Hindi colleges in Jodhpur
There are 6 Hindi colleges in Jodhpur. Of the total number of colleges offering Hindi, split of colleges by ownership is public private: 1, private: 1 & public / government: 1;
Location wise
Jodhpur is home to 6 Hindi. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Hindi is offered in varied specializations such as Languages, English, Hindi, Sanskrit, Criminal Law, Criminology, Entrepreneurship, Finance, Information Technology, International Business, Public Administration, Sales & Marketing, Women Studies . Below is the break up of number of colleges offering each Hindi specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 6 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Criminal Law | 1 Colleges |
| Criminology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Women Studies | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Hindi is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Hindi, along with number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
There are 6 Hindi colleges in Jodhpur. Of the total number of colleges offering Hindi, split of colleges by ownership is public private: 1, private: 1 & public / government: 1;
Location wise
Jodhpur is home to 6 Hindi. Below is the list of prominent locations housing these colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Hindi is offered in varied specializations such as Languages, English, Hindi, Sanskrit, Criminal Law, Criminology, Entrepreneurship, Finance, Information Technology, International Business, Public Administration, Sales & Marketing, Women Studies . Below is the break up of number of colleges offering each Hindi specialization:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Languages | 6 Colleges |
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 6 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Criminal Law | 1 Colleges |
| Criminology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Women Studies | 1 Colleges |
Entrance Exams
Admission to Hindi is based on valid score in national, state or university-level entrance exams. Below are the entrance exams accepted for Hindi, along with number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
Hindi colleges in Jodhpur
Commonly asked questions On Hindi colleges in Jodhpur
Commonly asked questions On Hindi colleges in Jodhpur
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Jodhpur
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |