Chemistry colleges in Rajasthan
There are 245 Chemistry colleges in Rajasthan. Out of these, division of colleges by ownership is private owned: 159, public / government owned: 63 & public private owned: 6.
Location wise
There are several Chemistry in major cities across the country such as Rajasthan and so on. Out of all the cities, Uttar Pradesh has 522 Top Chemistry colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 522 Colleges |
| Orissa | 498 Colleges |
| Tamil Nadu | 452 Colleges |
| Maharashtra | 370 Colleges |
| Andhra Pradesh | 369 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Madhya Pradesh | 259 Colleges |
| Bihar | 256 Colleges |
| Rajasthan | 245 Colleges |
| West Bengal | 227 Colleges |
| Telangana | 220 Colleges |
| Kerala | 200 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Delhi/NCR | 154 Colleges |
| Gujarat | 138 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 106 Colleges |
| Chhattisgarh | 104 Colleges |
| Uttarakhand | 96 Colleges |
| Assam | 95 Colleges |
| Jharkhand | 95 Colleges |
Specializations
Chemistry offers various specialisations like Chemistry, Mathematics and Botany. Below is the table showing number of colleges offering each Chemistry specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 245 Colleges |
| Mathematics | 181 Colleges |
| Botany | 165 Colleges |
| Physics | 163 Colleges |
| Zoology | 163 Colleges |
| Computer Science | 88 Colleges |
| Agriculture | 85 Colleges |
| Biotechnology | 48 Colleges |
| Home Science | 38 Colleges |
| Biology | 37 Colleges |
| Microbiology | 33 Colleges |
| Statistics | 28 Colleges |
| Environmental Sciences | 26 Colleges |
| Biochemistry | 25 Colleges |
| Food & Nutrition | 25 Colleges |
| Forensic Science | 23 Colleges |
| Veterinary Science | 19 Colleges |
| Horticulture | 14 Colleges |
| Geology | 13 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 10 Colleges |
Entrance Exams
The most popular exam accepted by Chemistry in Rajasthan is CBSE 12th. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 65 Colleges |
| ISC | 65 Colleges |
| RBSE 12th | 65 Colleges |
| URATPG | 23 Colleges |
| CUET-PG | 14 Colleges |
| CUET | 11 Colleges |
| UGC NET | 4 Colleges |
| GATE | 2 Colleges |
| IIT JAM | 2 Colleges |
| CSIR NET | 2 Colleges |
| BITSAT | 1 Colleges |
| JEE Advanced | 1 Colleges |
| JEMAT | 1 Colleges |
| SET | 1 Colleges |
| GPAT | 1 Colleges |
| MUSAT | 1 Colleges |
| SGVUEE | 1 Colleges |
| ICMR JRF | 1 Colleges |
| Rajasthan Pre PG | 1 Colleges |
| VGUCET | 1 Colleges |
There are 245 Chemistry colleges in Rajasthan. Out of these, division of colleges by ownership is private owned: 159, public / government owned: 63 & public private owned: 6.
Location wise
There are several Chemistry in major cities across the country such as Rajasthan and so on. Out of all the cities, Uttar Pradesh has 522 Top Chemistry colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 522 Colleges |
| Orissa | 498 Colleges |
| Tamil Nadu | 452 Colleges |
| Maharashtra | 370 Colleges |
| Andhra Pradesh | 369 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Madhya Pradesh | 259 Colleges |
| Bihar | 256 Colleges |
| Rajasthan | 245 Colleges |
| West Bengal | 227 Colleges |
| Telangana | 220 Colleges |
| Kerala | 200 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Delhi/NCR | 154 Colleges |
| Gujarat | 138 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 106 Colleges |
| Chhattisgarh | 104 Colleges |
| Uttarakhand | 96 Colleges |
| Assam | 95 Colleges |
| Jharkhand | 95 Colleges |
Specializations
Chemistry offers various specialisations like Chemistry, Mathematics and Botany. Below is the table showing number of colleges offering each Chemistry specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 245 Colleges |
| Mathematics | 181 Colleges |
| Botany | 165 Colleges |
| Physics | 163 Colleges |
| Zoology | 163 Colleges |
| Computer Science | 88 Colleges |
| Agriculture | 85 Colleges |
| Biotechnology | 48 Colleges |
| Home Science | 38 Colleges |
| Biology | 37 Colleges |
| Microbiology | 33 Colleges |
| Statistics | 28 Colleges |
| Environmental Sciences | 26 Colleges |
| Biochemistry | 25 Colleges |
| Food & Nutrition | 25 Colleges |
| Forensic Science | 23 Colleges |
| Veterinary Science | 19 Colleges |
| Horticulture | 14 Colleges |
| Geology | 13 Colleges |
| Agriculture & Food Business | 10 Colleges |
Entrance Exams
The most popular exam accepted by Chemistry in Rajasthan is CBSE 12th. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 65 Colleges |
| ISC | 65 Colleges |
| RBSE 12th | 65 Colleges |
| URATPG | 23 Colleges |
| CUET-PG | 14 Colleges |
| CUET | 11 Colleges |
| UGC NET | 4 Colleges |
| GATE | 2 Colleges |
| IIT JAM | 2 Colleges |
| CSIR NET | 2 Colleges |
| BITSAT | 1 Colleges |
| JEE Advanced | 1 Colleges |
| JEMAT | 1 Colleges |
| SET | 1 Colleges |
| GPAT | 1 Colleges |
| MUSAT | 1 Colleges |
| SGVUEE | 1 Colleges |
| ICMR JRF | 1 Colleges |
| Rajasthan Pre PG | 1 Colleges |
| VGUCET | 1 Colleges |
Chemistry colleges in Rajasthan
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Rajasthan
Birla Institute of Technology Pilani is one of the top know college for the Engineering students. The institute has been ranked 11 by the NIRF 2025 Ranking under the 'Engineering' category. BITS Pilani is also ranked 2 under the category of Pharmacy by NIRF Ranking 2025. The institute has gained popularity and many eminent notable alumni has been the part of this institute.
Students who want to take admission in any course at MNIT Jaipur have to clear the entrance tests. Good preparation can help students score good marks in the entrance exams. It is important to note that every course accepts different entrance tests.
Yes, Manipal University, Jaipur is a good choice for an average students. The university is accredited by NAAC with an A+ grade.MUJ is recognised by UGC and approved by AICTE. Manipal University average package and median package offered during placements 2024 were INR 9.50 LPA and INR 8 LPA, respectively.
The library at Banasthali Vidyapeeth provides comprehensive resources to support research, teaching and learning needs. The Central Library of Banasthali is very rich in its contents to facilitate research. Internet access is provided to the library by way of Campus Networking and by connecting to INFLIBNET. Access to more than 9300 full-text online journals is also made available under the UGC INFONET scheme. There is are adequate number of books, magazines, journals and other sources to support the aim of academic excellence. The library commits to:
- Build collections and create tools to support research and learning;
- Maximise access to and promote the use of internal as well as external information resources;
- Ensure the preservation and long-lasting availability of library resources;
- Create attractive and comfortable physical and virtual environments for study and research;
- Collaborate with Vidyapith faculty and researchers to enrich the collection services.
CURAJ was established in 2009 by an Act of Parliament and is India's one of the most dynamic and vibrant universities. Central University Rajasthan is fully funded by the Government of India and is accredited with A+ Grade by NAAC. CU Rajasthan provides various facilities to students such as hostels, modern classrooms, conference halls, and others. The university placements are good. Hence, choosing this university is a good decision.
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Rajasthan
Yes, SGVU Jaipur gives hostel facilities to the students. The university has over six hostels, named after freedom fighters such as Surya Sen, Ashfakullah, Birsa Munda, Bismil, Panna Dhay, and Manikarnika. The hostels also offer mess facilities to students.
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Amity University Jaipur accepts national or state-level entrance exams like JEE Main, CAT, GATE, etc. to provide admission to specific courses. Amity Jaipur accepts applications to its more than 50 courses via online mode. The courses are available in various streams like Engineering, Management, Science, Arts, etc.
Amity University Jaipur admissions is a mix of entrance and merit-based. Along with that, candidates must also fulfil the minimum eligibility requirements of the respective courses.
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Rajasthan
Yes, JECRC University is good in terms of placements. The key highlights of JECRC University placements for the overall Class of 2026 are presented below:
Particulars | Placement Statistics (2026) |
|---|---|
Highest package | INR 33 LPA |
Average package | INR 6.67 LPA |
Total offers | 1030 |
Companies visited | 80+ |
Jaipur National University offers various courses to students at the UG and PG levels. The university offers BTech course as its popular programme. It is offered at the UG level for 4 years. The university offers this course in full-time mode.
In the 'State Private University' category, the rankings of the institute have demonstrated an increasing trend when compared to last year's rankings. In 2025, VGU Jaipur climbed 3 ranks to #30 rank in the 'State Private University' category by the Outlook ranking.
Apex University admissions are open. Candidates meeting eligibility can fill out the form online. Aspirants also need to pay application fees. Admission to most of the programmes at Apex University is entrance-based.
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Rajasthan
MLSU admission process differs based on the course, candidate applying for. Admission to UG courses at MLSU is based on aggregate score obtained in the qualifying exam followed by the counselling. BTech and BArch admissions at MLSU are based on rank secured in the JEE Main and NATA entrance examinations, respectively. The final selection for BTech and BArch is done though REAP counselling.
UNIRAJ Jaipur offers admission to various UG, PG, and PhD level programmes. The minimum marks required ranges from 42% to 60%. The marks vary depending on the course.
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
Many top international companies having presence in India hire electrical engineers and offer them handsome salary packages. Some of the top recruiters are given here:
- Larson & Toubro
- Tata Electric Companies
- Sterling
- Schneider Electric
- Crompton Greaves
- Siemens
- Exide Industries Limited
- Mellcon Engineers
Yes, University of Technology Jaipur is a good university. The University of Technology Jaipur is recognised by the UGC and is sponsored by the Deepshikha Kala Sansthan, Jaipur. The university is a member of the AIU and some of the courses and departments are approved by the AICTE, the Pharmacy Council of India, and the Bar Council of India. The Special Education Courses are approved by the RCI. The university offers undergraduate, postgraduate, and PhD programmes to students. These programmes are provided across the Mathematics, Physics, Zoology, and various other streams.