Hindi colleges in Udaipur
There are universities in Udaipur that provide Hindi. Among the many institutions that offer the Hindi, there is a split of colleges by ownership, private: 3 & public / government: 3.
Location wise
There are now 8 colleges in Udaipur that provide the specified Hindi. There are more colleges offering Hindi in Uttar Pradesh than anywhere else in the Udaipur. See the table below for a detailed overview of the top states/cities offering the Hindi in the given Udaipur:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
The state is home to numerous colleges that provide Hindi in Udaipur. Below is a table listing the top cities with colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 8 Colleges |
| English | 8 Colleges |
| Hindi | 8 Colleges |
| Public Administration | 5 Colleges |
| Sanskrit | 4 Colleges |
| French | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Rural Management | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must qualify in a variety of entrance tests in order to be admitted into institutions offering a Hindi in a Udaipur. The following table lists the top entrance tests for various universities that provide the following Hindi in
There are universities in Udaipur that provide Hindi. Among the many institutions that offer the Hindi, there is a split of colleges by ownership, private: 3 & public / government: 3.
Location wise
There are now 8 colleges in Udaipur that provide the specified Hindi. There are more colleges offering Hindi in Uttar Pradesh than anywhere else in the Udaipur. See the table below for a detailed overview of the top states/cities offering the Hindi in the given Udaipur:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
The state is home to numerous colleges that provide Hindi in Udaipur. Below is a table listing the top cities with colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 8 Colleges |
| English | 8 Colleges |
| Hindi | 8 Colleges |
| Public Administration | 5 Colleges |
| Sanskrit | 4 Colleges |
| French | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Rural Management | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must qualify in a variety of entrance tests in order to be admitted into institutions offering a Hindi in a Udaipur. The following table lists the top entrance tests for various universities that provide the following Hindi in the Udaipur indicated:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 4 Colleges |
| ISC | 4 Colleges |
| RBSE 12th | 4 Colleges |
Hindi colleges in Udaipur
Commonly asked questions On Hindi colleges in Udaipur
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
No, it is very hard to get BNU at 70% .
Commonly asked questions On Hindi colleges in Udaipur
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Udaipur
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.