Hindi colleges in Dausa
India is home to some of the top-rated Hindi colleges. There are 3 Hindi colleges in India. If split by ownerships, there are 2 private & 1 public / government colleges.
Location wise
Colleges offering Hindi in Dausa are placed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Languages, Hindi and Economics are offered for the Hindi in the Dausa. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 3 Colleges |
| Hindi | 3 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Philosophy | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
Several entrance tests at the national, state, or university levels must be passed by applicants. The following table lists the top admission examinations for several colleges in Dausa that offer Hindi:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
India is home to some of the top-rated Hindi colleges. There are 3 Hindi colleges in India. If split by ownerships, there are 2 private & 1 public / government colleges.
Location wise
Colleges offering Hindi in Dausa are placed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Languages, Hindi and Economics are offered for the Hindi in the Dausa. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 3 Colleges |
| Hindi | 3 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Philosophy | 1 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| English | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
Several entrance tests at the national, state, or university levels must be passed by applicants. The following table lists the top admission examinations for several colleges in Dausa that offer Hindi:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Hindi colleges in Dausa
Commonly asked questions On Hindi colleges in Dausa
Food and Beverage Director and General Manager of a premier international hotel chain hold highest earning position in Tourism industry.
Food & Beverage Director is responsible for managing all parts of organization's food and beverage planning and service like -
- menu planning
- costing
- preparing and presenting food and beverages
- adhering to quality and safety requirements
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.A. | Candidate must have completed 10+2 from any recognised Board/Council. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 examination with Science stream from a recognised board. |
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Dausa
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.