Public Administration colleges in Bikaner
In Bikaner, there are 4 Public Administration colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 2 and public / government: 2.
Location wise
There are numerous colleges offering Public Administration in Bikaner. Out of which, Rajasthan and Telangana have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
Colleges in Bikaner offers bundle of Public Administration specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Public Administration in Bikaner. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
| Hindi | 7 Colleges |
| Political Science | 4 Colleges |
| Public Administration | 4 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Medieval | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The to
In Bikaner, there are 4 Public Administration colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 2 and public / government: 2.
Location wise
There are numerous colleges offering Public Administration in Bikaner. Out of which, Rajasthan and Telangana have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
Colleges in Bikaner offers bundle of Public Administration specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Public Administration in Bikaner. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 8 Colleges |
| Hindi | 7 Colleges |
| Political Science | 4 Colleges |
| Public Administration | 4 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Medieval | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Bikaner that provide Public Administration are listed in the following table:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| RBSE 12th | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Public Administration colleges in Bikaner
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Bikaner
RNB global University offers many courses and new seats for it every year. For UG courses student have to complete secondary education or entrance exams for admissions . So date depends on 12th class or entrance exam results declarations. Students have to apply after this . Approx 2months admissions are open for many courses . For PG courses students with graduation can apply for it within 1-2month also . Admission is mainly online based and easy to fill.
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Bikaner
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).