Diploma in Journalism courses in Barabanki
There are approximately 1 colleges across Barabanki offering Journalism courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 1 colleges.
Location wise
Barabanki is to Journalism colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
There are approximately 1 colleges across Barabanki offering Journalism courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 1 colleges.
Location wise
Barabanki is to Journalism colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
Diploma in Journalism courses in Barabanki
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Barabanki
Yes, Aligarh Muslim University admission to most of the courses is based on CUET scores. Admission to AMU undergraduate courses including BSc (Hons.) Community Science, BA (Hons/Research), BVoc in Production Technology, Polymer and Coating Technology and Fashion Design & Garment Technology and BSc (Hons/Research) is completely based on valid Central University Entrance Test (CUET-UG) scores. From the academic session 2022, all the central universities along with a few state-deemed universities and private universities started accepting CUET scores for admission to their UG and PG courses.
Yes, candidates can take admission through JEE Mains for BTech course. Apart from JEE Main, candidates can also apply through SAT India score for any of the BTech specialisation. Bennett University also accepts NEET score for BTech Biotechnology and integrated programme.
Besides the entrance exam, candidates also need to fulfil the eligibility requirements. Aspirants need to complete Class 12 in relevant subjects with at least 50% aggregate or with a minimum score of 24 in IB Board to apply for BTech programme.
AAFT is a private college and was established in 1993. The college is located in Film City, Noida and has more than 30 years of experience in providing education to students. AAFT Noida is recognised by the UGC and the Ministry of Education.
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Barabanki
The cost of studying at UPRTOU Allahabad varies by course and program. It also depends on individual lifestyle, accomodation, extra expenses, or hostel fees. Generally, the cost is comparitively cheaper as it is a government university. However, candidates are advised to visit the official website to know more about the fees. The tuition fee for some of the popular courses are given below:
| Course | Total Tuition Fee |
|---|---|
| MA | INR 3.7 K - 32 K |
| BEd | INR 32 K |
| BA | INR 6 K - 32 K |
| MSc | INR 5.2 K - 18.4 K |
| BCA | INR 32 K |
| MBA | INR 3.7 K - 32 K |
ISOMES offers UG, PG, Diploma and certificate courses in the Media field. The institute offers BAJMC and MAJMC in affiliation with CCS University at UG and PG levels, respectively. Candidates need to complete a minimum of Class 12 to apply for BAJMC and graduation for MAJMC programme.
ITMI was established in 2005. It is a private institute located in Noida. The institute offers paid Internships for all eligible students and provides assured Internships in India Today.
It offers PG Diploma courses in the field of Mass Communication, Journalism, Media & Entertainment Management, Digital Infographics, and Visual Communication. The institute offers two certificate courses. ITMI conducts various training sessions and workshops that help students to become industry-ready & succeed.
Top recruiting companies are - India Today Group, Dentsu, News Nation, Publicis Media, Ndtv, Times Now, ABP News, PTI, GroupM, Maverick India, Wion etc.
Bundelkhand University is one of eminent univeritsy. The university is known for its UG and PG courses. Below mentioned are the BU Jhansi rankings:
| Ranking Body | Category | Rank |
|---|---|---|
| QS Rankings 2026 | Asian University Rankings- Southern Asia | =297 |
| QS Rankings 2026 | Asian University Rankings | 901-950 |
| India Today 2025 | University | 35 |
| NIRF 2025 | Pharmacy | 68 |