Public Administration colleges in Alwar
There are universities in Alwar that provide Public Administration. Among the many institutions that offer the Public Administration, there is a split of colleges by ownership, public / government: 2.
Location wise
There are now 2 colleges in Alwar that provide the specified Public Administration. There are more colleges offering Public Administration in Rajasthan than anywhere else in the Alwar. See the table below for a detailed overview of the top states/cities offering the Public Administration in the given Alwar:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
The state is home to numerous colleges that provide Public Administration in Alwar. Below is a table listing the top cities with colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 13 Colleges |
| English | 7 Colleges |
| Political Science | 2 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Criminology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| French | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Spanish | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must qualify in a variety of entrance tests in order to be admitted into institutions offering a Public Administration in a Alwar. The following table lists t
There are universities in Alwar that provide Public Administration. Among the many institutions that offer the Public Administration, there is a split of colleges by ownership, public / government: 2.
Location wise
There are now 2 colleges in Alwar that provide the specified Public Administration. There are more colleges offering Public Administration in Rajasthan than anywhere else in the Alwar. See the table below for a detailed overview of the top states/cities offering the Public Administration in the given Alwar:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
The state is home to numerous colleges that provide Public Administration in Alwar. Below is a table listing the top cities with colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 13 Colleges |
| English | 7 Colleges |
| Political Science | 2 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Criminology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| French | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Spanish | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must qualify in a variety of entrance tests in order to be admitted into institutions offering a Public Administration in a Alwar. The following table lists the top entrance tests for various universities that provide the following Public Administration in the Alwar indicated:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
Public Administration colleges in Alwar
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Alwar
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Alwar
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |