IT & Software Colleges in Sriperumbudur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
There are 1 colleges that offer IT & Software in a full-time mode of study.
Location wise
The most of the nation's major states and cities provide a range of IT & Software, including Sriperumbudur and others. Out of all the states and cities, the best colleges for IT & Software are found in Maharashtra. Below is the table showing Sriperumbudur offering no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 1779 Colleges |
| Karnataka | 1211 Colleges |
| Tamil Nadu | 1107 Colleges |
| Madhya Pradesh | 988 Colleges |
| Uttar Pradesh | 987 Colleges |
| Delhi/NCR | 967 Colleges |
| Bangalore | 683 Colleges |
| Punjab | 668 Colleges |
| Andhra Pradesh | 658 Colleges |
| Gujarat | 583 Colleges |
| Kerala | 578 Colleges |
| Mumbai (All) | 554 Colleges |
| Pune | 514 Colleges |
| All over India | 483 Colleges |
| Telangana | 475 Colleges |
| Rajasthan | 441 Colleges |
| Mumbai | 415 Colleges |
| Haryana | 414 Colleges |
| West Bengal | 407 Colleges |
| Delhi | 349 Colleges |
Specializations
The most well-liked specialisation in the Sriperumbudur is Big Data & Analytics , followed by Networking, Hardware & Security. See the table below, which lists the specialisations provided by the number of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Big Data & Analytics | 1 Colleges |
| Networking, Hardware & Security | 1 Colleges |
| Cyber Security | 1 Colleges |
| Data Analytics | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that IT & Software accepts in Sriperumbudur is CUET-PG. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET-PG | 1 Colleges |
There are 1 colleges that offer IT & Software in a full-time mode of study.
Location wise
The most of the nation's major states and cities provide a range of IT & Software, including Sriperumbudur and others. Out of all the states and cities, the best colleges for IT & Software are found in Maharashtra. Below is the table showing Sriperumbudur offering no. of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 1779 Colleges |
| Karnataka | 1211 Colleges |
| Tamil Nadu | 1107 Colleges |
| Madhya Pradesh | 988 Colleges |
| Uttar Pradesh | 987 Colleges |
| Delhi/NCR | 967 Colleges |
| Bangalore | 683 Colleges |
| Punjab | 668 Colleges |
| Andhra Pradesh | 658 Colleges |
| Gujarat | 583 Colleges |
| Kerala | 578 Colleges |
| Mumbai (All) | 554 Colleges |
| Pune | 514 Colleges |
| All over India | 483 Colleges |
| Telangana | 475 Colleges |
| Rajasthan | 441 Colleges |
| Mumbai | 415 Colleges |
| Haryana | 414 Colleges |
| West Bengal | 407 Colleges |
| Delhi | 349 Colleges |
Specializations
The most well-liked specialisation in the Sriperumbudur is Big Data & Analytics , followed by Networking, Hardware & Security. See the table below, which lists the specialisations provided by the number of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Big Data & Analytics | 1 Colleges |
| Networking, Hardware & Security | 1 Colleges |
| Cyber Security | 1 Colleges |
| Data Analytics | 1 Colleges |
Entrance Exams
The most popular test that IT & Software accepts in Sriperumbudur is CUET-PG. The number of colleges that accept various exams is shown in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CUET-PG | 1 Colleges |
IT & Software Colleges in Sriperumbudur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On IT & Software Colleges in Sriperumbudur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
It's true that Women's Christian College (WCC), Chennai, has announced that, beginning with the 2022–2023 admissions cycle, they will accept CUET (Common University Entrance Test) scores for admission to undergraduate programs.WCC will use CUET results to determine who gets admitted to their BCom, BSc, and BA programs.Taking and passing the CUET exam is a requirement for admission to these programs. Completing the WCC-established CUET eligibility requirements will be necessary.WCC will continue to use the results of their own entrance examinations as well as national exams like the GATE and TANCET for postgraduate programs. WCC does not accept the CUET for postgraduate admissions.
From past years data ,Women's Christian College (WCC) does not appear to accept the Common University Entrance Test (CUET) scores for admissions. The admission criteria primarily include standardized test scores such as ACT, SAT, PSAT, high school GPA, and other specific requirements.
Commonly asked questions On IT & Software Colleges in Sriperumbudur - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Dr. SNS Rajalakshmi College of Arts and Science has not specified the minimum aggregate for most of the courses. However, a minimum of Class 12 is required to apply for a UG course. 60% in Class 12 is a decent score and aspirants can apply for the preferred UG course at Dr. SNS Rajalakshmi College of Arts and Science.