Hindi colleges in Bharatpur
There are approximately 7 colleges across Bharatpur offering Hindi courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, public / government: 4 and private: 3 colleges.
Location wise
Bharatpur is to Hindi colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Languages, Hindi, English and Sanskrit are the various speciliasations offered by Hindi colleges in Bharatpur. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 7 Colleges |
| Hindi | 7 Colleges |
| English | 2 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
There are approximately 7 colleges across Bharatpur offering Hindi courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, public / government: 4 and private: 3 colleges.
Location wise
Bharatpur is to Hindi colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Languages, Hindi, English and Sanskrit are the various speciliasations offered by Hindi colleges in Bharatpur. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 7 Colleges |
| Hindi | 7 Colleges |
| English | 2 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Hindi colleges in Bharatpur
Commonly asked questions On Hindi colleges in Bharatpur
Commonly asked questions On Hindi colleges in Bharatpur
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.A. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
| B.Ed | Candidate must have passed graduation from a recognized University/Institute. |
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognized school/board. |
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Bharatpur
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).