English Colleges in Tamil Nadu
There are 653 of colleges in Tamil Nadu that offer English. 394 of private owned institutions, 109 of public / government owned institutions and 80 of public private owned institutions in the Tamil Nadu that provide the English.
Location wise
There are currently 653 colleges in Tamil Nadu that offer English. The most colleges offering English in Tamil Nadu are located in Tamil Nadu. For a thorough overview of the top states/cities offering the English in the given Tamil Nadu, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Orissa | 416 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 258 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 141 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
Colleges offering English in Tamil Nadu are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 653 Colleges |
| French | 12 Colleges |
| Hindi | 11 Colleges |
| Urdu | 7 Colleges |
| Mathematics | 5 Colleges |
| Botany | 4 Colleges |
| Chemistry | 4 Colleges |
| Physics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Computer Science | 3 Colleges |
| Spanish | 3 Colleges |
| Sanskrit | 3 Colleges |
| Japanese | 2 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Chartered Accountancy | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a English in a Tamil Nadu, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities o
There are 653 of colleges in Tamil Nadu that offer English. 394 of private owned institutions, 109 of public / government owned institutions and 80 of public private owned institutions in the Tamil Nadu that provide the English.
Location wise
There are currently 653 colleges in Tamil Nadu that offer English. The most colleges offering English in Tamil Nadu are located in Tamil Nadu. For a thorough overview of the top states/cities offering the English in the given Tamil Nadu, see the table below:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Tamil Nadu | 653 Colleges |
| Kerala | 456 Colleges |
| Uttar Pradesh | 417 Colleges |
| Orissa | 416 Colleges |
| Maharashtra | 286 Colleges |
| West Bengal | 258 Colleges |
| Bihar | 236 Colleges |
| Karnataka | 225 Colleges |
| Delhi/NCR | 224 Colleges |
| Rajasthan | 152 Colleges |
| Assam | 141 Colleges |
| Gujarat | 128 Colleges |
| Haryana | 124 Colleges |
| Orissa - Other | 118 Colleges |
| Andhra Pradesh | 114 Colleges |
| Madhya Pradesh | 114 Colleges |
| Punjab | 110 Colleges |
| Kolkata | 97 Colleges |
| Telangana | 97 Colleges |
| Delhi | 95 Colleges |
Specializations
Colleges offering English in Tamil Nadu are dispersed around the state. The top cities with colleges are listed below in a table:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| English | 653 Colleges |
| French | 12 Colleges |
| Hindi | 11 Colleges |
| Urdu | 7 Colleges |
| Mathematics | 5 Colleges |
| Botany | 4 Colleges |
| Chemistry | 4 Colleges |
| Physics | 4 Colleges |
| Zoology | 4 Colleges |
| Computer Science | 3 Colleges |
| Spanish | 3 Colleges |
| Sanskrit | 3 Colleges |
| Japanese | 2 Colleges |
| Biochemistry | 1 Colleges |
| Chartered Accountancy | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Environmental Sciences | 1 Colleges |
| German | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Microbiology | 1 Colleges |
Entrance Exams
To be accepted into institutions offering a English in a Tamil Nadu, applicants must pass a variety of national, state, or university-level admission exams. The top entrance exams for various universities offering English in Tamil Nadu are listed in the table below:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 575 Colleges |
| ISC | 575 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 573 Colleges |
| CUET-PG | 6 Colleges |
| UGC NET | 5 Colleges |
| GATE | 4 Colleges |
| CUET | 3 Colleges |
| CSIR NET | 3 Colleges |
| VITREE | 2 Colleges |
| CEED | 1 Colleges |
| SAT India | 1 Colleges |
| CBSE 10th | 1 Colleges |
| ICSE | 1 Colleges |
| UP 12th | 1 Colleges |
| Tamilnadu 10th | 1 Colleges |
| Maharashtra HSC | 1 Colleges |
| TBSE 12th | 1 Colleges |
| Alagappa University | 1 Colleges |
| HITSCAT | 1 Colleges |
English Colleges in Tamil Nadu
Commonly asked questions On English Colleges in Tamil Nadu
See, grammar is a huge part of the English subject. If your grammar is weak, you'll have a problem grasping the subjects in the English Literature course.
This course focuses on students to respond and read to novels of the large spectrum, playing and create poetry with associated genres.
Know more about -
Some tips are here to help you
- Read newspapers daily
- Watch English movies / shows without subtitles
- Talk to yourself before the mirror to boost confidence and reduce hesitation
- Read books and novels to improve your vocabulary
- You can also join a short-term English-speaking course. They really help you with grammar and public-speaking.
Know more about -
I personally believe that both contextual and active learning methods are important. You can blend them into your routine to learn the grammar naturally. The contextual learning means reading and listening and the active technique is writing and speaking.
You can also join a short or long-term English course, whichever suits you.
Know more about -
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Commonly asked questions On English Colleges in Tamil Nadu
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider:
Commonly asked questions On English Colleges in Tamil Nadu
It depends on the course in which the student is interested. Admission to The American College, Madurai is fairly competitive and for MBA/PGDM, eligibility is a first undergraduate degree with at least 50% marks in relevant subjects. The students also must qualify through an entrance exam like MAT, CAT, or TANCET before being counseled for admission.
The college is not as difficult to access as the top college institutions, but it proves to be hard for low scorers of entrance exams. Admission involves document verification and counseling, while merit and examination score determine seat allocation. Admissions to various other courses such as BSc , BVoc, BCom, etc. are considered a bit easy.
Commonly asked questions On English Colleges in Tamil Nadu
Dr. N.G.P. Arts and Science College is a private institute established by the Dr. NGP Research and Educational Trust (Formerly Kovai Medical Center Research and Educational Trust) Coimbatore in 1997. Moreover, the institute is recognised by the UGC and is affiliated with Bharathiar University, Coimbatore. In addition, Dr. N.G.P. Arts and Science College is also accredited by the NAAC with an ‘A+’ Grade in the third cycle.
No, CUET syllabus is not based on CBSE syllabus as claimed by Education Ministry in Rajya Sabha. The CUET exam is designed to assess the general understandig of the candidate in subjects he/she has opted for. CUET UG is on of the biggest UG entrance exam carnival conducted for admission in cebtral, state, private and deemed universities.
Candidates preparing for CUET UG exam must check the detailed CUET syllabus and CUET question paper to become familiar with the important topics and type of questions asked in the exam.