Hindi colleges in Bikaner
There are 7 of colleges in Bikaner that offer Hindi. 4 of private owned institutions and 3 of public / government owned institutions in the Bikaner that provide the Hindi.
Location wise
There are currently 7 colleges in Bikaner that offer Hindi. The most colleges offering Hindi in Bikaner are located in Uttar Pradesh. For a thorough overview of the top states/cities offering the Hindi in the given Bikaner, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Colleges offering Hindi in Bikaner are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
| Languages | 7 Colleges |
| Hindi | 7 Colleges |
| Public Administration | 4 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Medieval | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Hindi in a Bikaner, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offering Hindi in Bikaner are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
There are 7 of colleges in Bikaner that offer Hindi. 4 of private owned institutions and 3 of public / government owned institutions in the Bikaner that provide the Hindi.
Location wise
There are currently 7 colleges in Bikaner that offer Hindi. The most colleges offering Hindi in Bikaner are located in Uttar Pradesh. For a thorough overview of the top states/cities offering the Hindi in the given Bikaner, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Colleges offering Hindi in Bikaner are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
| Languages | 7 Colleges |
| Hindi | 7 Colleges |
| Public Administration | 4 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Medieval | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a Hindi in a Bikaner, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offering Hindi in Bikaner are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Hindi colleges in Bikaner
Commonly asked questions On Hindi colleges in Bikaner
MGSU Bikaner offers a variety of courses at undergraduate, postgraduate and PhD levels across streams such as humanities, commerce, science, law, management, and others. MGSU Bikaner also offers various Diploma courses at both UG & PG levels. Some of the famous/popular programmes at MGSU Bikaner include, BA, MA, MSc, BCA, LLB, B.Ed., BSc, among others. Students can visit the official website of MGSU Bikaner to know more about the desired course.
Commonly asked questions On Hindi colleges in Bikaner
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| B.Com | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Bikaner
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).