IT & Software Colleges in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
India is home to prestigious institutes to pursue IT & Software. There are different levels of IT & Software offered in India such as degree, diploma and certificate. There are 10 colleges in India that offer IT & Software, out of which there is a split of colleges by ownership, private: 6 & public private: 4. They offer full-time and online modes of study.
Location wise
There are several IT & Software in major states/cities across the country such as Thoothukudi and so on. Out of all the states/cities, Maharashtra has 1779 Top IT & Software colleges in Thoothukudi.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 1779 Colleges |
| Karnataka | 1211 Colleges |
| Tamil Nadu | 1107 Colleges |
| Madhya Pradesh | 988 Colleges |
| Uttar Pradesh | 987 Colleges |
| Delhi/NCR | 967 Colleges |
| Bangalore | 683 Colleges |
| Punjab | 668 Colleges |
| Andhra Pradesh | 658 Colleges |
| Gujarat | 583 Colleges |
| Kerala | 578 Colleges |
| Mumbai (All) | 554 Colleges |
| Pune | 514 Colleges |
| All over India | 483 Colleges |
| Telangana | 475 Colleges |
| Rajasthan | 441 Colleges |
| Mumbai | 415 Colleges |
| Haryana | 414 Colleges |
| West Bengal | 407 Colleges |
| Delhi | 349 Colleges |
Entrance Exams
IT & Software colleges in Thoothukudi offers course at various levels such as certificate/diploma, undergraduate and postgraduate. Candidates are required to fulfil the basic eligibility criteria as per the course to pursue it:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 9 Colleges |
| ISC | 9 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 9 Colleges |
| TANCET | 1 Colleges |
India is home to prestigious institutes to pursue IT & Software. There are different levels of IT & Software offered in India such as degree, diploma and certificate. There are 10 colleges in India that offer IT & Software, out of which there is a split of colleges by ownership, private: 6 & public private: 4. They offer full-time and online modes of study.
Location wise
There are several IT & Software in major states/cities across the country such as Thoothukudi and so on. Out of all the states/cities, Maharashtra has 1779 Top IT & Software colleges in Thoothukudi.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 1779 Colleges |
| Karnataka | 1211 Colleges |
| Tamil Nadu | 1107 Colleges |
| Madhya Pradesh | 988 Colleges |
| Uttar Pradesh | 987 Colleges |
| Delhi/NCR | 967 Colleges |
| Bangalore | 683 Colleges |
| Punjab | 668 Colleges |
| Andhra Pradesh | 658 Colleges |
| Gujarat | 583 Colleges |
| Kerala | 578 Colleges |
| Mumbai (All) | 554 Colleges |
| Pune | 514 Colleges |
| All over India | 483 Colleges |
| Telangana | 475 Colleges |
| Rajasthan | 441 Colleges |
| Mumbai | 415 Colleges |
| Haryana | 414 Colleges |
| West Bengal | 407 Colleges |
| Delhi | 349 Colleges |
Entrance Exams
IT & Software colleges in Thoothukudi offers course at various levels such as certificate/diploma, undergraduate and postgraduate. Candidates are required to fulfil the basic eligibility criteria as per the course to pursue it:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 9 Colleges |
| ISC | 9 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 9 Colleges |
| TANCET | 1 Colleges |
IT & Software Colleges in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On IT & Software Colleges in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider:
Commonly asked questions On IT & Software Colleges in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| B.Com | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognised school/board. |
| BBA | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognised school/board. |
| BCA | Candidate must have passed 10+2 or equivalent examination from a recognised school/board. |
Commonly asked questions On IT & Software Colleges in Thoothukudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
It's true that Women's Christian College (WCC), Chennai, has announced that, beginning with the 2022–2023 admissions cycle, they will accept CUET (Common University Entrance Test) scores for admission to undergraduate programs.WCC will use CUET results to determine who gets admitted to their BCom, BSc, and BA programs.Taking and passing the CUET exam is a requirement for admission to these programs. Completing the WCC-established CUET eligibility requirements will be necessary.WCC will continue to use the results of their own entrance examinations as well as national exams like the GATE and TANCET for postgraduate programs. WCC does not accept the CUET for postgraduate admissions.
From past years data ,Women's Christian College (WCC) does not appear to accept the Common University Entrance Test (CUET) scores for admissions. The admission criteria primarily include standardized test scores such as ACT, SAT, PSAT, high school GPA, and other specific requirements.