Public Administration colleges in Udaipur
In India, Public Administration is offered by 5 colleges in Udaipur. Among the total number of colleges offering Public Administration, division of colleges by ownership is private owned: 3 and public / government owned: 1.
Location wise
Public Administration colleges in Udaipur are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
Public Administration in Udaipur is offered in diversified specialisations such as English, Hindi, Political Science etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
| Hindi | 8 Colleges |
| Political Science | 5 Colleges |
| Public Administration | 5 Colleges |
| Sanskrit | 4 Colleges |
| French | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Rural Management | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to Public Administration colleges in Udaipur. The table below comprises the top entrance exams accepted in various Publ
In India, Public Administration is offered by 5 colleges in Udaipur. Among the total number of colleges offering Public Administration, division of colleges by ownership is private owned: 3 and public / government owned: 1.
Location wise
Public Administration colleges in Udaipur are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
Public Administration in Udaipur is offered in diversified specialisations such as English, Hindi, Political Science etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
| Hindi | 8 Colleges |
| Political Science | 5 Colleges |
| Public Administration | 5 Colleges |
| Sanskrit | 4 Colleges |
| French | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Urdu | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Rural Management | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to Public Administration colleges in Udaipur. The table below comprises the top entrance exams accepted in various Public Administration colleges in Udaipur:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| RBSE 12th | 2 Colleges |
Public Administration colleges in Udaipur
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Udaipur
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
No, it is very hard to get BNU at 70% .
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Udaipur
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.