Hindi colleges in Ajmer
There are 3 colleges offering Hindi in Ajmer. Among these, split of colleges by ownership is public / government owned: 3.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Hindi. Of all the cities, Uttar Pradesh has the most Top Hindi colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Hindi offers diversified specialisations like English, Languages and Hindi. Refer the table below showing number of colleges offering each Hindi specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 6 Colleges |
| Languages | 3 Colleges |
| Hindi | 3 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Policy | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Applied Science | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
There are 3 colleges offering Hindi in Ajmer. Among these, split of colleges by ownership is public / government owned: 3.
Location wise
Major cities across the nation provide a variety of Hindi. Of all the cities, Uttar Pradesh has the most Top Hindi colleges in India, based on the number of institutions.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Hindi offers diversified specialisations like English, Languages and Hindi. Refer the table below showing number of colleges offering each Hindi specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 6 Colleges |
| Languages | 3 Colleges |
| Hindi | 3 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Policy | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Applied Science | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Hindi colleges in Ajmer
Commonly asked questions On Hindi colleges in Ajmer
Maharshi Dayanand Saraswati University Ajmer generally does not offer direct admissions. Though admissions to most programmes are merit-based, students still have to meet the basic eligibility and clear the cutoff. The admission chances depend on competition, intake, and programme.
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Ajmer
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.