French colleges in Coimbatore
In Coimbatore, there are 3 French colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 2 and public / government: 1.
Location wise
There are numerous colleges offering French in Coimbatore. Out of which, Delhi/NCR and Delhi have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 41 Colleges |
| Delhi | 33 Colleges |
| Maharashtra | 26 Colleges |
| Uttar Pradesh | 20 Colleges |
| West Bengal | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Rajasthan | 13 Colleges |
| Haryana | 12 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Punjab | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
| Jaipur | 9 Colleges |
| Madhya Pradesh | 9 Colleges |
| Mumbai | 9 Colleges |
| Gujarat | 8 Colleges |
| Kolkata | 8 Colleges |
| Bangalore | 8 Colleges |
| Lucknow | 7 Colleges |
| Pune | 7 Colleges |
| Telangana | 7 Colleges |
Specializations
Colleges in Coimbatore offers bundle of French specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by French in Coimbatore. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 39 Colleges |
| Applied Psychology | 5 Colleges |
| Languages | 3 Colleges |
| Criminology | 3 Colleges |
| French | 3 Colleges |
| Clinical Psychology | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 2 Colleges |
| International Business | 2 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| Hindi | 2 Colleges |
| Apparel Design | 1 Colleges |
| Chartered Accountancy | 1 Colleges |
| Cognitive Psychology | 1 Colleges |
| Commercial Law | 1 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Hinduism | 1 Colleges |
| Hospital / Healthcare Management | 1 Colleges |
| Human Resources | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Coimbat
In Coimbatore, there are 3 French colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 2 and public / government: 1.
Location wise
There are numerous colleges offering French in Coimbatore. Out of which, Delhi/NCR and Delhi have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 41 Colleges |
| Delhi | 33 Colleges |
| Maharashtra | 26 Colleges |
| Uttar Pradesh | 20 Colleges |
| West Bengal | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Rajasthan | 13 Colleges |
| Haryana | 12 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Punjab | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
| Jaipur | 9 Colleges |
| Madhya Pradesh | 9 Colleges |
| Mumbai | 9 Colleges |
| Gujarat | 8 Colleges |
| Kolkata | 8 Colleges |
| Bangalore | 8 Colleges |
| Lucknow | 7 Colleges |
| Pune | 7 Colleges |
| Telangana | 7 Colleges |
Specializations
Colleges in Coimbatore offers bundle of French specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by French in Coimbatore. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 39 Colleges |
| Applied Psychology | 5 Colleges |
| Languages | 3 Colleges |
| Criminology | 3 Colleges |
| French | 3 Colleges |
| Clinical Psychology | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 2 Colleges |
| International Business | 2 Colleges |
| Public Administration | 2 Colleges |
| Hindi | 2 Colleges |
| Apparel Design | 1 Colleges |
| Chartered Accountancy | 1 Colleges |
| Cognitive Psychology | 1 Colleges |
| Commercial Law | 1 Colleges |
| Computer Science | 1 Colleges |
| Electronics | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| Hinduism | 1 Colleges |
| Hospital / Healthcare Management | 1 Colleges |
| Human Resources | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Coimbatore that provide French are listed in the following table:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 1 Colleges |
| ISC | 1 Colleges |
| Maharashtra HSC | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
French colleges in Coimbatore
You might also be interested in:
9 French colleges in Tamil NaduCommonly asked questions On French colleges in Coimbatore
Avinashilingam University Coimbatore is accredited with A+ Grade by NAAC (National Assessment and Accreditation Council) and is approved by UGC (University Grants Commission). Avinashilingam University Coimbatore Tamil Nadu, through various schools of study, offers UG, PG, and other courses to students. These courses are provided across the Interior Design and Resource Management and various other streams. The degree offered by this university is valid everywhere in India.
| Courses | Eligibility |
|---|---|
| UG Diploma | Candidate must have passed 10+2 from a recognised board. |
| Certificate | Candidate must have passed 10+2 from a recognized board. |
Boston Institute of Analytics offers courses at the UG, PG, and certificate levels. These include- UG Diploma, PG Diploma and certificate courses. All these are offered in various specialisations and through various schools, such as- Management, Technology, Finance, etc.
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
It depends on the course in which the student is interested. Admission to The American College, Madurai is fairly competitive and for MBA/PGDM, eligibility is a first undergraduate degree with at least 50% marks in relevant subjects. The students also must qualify through an entrance exam like MAT, CAT, or TANCET before being counseled for admission.
The college is not as difficult to access as the top college institutions, but it proves to be hard for low scorers of entrance exams. Admission involves document verification and counseling, while merit and examination score determine seat allocation. Admissions to various other courses such as BSc , BVoc, BCom, etc. are considered a bit easy.
Commonly asked questions On French colleges in Coimbatore
Shiksha has compared the fees, placements, cutoffs, reviews, seats, courses, and other specifics of UEI Global Faridabad and Culinary Academy of India. Culinary Academy of India has received a rating of 4.6 stars from 14 actual, confirmed students at Shiksha. In 2007, UEI Global, located in Faridabad, was founded. The institute is affiliated with Osmania University, Hyderabad; Bharathiar University; MDU; Rohtak; IGNOU; Pondicherry University; University of Delhi; UCB; City College, Norwich; Hotelschool, The Hague; and New College, Nottingham. UEI Global provides a number of courses in different fields of expertise. The Culinary Academy of India is situated in Begumpet, Hyderabad, and was founded in 1996. It is affiliated to Osmania University and offers a variety of culinary arts programmes.
According to the University of Madras NIRF report, 516 PG 2 year students were placed in 2026. In PG 3 year program, 9 students got placements. Have a look at the table below to know more about the number of students placed during University of Madras placements in the past years:
| Particulars | Placement Statistics (2023) | Placement Statistics (2024) | Placement Statistics (2025) |
|---|---|---|---|
| Total Students | 1293 (PG 2-year) 28 (PG 3-year) | 1298 (PG 2-year) 24 (PG 3-year) | 1359 (PG 2-year) 23 (PG 3-year) |
| Students Placed | 468 (PG 2-year) 21 (PG 3-year) | 483 (PG 2-year) 7 (PG 3-year) | 516 (PG 2-year) 9 (PG 3-year) |
NOTE: The data above has been taken from the NIRF Report 2026.
Yes, VIT Vellore campus is safe for girls and boys. The college campus is located in Tamil Nadu. It has a good connection with roads and public transports. CCTV cameras are installed in the campus to keep a check on students safety.
MADURAI KAMARAJ institution is a well-known institution founded by the Tamil Nadu government in 1965. The admission process at MKU-DDE is fairly basic. Simply go to the website, download the admission form, and then submit it online or offline. Admission is usually granted in the month of April. If you want to study from home and have been admitted to IGNOU, you can do so. You may get additional information from its official website, which I also visited. I shall always remember this college favorably. This is the most amazing experience I've ever had. Seniors, staff, and administration will assist you in any way they can. The teachers' teaching abilities are exceptional. You will never get anything back from a teacher. Learning here has a very good atmosphere.
Bharathidasan University has experienced faculty members who are degree, diploma, and certificate holders. Candidates can check some of the Bharathidasan University faculty details in the following table:
| Faculty Name | Faculty Qualification |
|---|---|
| Dr. A. Edward William Benjamin (Professor and Chair, School of Education) | MA /MSc (Physics) /M.Ed /MPhil ( Edn.) /PhD (Education) |
| Dr. A. Tholappan (Professor and Head) | PhD in Education MPhil in Educational Technology M.Ed in Education M.A in Economics SLET in Education UGC-NET in Economics SLET in Economics |
| Dr. K. Rajendran (Associate Professor) | - |