French colleges in Madurai
There are nearly 3 colleges in Madurai that offer French courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is public / government: 2 and private: 1.
Location wise
There are colleges offering the French in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 41 Colleges |
| Delhi | 33 Colleges |
| Maharashtra | 26 Colleges |
| Uttar Pradesh | 20 Colleges |
| West Bengal | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Rajasthan | 13 Colleges |
| Haryana | 12 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Punjab | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
| Jaipur | 9 Colleges |
| Madhya Pradesh | 9 Colleges |
| Mumbai | 9 Colleges |
| Gujarat | 8 Colleges |
| Kolkata | 8 Colleges |
| Bangalore | 8 Colleges |
| Lucknow | 7 Colleges |
| Pune | 7 Colleges |
| Telangana | 7 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by French colleges in Madurai like English, Languages and French. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 32 Colleges |
| Languages | 3 Colleges |
| French | 3 Colleges |
| Criminology | 2 Colleges |
| Applied Psychology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Theology | 1 Colleges |
| Women Studies | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
| Counseling | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering French in Madurai are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 2 Colleges |
There are nearly 3 colleges in Madurai that offer French courses in full-time mode of study, division of colleges by ownership is public / government: 2 and private: 1.
Location wise
There are colleges offering the French in major cities and states all over India. The following table lists all the prominent cities where these colleges are located:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 41 Colleges |
| Delhi | 33 Colleges |
| Maharashtra | 26 Colleges |
| Uttar Pradesh | 20 Colleges |
| West Bengal | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Rajasthan | 13 Colleges |
| Haryana | 12 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Punjab | 11 Colleges |
| Mumbai (All) | 11 Colleges |
| Jaipur | 9 Colleges |
| Madhya Pradesh | 9 Colleges |
| Mumbai | 9 Colleges |
| Gujarat | 8 Colleges |
| Kolkata | 8 Colleges |
| Bangalore | 8 Colleges |
| Lucknow | 7 Colleges |
| Pune | 7 Colleges |
| Telangana | 7 Colleges |
Specializations
There are various specialisations offered by French colleges in Madurai like English, Languages and French. Tabulated below is the specialisations offered by no. of colleges
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 32 Colleges |
| Languages | 3 Colleges |
| French | 3 Colleges |
| Criminology | 2 Colleges |
| Applied Psychology | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Mathematics | 1 Colleges |
| Public Administration | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Theology | 1 Colleges |
| Women Studies | 1 Colleges |
| Hindi | 1 Colleges |
| Counseling | 1 Colleges |
| Sanskrit | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a variety of national, state, or university-level entrance exams. The top entrance exams for various colleges offering French in Madurai are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 2 Colleges |
French colleges in Madurai
You might also be interested in:
9 French colleges in Tamil NaduCommonly asked questions On French colleges in Madurai
It depends on the course in which the student is interested. Admission to The American College, Madurai is fairly competitive and for MBA/PGDM, eligibility is a first undergraduate degree with at least 50% marks in relevant subjects. The students also must qualify through an entrance exam like MAT, CAT, or TANCET before being counseled for admission.
The college is not as difficult to access as the top college institutions, but it proves to be hard for low scorers of entrance exams. Admission involves document verification and counseling, while merit and examination score determine seat allocation. Admissions to various other courses such as BSc , BVoc, BCom, etc. are considered a bit easy.
MADURAI KAMARAJ institution is a well-known institution founded by the Tamil Nadu government in 1965. The admission process at MKU-DDE is fairly basic. Simply go to the website, download the admission form, and then submit it online or offline. Admission is usually granted in the month of April. If you want to study from home and have been admitted to IGNOU, you can do so. You may get additional information from its official website, which I also visited. I shall always remember this college favorably. This is the most amazing experience I've ever had. Seniors, staff, and administration will assist you in any way they can. The teachers' teaching abilities are exceptional. You will never get anything back from a teacher. Learning here has a very good atmosphere.
Located in Madurai, Tamil Nadu, Madurai Kamaraj University is a public state university that is owned and funded by the Government of Tamil Nadu. Madurai Kamaraj University, also known as MKU Madurai, was established in 1966. MKU Madurai has also secured the 63 rank in the University category by NIRF in 2024.
It is a UGC-recognised university and has also been accredited with an 'A+' grade by NAAC, in 2021. MK University Madurai has been awarded the second rank by the HRD Ministry of India in the "SWACHHTA" Ranking of Higher Educational Institutions in the Country.
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Shiksha has compared the fees, placements, cutoffs, reviews, seats, courses, and other specifics of UEI Global Faridabad and Culinary Academy of India. Culinary Academy of India has received a rating of 4.6 stars from 14 actual, confirmed students at Shiksha. In 2007, UEI Global, located in Faridabad, was founded. The institute is affiliated with Osmania University, Hyderabad; Bharathiar University; MDU; Rohtak; IGNOU; Pondicherry University; University of Delhi; UCB; City College, Norwich; Hotelschool, The Hague; and New College, Nottingham. UEI Global provides a number of courses in different fields of expertise. The Culinary Academy of India is situated in Begumpet, Hyderabad, and was founded in 1996. It is affiliated to Osmania University and offers a variety of culinary arts programmes.
Commonly asked questions On French colleges in Madurai
According to the University of Madras NIRF report, 516 PG 2 year students were placed in 2026. In PG 3 year program, 9 students got placements. Have a look at the table below to know more about the number of students placed during University of Madras placements in the past years:
| Particulars | Placement Statistics (2023) | Placement Statistics (2024) | Placement Statistics (2025) |
|---|---|---|---|
| Total Students | 1293 (PG 2-year) 28 (PG 3-year) | 1298 (PG 2-year) 24 (PG 3-year) | 1359 (PG 2-year) 23 (PG 3-year) |
| Students Placed | 468 (PG 2-year) 21 (PG 3-year) | 483 (PG 2-year) 7 (PG 3-year) | 516 (PG 2-year) 9 (PG 3-year) |
NOTE: The data above has been taken from the NIRF Report 2026.
Yes, VIT Vellore campus is safe for girls and boys. The college campus is located in Tamil Nadu. It has a good connection with roads and public transports. CCTV cameras are installed in the campus to keep a check on students safety.
Bharathidasan University has experienced faculty members who are degree, diploma, and certificate holders. Candidates can check some of the Bharathidasan University faculty details in the following table:
| Faculty Name | Faculty Qualification |
|---|---|
| Dr. A. Edward William Benjamin (Professor and Chair, School of Education) | MA /MSc (Physics) /M.Ed /MPhil ( Edn.) /PhD (Education) |
| Dr. A. Tholappan (Professor and Head) | PhD in Education MPhil in Educational Technology M.Ed in Education M.A in Economics SLET in Education UGC-NET in Economics SLET in Economics |
| Dr. K. Rajendran (Associate Professor) | - |
Yes, Vellore Institute of Technology Chennai campus is safe for girls and boys. The college campus is located in Chennai. It has a good connection with roads and public transports. CCTV cameras are installed in the campus to keep a check on students safety.
Avinashilingam University Coimbatore is accredited with A+ Grade by NAAC (National Assessment and Accreditation Council) and is approved by UGC (University Grants Commission). Avinashilingam University Coimbatore Tamil Nadu, through various schools of study, offers UG, PG, and other courses to students. These courses are provided across the Interior Design and Resource Management and various other streams. The degree offered by this university is valid everywhere in India.