Public Administration colleges in Sikar
India is home to some of the top-rated Public Administration colleges. There are 5 Public Administration colleges in India. If split by ownerships, there are 2 private & 2 public / government colleges.
Location wise
Colleges offering Public Administration in Sikar are placed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Hindi, English and Political Science are offered for the Public Administration in the Sikar. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 15 Colleges |
| English | 14 Colleges |
| Political Science | 5 Colleges |
| Public Administration | 5 Colleges |
| Mathematics | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Literature | 1 Colleges |
| Painting & Drawing | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| French | 1 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Makeup & Beautician | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
Several entrance tests at the national, state, or university levels must be passed by applicants. The following table lists the top admission examinations for several colleges in Sikar that offer Public Administration:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
India is home to some of the top-rated Public Administration colleges. There are 5 Public Administration colleges in India. If split by ownerships, there are 2 private & 2 public / government colleges.
Location wise
Colleges offering Public Administration in Sikar are placed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Hindi, English and Political Science are offered for the Public Administration in the Sikar. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Hindi | 15 Colleges |
| English | 14 Colleges |
| Political Science | 5 Colleges |
| Public Administration | 5 Colleges |
| Mathematics | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Economics | 1 Colleges |
| Geography | 1 Colleges |
| History | 1 Colleges |
| Literature | 1 Colleges |
| Painting & Drawing | 1 Colleges |
| Sociology | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| French | 1 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 1 Colleges |
| Home Science | 1 Colleges |
| Makeup & Beautician | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
Several entrance tests at the national, state, or university levels must be passed by applicants. The following table lists the top admission examinations for several colleges in Sikar that offer Public Administration:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
Public Administration colleges in Sikar
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Sikar
Yes, candidates fulfilling the eligibility requirements can fill out the application form online. Aspirants have to pay an application fee to register for a course. Below are the steps to apply for admission at Sobhasaria Group of Institutions:
Step 1: Visit the official website of Sobhasaria Group of Institutions.
Step 2: Click on 'Admission Process' under 'Admission' tab on the Home page.
Step 3: Click on 'Apply Now' and register with the basic details.
Step 4: Fill out the application form and upload the documents.
Step 5: Pay the application fee to submit the form.
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Sikar
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.