M.Sc. colleges accepting Orissa SAMS in India
In India, M.Sc. is offered by 54 colleges in India. Among the total number of colleges offering M.Sc., division of colleges by ownership is public / government owned: 25, private owned: 6 and public private owned: 5.
Location wise
M.Sc. colleges in India are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 54 Colleges |
| Orissa - Other | 13 Colleges |
| Cuttack | 7 Colleges |
| Bhubaneswar | 6 Colleges |
| Sambalpur | 4 Colleges |
| Berhampur | 3 Colleges |
| Puri | 2 Colleges |
| Ganjam | 2 Colleges |
| Baripada | 2 Colleges |
| Khurda | 2 Colleges |
| Bargarh | 2 Colleges |
| Sundargarh | 2 Colleges |
| Angul | 1 Colleges |
| Jajpur | 1 Colleges |
| Brahmapur | 1 Colleges |
| Paralakhemundi | 1 Colleges |
| Balasore | 1 Colleges |
| Jeypore | 1 Colleges |
| Keonjhar | 1 Colleges |
| Koraput | 1 Colleges |
Specializations
M.Sc. in India is offered in diversified specialisations such as Chemistry, Botany, Zoology etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 45 Colleges |
| Botany | 40 Colleges |
| Zoology | 39 Colleges |
| Physics | 35 Colleges |
| Mathematics | 26 Colleges |
| Computer Science | 22 Colleges |
| Geology | 11 Colleges |
| Biotechnology | 9 Colleges |
| Microbiology | 6 Colleges |
| Statistics | 5 Colleges |
| Environmental Sciences | 3 Colleges |
| Biochemistry | 2 Colleges |
| Bioinformatics | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Library & Information Science | 1 Colleges |
| Biology | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Oceanography | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to M.Sc. colleges in India. The table below comprises the top entrance exams accepted in various M.Sc. colleges in India:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CPGET | 217 Colleges |
| CUET-PG | 212 Colleges |
| AP PGCET | 153 Colleges |
| ICAR AIEEA | 139 Colleges |
| MCAER CET | 131 Colleges |
| ISC | 119 Colleges |
| CBSE 12th | 116 Colleges |
| IIT JAM | 63 Colleges |
| Orissa SAMS | 54 Colleges |
| Kerala University Admission | 53 Colleges |
| URATPG | 31 Colleges |
| CUET | 29 Colleges |
| Rajasthan Pre PG | 29 Colleges |
| MAH CET | 28 Colleges |
| JEPAS PG | 24 Colleges |
| JEE Main | 19 Colleges |
| GATE | 18 Colleges |
| PU-CET (PG) | 17 Colleges |
| KRUCET | 16 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 15 Colleges |
In India, M.Sc. is offered by 54 colleges in India. Among the total number of colleges offering M.Sc., division of colleges by ownership is public / government owned: 25, private owned: 6 and public private owned: 5.
Location wise
M.Sc. colleges in India are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Orissa | 54 Colleges |
| Orissa - Other | 13 Colleges |
| Cuttack | 7 Colleges |
| Bhubaneswar | 6 Colleges |
| Sambalpur | 4 Colleges |
| Berhampur | 3 Colleges |
| Puri | 2 Colleges |
| Ganjam | 2 Colleges |
| Baripada | 2 Colleges |
| Khurda | 2 Colleges |
| Bargarh | 2 Colleges |
| Sundargarh | 2 Colleges |
| Angul | 1 Colleges |
| Jajpur | 1 Colleges |
| Brahmapur | 1 Colleges |
| Paralakhemundi | 1 Colleges |
| Balasore | 1 Colleges |
| Jeypore | 1 Colleges |
| Keonjhar | 1 Colleges |
| Koraput | 1 Colleges |
Specializations
M.Sc. in India is offered in diversified specialisations such as Chemistry, Botany, Zoology etc. Refer to the table below highlighting the top specialisations offered along with the number of colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Chemistry | 45 Colleges |
| Botany | 40 Colleges |
| Zoology | 39 Colleges |
| Physics | 35 Colleges |
| Mathematics | 26 Colleges |
| Computer Science | 22 Colleges |
| Geology | 11 Colleges |
| Biotechnology | 9 Colleges |
| Microbiology | 6 Colleges |
| Statistics | 5 Colleges |
| Environmental Sciences | 3 Colleges |
| Biochemistry | 2 Colleges |
| Bioinformatics | 2 Colleges |
| Home Science | 2 Colleges |
| Library & Information Science | 1 Colleges |
| Biology | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Food & Nutrition | 1 Colleges |
| Oceanography | 1 Colleges |
Entrance Exams
Aspirants need to qualify for various national, state, or university-level entrance exams to get admitted to M.Sc. colleges in India. The table below comprises the top entrance exams accepted in various M.Sc. colleges in India:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CPGET | 217 Colleges |
| CUET-PG | 212 Colleges |
| AP PGCET | 153 Colleges |
| ICAR AIEEA | 139 Colleges |
| MCAER CET | 131 Colleges |
| ISC | 119 Colleges |
| CBSE 12th | 116 Colleges |
| IIT JAM | 63 Colleges |
| Orissa SAMS | 54 Colleges |
| Kerala University Admission | 53 Colleges |
| URATPG | 31 Colleges |
| CUET | 29 Colleges |
| Rajasthan Pre PG | 29 Colleges |
| MAH CET | 28 Colleges |
| JEPAS PG | 24 Colleges |
| JEE Main | 19 Colleges |
| GATE | 18 Colleges |
| PU-CET (PG) | 17 Colleges |
| KRUCET | 16 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 15 Colleges |
M.Sc. colleges accepting Orissa SAMS in India
Commonly asked questions On M.Sc. colleges accepting Orissa SAMS in India
Utkal University MSc is offered in the offline mode, that means the MSc programme conducts its classes at various affiliated colleges of the university. Candidates also have to appear for exams offline in the campus to complete the degree. Candidates applying for admission should take note that the university does not provide any online MSc opportunities.
Admission into the programme is offered through Odisha SAMS entrance, the eligibility criteria for MSc is a 45% minimum aggregate in graduation.
The admission to M.Sc at Sambalpur University is based totally on the rankings received inside the Odisha Joint Entrance Examination (OJEE). The eligibility standards for M.Sc at Sambalpur University is to have a bachelor's degree inside the associated area with a 45% mixture mark. The overall expected course rate for M.Sc course is INR 14,082. The university gives various specializations in M.Sc, which includes Applied Chemistry, Environmental Science, Physics, Anthropology, and many others. The selection of the applicants is accomplished thru an front examination accompanied by means of viva-voce rounds. The university has an online admission utility gadget that lets in receiving packages through the net, and candidates need no longer accumulate bodily forms from the University. Interested candidates will check all eligibility standards, no. Of seats, selection criteria, and many others are cited in the prospectus.
Admissions to most of the undergraduate programmes at Ravenshaw University Cuttack is based on the merit of the last qualifying exam. The university conducts its admissions through the SAMS (Student Academic Management System), which is an integrated portal that provides a common platform for admission into various courses across the state of Odisha.
Rama Devi Women's University accepts admission based on merit and entrance exams. For the MBA programme, the university accepts national entrance exams such as OJEE. Aspiring candidates must qualify for the eligibility criteria set by the institute for the desired course. Ramadevi University Bhubaneswar course admission begins with the online application.
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.Sc. | Candidate must have passed 10+2 from any recognised Board/Council. |
Commonly asked questions On M.Sc. colleges accepting Orissa SAMS in India
The Gangadhar Meher University the highest package has not been released. However, the median package for an MBA has been released. Over the past three years (2020 to 2022), the median package offered to MBA students has been constant. Refer to the table below to know the salary trends:
| Particulars | MBA Placement Statistics (2020) | MBA Placement Statistics (2021) | MBA Placement Statistics (2022) |
|---|---|---|---|
| Median package | INR 50,000 per annum | INR 50,000 per annum | INR 50,000 per annum |
NOTE: The above salary details are fetched from the NIRF report 2023.
Yes, Fakir Mohan Autonomous College has course specializations in English, Hindi, Mathematics, Statistics, Botany, Chemistry, Computer Science, Physics, Zoology, Sales & Marketing, Geology. It is a well-known institution for B.A, B.Sc, B.Com, BBA, M.Com, M.A, M.Sc, and others. The institute focuses on quality education oield. ffered by the experinced faculty members with years of experince in the related field.
Berhampur University offers PG courses across various streams such as Science, Engineering, Arts, and others. The fee structure is the combination of a number of components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Mansarovar Global University fees has been discussed below:
| Courses | Fees |
| MBA | INR 18.37 K - 63.77 K |
| MSc | INR 1.45 K - 69.31 K |
| MA | INR 1.45 K - 48.94 K |
Commonly asked questions On M.Sc. colleges accepting Orissa SAMS in India
| Courses | Total tuition Fees | Eligibility |
|---|---|---|
B.E. / B.Tech(9 courses) | 2.1 L | 10+2 : 45 % Exams : JEE MainOJEE |
M.Sc.(6 courses) | 1.1 L - 2.5 L | Exams : CBSE 12thOdisha CHSE |
MCA(1 course) | 1.8 L | Graduation : 50 % Exams : OJEE |
B.Sc.(3 courses) | 2.5 L | Exams : CBSE 12thOdisha CHSE |
M.E./M.Tech(17 courses) | 1.1 L - 3 L | 10+2 : 45 % Graduation : 50 % Exams : OJEECUET-PG+8 More |
B.Arch(1 course) | 2.5 L | 10+2 : 50 % Exams : NATAOJEE |
B.Plan(1 course) | 2.1 L | 10+2 : 45 % Exams : JEE MainOJEE |
M.Arch(1 course) | 1.8 L | Graduation : 50 % Exams : GATEOJEE |
| m.plan | 48k | Graduation : 50 % Exams : GATEOJEE |
here the all courses as well as eligiblity and fee structured.
Commonly asked questions On M.Sc. colleges accepting Orissa SAMS in India
Fakir Mohan University the highest package data is not released. However, according to NIRF report 2025 released by Fakir Mohan University, the course-wise median package offered during placements 2024 is presented below:
Course | Median Package (2024) |
|---|---|
INR 4.10 LPA | |
PG 3-year | INR 8.08 LPA |