Public Administration colleges in Jodhpur
Jodhpur is home to 1 Public Administration colleges in India and there is a split of colleges by ownership, public / government 1.
Location wise
India is home to Public Administration colleges. Listing below the cities/states offering Public Administration courses with no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
English is the most popular specialisations offered by Public Administration in Jodhpur. Below is the table showing specilasations offering by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 6 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Criminal Law | 1 Colleges |
| Criminology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Women Studies | 1 Colleges |
Jodhpur is home to 1 Public Administration colleges in India and there is a split of colleges by ownership, public / government 1.
Location wise
India is home to Public Administration colleges. Listing below the cities/states offering Public Administration courses with no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Rajasthan | 49 Colleges |
| Telangana | 28 Colleges |
| Maharashtra | 27 Colleges |
| Madhya Pradesh | 26 Colleges |
| Tamil Nadu | 22 Colleges |
| Jaipur | 18 Colleges |
| Hyderabad | 17 Colleges |
| Delhi/NCR | 17 Colleges |
| Andhra Pradesh | 16 Colleges |
| Bihar | 16 Colleges |
| Punjab | 15 Colleges |
| Haryana | 14 Colleges |
| Karnataka | 14 Colleges |
| Gujarat | 11 Colleges |
| Himachal Pradesh | 11 Colleges |
| Uttar Pradesh | 11 Colleges |
| Bhopal | 10 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
| Mizoram | 8 Colleges |
| Orissa | 8 Colleges |
Specializations
English is the most popular specialisations offered by Public Administration in Jodhpur. Below is the table showing specilasations offering by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 6 Colleges |
| Hindi | 6 Colleges |
| Sanskrit | 2 Colleges |
| Political Science | 1 Colleges |
| Criminal Law | 1 Colleges |
| Criminology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Information Technology | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Women Studies | 1 Colleges |
Public Administration colleges in Jodhpur
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Jodhpur
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Commonly asked questions On Public Administration colleges in Jodhpur
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).
Below are the top recruiters of MLSU Udaipur:
| Reveba Fertility Clinic Pvt. Ltd. | Piramal Group of Companies, Ahmedabad | Exponent Innovation Pvt. Ltd. |
| Kadel Labs Pvt. Ltd., Udaipur | Novel Veritas Pvt. Ltd. | Secure Meters Limited, Udaipur |
| Xovisoft Technologies | Cognizant Technology Solutions | Fusion Corporate Solutions Pvt. Ltd. |
| ICICI Prudential Life Insurance Co. Ltd. | Mewar Innovations Services Pvt. Ltd. | Punjab National Bank |
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.