Hindi colleges in Sriganaganagar
There are 2 Hindi colleges in Sriganaganagar. Out of these, division of colleges by ownership is private owned: 1 & public / government owned: 1.
Location wise
There are several Hindi in major cities across the country such as Sriganaganagar and so on. Out of all the cities, Uttar Pradesh has 537 Top Hindi colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Hindi offers various specialisations like English, Languages and Hindi. Below is the table showing number of colleges offering each Hindi specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 6 Colleges |
| Languages | 2 Colleges |
| Hindi | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Makeup & Beautician | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular exam accepted by Hindi in Sriganaganagar is CUET-PG. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are 2 Hindi colleges in Sriganaganagar. Out of these, division of colleges by ownership is private owned: 1 & public / government owned: 1.
Location wise
There are several Hindi in major cities across the country such as Sriganaganagar and so on. Out of all the cities, Uttar Pradesh has 537 Top Hindi colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 537 Colleges |
| Bihar | 220 Colleges |
| Rajasthan | 204 Colleges |
| Maharashtra | 172 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 157 Colleges |
| Madhya Pradesh | 138 Colleges |
| Delhi/NCR | 133 Colleges |
| Chhattisgarh | 116 Colleges |
| Jharkhand | 91 Colleges |
| Haryana | 65 Colleges |
| Orissa | 63 Colleges |
| Delhi | 60 Colleges |
| Bihar - Other | 59 Colleges |
| Chhattisgarh - Other | 59 Colleges |
| Uttarakhand | 57 Colleges |
| Punjab | 52 Colleges |
| Jaipur | 49 Colleges |
| Gujarat | 48 Colleges |
| Jharkhand - Other | 39 Colleges |
| Assam | 38 Colleges |
Specializations
Hindi offers various specialisations like English, Languages and Hindi. Below is the table showing number of colleges offering each Hindi specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 6 Colleges |
| Languages | 2 Colleges |
| Hindi | 2 Colleges |
| Aesthetics | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Hair Styling & Grooming | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Makeup & Beautician | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular exam accepted by Hindi in Sriganaganagar is CUET-PG. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET-PG | 1 Colleges |
Hindi colleges in Sriganaganagar
Commonly asked questions On Hindi colleges in Sriganaganagar
Both Tantia University and OPJS University have good placement records.
Tantia University
Placements
Tantia University has excellent placements. In 2023, students got direct campus placements. The average package is INR 20,000 per month.
Companies
Tantia University has over 450 companies that recruit students from different fields of engineering. Some companies that visit campus include TCS, ONGC, ICICI Bank, Infosys, Maruti Suzuki, SBI, Reliance, and HDFC Bank.
Preparation
Tantia University prepares its final-year students for corporate interviews.
OPJS University
Placements
OPJS University has an excellent placement record, with 80% of the previous batch of students being placed.
Companies
OPJS University has several multinational firms that declare their presence, including TCS, ONGC, ICICI Bank, Infosys, Maruti Suzuki, SBI, Reliance, and HDFC Bank.
Courses
OPJS University has affordable courses with the low cost of a bachelor's degree.
Candidates can check below the top Banasthali Vidyapith UG courses along with their eligibility:
| Course Name | Common Eligibility |
|---|---|
| BTech | Class 12 with a minimum of 60% aggregate (40% aggregate for SC/ ST) in the Science stream with Physics, Chemistry, and Mathematics or Biology for (Biotechnology) as compulsory subjects from a recognised school |
| BSc/ BSc (Hons) | Class 12 in the Science stream with a minimum of 50-55% aggregate |
| BDes | Class 12 in Science/ Arts/ Commerce stream with a minimum of 50% aggregate |
| BPharma | Class 12 with Physics, Chemistry, Biology/ Mathematics with at least 60% aggregate |
| BCA/ BCA (Hons) | Class 12 with at least 55% aggregate |
| BA LLB | Class 12 with at least 45% aggregate |
S.S. Jain Subodh PG College offers scholarships under various schemes initiated by the Central/ State Government institutions. Students who are from privileged, needy and physically challenged groups are endowed with scholarships. The below-mentioned are S.S. Jain Subodh PG College scholarships:
S.S. Jain Subodh PG College Scholarships | ||
|---|---|---|
Chief Minister Higher Education Scholarship | Kali Bai Bheel Medha | Endowment Scholarship |
Sumedha Scholarship | Scholarship for Class Merit Holders | Protsahan Scholarship for Excellence |
Commonly asked questions On Hindi colleges in Sriganaganagar
The cost of studying at VMOU Kota vary depending on individual expenses, accommodation and lifestyle. The application fee may vary by course. Fee for some of the courses is given below:
| Courses | Fees |
|---|---|
| UG Diploma | 1.6 K - 20.6 K |
| MA | 11.05 K - 16.8 K |
| MSc | 13.8 K - 34.6 K |
| BEd | 53.76 K |
| BSc | 40.1 K - 3 L |
The UNIRAJ - University of Rajasthan is a great choice for students and extends courses through its many constituting colleges with particularly its Integrated BTech + M.Tech course extended through its Center for Converging Technologies (CCT) is an excellent choice allowing students to specialise in advanced research level fields such as Nanotechnology, Biotechnology & Bioinformatics, Information & Communication Technology, Cognitive & Neuroscience Engineering, etc.
Admission criteria to NIMS School of Humanities and Social Sciences is merit-based and is different for all UG and PG programmes. To get into UG programmes, the eligibility criteria is the minimum aggregate in Class 12 or equivalent. However, the eligibility criteria to get into PG programmes is graduation in any discipline (this may vary from course to course).