Hindi colleges in Tonk
Hindi is offered by 4 colleges in Tonk. There are 2 private owned and 2 public / government owned that provide the Hindi in Tonk.
Location wise
Hindi colleges in Tonk are spread across the state. Uttar Pradesh has the most Hindi colleges in Tonk, followed by Bihar, Rajasthan and Maharashtra etc. Tabulated below is the list of top states/cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Languages, Hindi, English, are offered for the Hindi in the Tonk. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 4 Colleges |
| Hindi | 4 Colleges |
| English | 3 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into universities offering Hindi in Tonk, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top admission tests for various universities offering Hindi in Tonk are listed in the ta
Hindi is offered by 4 colleges in Tonk. There are 2 private owned and 2 public / government owned that provide the Hindi in Tonk.
Location wise
Hindi colleges in Tonk are spread across the state. Uttar Pradesh has the most Hindi colleges in Tonk, followed by Bihar, Rajasthan and Maharashtra etc. Tabulated below is the list of top states/cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Languages, Hindi, English, are offered for the Hindi in the Tonk. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 4 Colleges |
| Hindi | 4 Colleges |
| English | 3 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into universities offering Hindi in Tonk, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top admission tests for various universities offering Hindi in Tonk are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
Hindi colleges in Tonk
Commonly asked questions On Hindi colleges in Tonk
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Tonk
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |