forestry | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Pharmaceutical | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Kota that provide Mathematics are listed in the following table:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
| CUET | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Mathematics colleges in Kota
Commonly asked questions On Mathematics colleges in Kota
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Kota University admission to the undergraduate, postgraduate, doctoral-level, certificate & Diploma courses is based on the entrance/merit score of candidates. The duration of all the PG courses is two years each. The mode of application for all the courses is online.
For all the candidates seeking admission to various UG, PG, and doctoral courses, selection will be based on entrance exam-based or merit-based as per the course opted by the candidate. Scores of national and state-level exams are also considered for several courses.
Career Point University offers courses at UG, PG and doctoral levels in multiple streams such as Science, Management, Engineering, etc. Some of the courses include BTech, BBA, MBA, BA, MTech, etc. CPUR admissions is merit-based. A minimum of Class 12 is required to apply for UG courses. Graduation is required to apply for any of the PG courses.
Commonly asked questions On Mathematics colleges in Kota
Yes, MNIT Jaipur is a good college for doing the BArch course. The college has also been ranked 12 by NIRF 2025 in the Architecture & Planning category. After doing BArch from MNIT Jaipur, students can become urban planner, interior designer or even a project manager.
The total fee for BTech Computer Science and Engineering is
| Program | Fee | Indian (₹) | International ($) |
|---|---|---|---|
| BTECH Computer Science And Engineering | Tuition (Annual) | 4,87,000 | 7,700 |
| Registration (One Time) | 10,000 | 300 | |
| Caution Deposit (Refundable) | 15,000 | ||
| Total (At the time of admission) | 5,12,000 | 8,000 |
Looking at the numbers, one can say it may feel costly to some students but worry not there are scholarships available for eligible students.
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
The CUET UG 2024 exam will be administered by the National Testing Agency (NTA) during a 17-day window starting on May 15 and ending on May 31, 2024. The much-anticipated release of the CUET 2024 application form is scheduled for the first week of February 2024. Over 250 Indian universities offer UG programmes, with CUET acting as the entry point. Top universities like Delhi University (DU), Banaras Hindu University (BHU), Jawaharlal Nehru University (JNU), Jamia Milia Islamia, and others recognise CUET scores for admission. Admission to institutions that accept CUET is anticipated to be extremely competitive due to the anticipated increased cut-offs.
The application process for Suresh Gyan Vihar University Jaipur is online. Students have to register online on the university's website and fill the application form. The admission is based on entrance tests mainly. Some course admission are also on merit-basis.
Mathematics Applications open. Apply Now