Public Administration colleges in Churu
The colleges in the location that offer the Public Administration are 1. Colleges can be classified into 1 public / government owned in the Churu.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Public Administration, including Churu and others. The top Public Administration colleges in Churu are located in Rajasthan out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
The colleges in Churu that offer Public Administration are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 11 Colleges |
| English | 9 Colleges |
| Sanskrit | 7 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Public Administration accepts in Churu is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
The colleges in the location that offer the Public Administration are 1. Colleges can be classified into 1 public / government owned in the Churu.
Location wise
Major states and cities across the nation offer a variety of Public Administration, including Churu and others. The top Public Administration colleges in Churu are located in Rajasthan out of all the states/cities.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
The colleges in Churu that offer Public Administration are dispersed throughout the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 11 Colleges |
| English | 9 Colleges |
| Sanskrit | 7 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that Public Administration accepts in Churu is CBSE 12th. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Public Administration colleges in Churu
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Churu
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Churu
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |