Animation Colleges in Karaikudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Animation is offered by 1 colleges in Karaikudi. There are 1 public / government owned that provide the Animation in Karaikudi.
Location wise
Animation colleges in Karaikudi are spread across the state. Maharashtra has the most Animation colleges in Karaikudi, followed by Delhi/NCR, Mumbai (All) and Uttar Pradesh etc. Tabulated below is the list of top states/cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 284 Colleges |
| Delhi/NCR | 237 Colleges |
| Mumbai (All) | 151 Colleges |
| Uttar Pradesh | 147 Colleges |
| Mumbai | 139 Colleges |
| West Bengal | 138 Colleges |
| Delhi | 133 Colleges |
| Karnataka | 121 Colleges |
| Kolkata | 111 Colleges |
| Pune | 105 Colleges |
| Tamil Nadu | 100 Colleges |
| Bangalore | 99 Colleges |
| Punjab | 89 Colleges |
| Gujarat | 86 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Telangana | 61 Colleges |
| Chennai | 60 Colleges |
| Rajasthan | 57 Colleges |
| Hyderabad | 55 Colleges |
| Ahmedabad | 52 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Communication Design, Graphic / Web Design, Web Design, are offered for the Animation in the Karaikudi. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Communication Design | 1 Colleges |
| Graphic / Web Design | 1 Colleges |
| Web Design | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into universities offering Animation in Karaikudi, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top admission tests
Animation is offered by 1 colleges in Karaikudi. There are 1 public / government owned that provide the Animation in Karaikudi.
Location wise
Animation colleges in Karaikudi are spread across the state. Maharashtra has the most Animation colleges in Karaikudi, followed by Delhi/NCR, Mumbai (All) and Uttar Pradesh etc. Tabulated below is the list of top states/cities housing the colleges:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 284 Colleges |
| Delhi/NCR | 237 Colleges |
| Mumbai (All) | 151 Colleges |
| Uttar Pradesh | 147 Colleges |
| Mumbai | 139 Colleges |
| West Bengal | 138 Colleges |
| Delhi | 133 Colleges |
| Karnataka | 121 Colleges |
| Kolkata | 111 Colleges |
| Pune | 105 Colleges |
| Tamil Nadu | 100 Colleges |
| Bangalore | 99 Colleges |
| Punjab | 89 Colleges |
| Gujarat | 86 Colleges |
| Madhya Pradesh | 66 Colleges |
| Telangana | 61 Colleges |
| Chennai | 60 Colleges |
| Rajasthan | 57 Colleges |
| Hyderabad | 55 Colleges |
| Ahmedabad | 52 Colleges |
Specializations
A variety of specialisations, including Communication Design, Graphic / Web Design, Web Design, are offered for the Animation in the Karaikudi. Refer to the table below, which lists the most popular specialisations and the number of universities that offer them:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Communication Design | 1 Colleges |
| Graphic / Web Design | 1 Colleges |
| Web Design | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into universities offering Animation in Karaikudi, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top admission tests for various universities offering Animation in Karaikudi are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 1 Colleges |
Animation Colleges in Karaikudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On Animation Colleges in Karaikudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Vel Tech Rangarajan Dr. Sagunthala R and D Institute of Science and Technology provides various programmes and specialisations to students. These courses are available in different streams. For obtaining Vel Tech admission, candidates are selected on the basis of entrance tests. For further details, candidates may visit the official website and learn more regarding the eligibility details for their preferred course choice. Accepted exams include VTUEEE, CLAT, TANCET, etc.
Students can apply for a course in Arena Animation Borivali as the institute accepts applications from those who have completed Class 10/Class 12 or any diploma/degree course. Students waiting for their results can also apply. Arena Animation admits student basis their interests in the field of Animation and related subjects. Students can visit the institute in person or submit an online enquiry. For complete detail, click here: Arena Animation Mumbai admission process.
Yes, VIT Vellore campus is safe for girls and boys. The college campus is located in Tamil Nadu. It has a good connection with roads and public transports. CCTV cameras are installed in the campus to keep a check on students safety.
Commonly asked questions On Animation Colleges in Karaikudi - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
According to the University of Madras NIRF report, 516 PG 2 year students were placed in 2026. In PG 3 year program, 9 students got placements. Have a look at the table below to know more about the number of students placed during University of Madras placements in the past years:
| Particulars | Placement Statistics (2023) | Placement Statistics (2024) | Placement Statistics (2025) |
|---|---|---|---|
| Total Students | 1293 (PG 2-year) 28 (PG 3-year) | 1298 (PG 2-year) 24 (PG 3-year) | 1359 (PG 2-year) 23 (PG 3-year) |
| Students Placed | 468 (PG 2-year) 21 (PG 3-year) | 483 (PG 2-year) 7 (PG 3-year) | 516 (PG 2-year) 9 (PG 3-year) |
NOTE: The data above has been taken from the NIRF Report 2026.
Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI admissions begin with registration. Below are the step-wise admission process:
- Application- The admission process starts with filling Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR Educational and Research Institute Chennai application form. Interested candidates can visit the official website of Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI to apply for the course of their choice along with making the fee payment course.
- Selection Process- The selection criteria for the courses are merit-based
- Admission Confirmation- After completion of the selection rounds, the shortlisted candidates are called for verification of the documents. Aspirants need to pay course fee to confirm their seat in the department.
Bharathiar University is rated 4.2/5 for Value for Money. The Bharathiar University ROI is quite good. The university placements are good. Hence, Bharathiar University is worth the competition. For students looking out for admissions, the below-mentioned is the past year placement data that can help in taking the decision for admission:
| Particulars | Placement Statistics (2022) | Placement Statistics (2023) |
|---|---|---|
| Total students (UG-3 year) | 134 | 146 |
| Students placed (UG-3 year) | 71 | 68 |
| Median package (UG-3 year) | INR 2.80 LPA | INR 2.80 LPA |
| Total students (PG-2 year) | 1,195 | 1,196 |
| Students placed (PG-2 year) | 798 | 799 |
| Median package (PG-2 year) | INR 6.60 LPA | INR 6.70 LPA |
NOTE: The aforementioned details are fetched from the NIRF report 2024.
B.E/BTech, B.Arch, BBA, MBA, and MBBS are among the popular courses offered by Chennai's Dr. M.G.R. Educational and Research Institute.
Diploma programs in mechanical, production, automobiles mechatronics, plastic molding, CSE, IT, ECE, civil engineering, and chemistry are also available at the institute.
Additionally, the institute provides undergraduate degree programs in BDS, B.Sc., BPT, B.Com, BCA, B.Ed, and M.B.B.S.
There are fifteen specializations available in the four-year B.Tech normal course. Six specializations are available in the B.Tech part-time and lateral entry programs. 11 specialties are available for the B.Sc. degree.
The institute offers online and offline application options, an admission exam, and a flexible credit-based system.