Diploma in Journalism courses in Lucknow
India is home to prestigious institutes to pursue Journalism. There are different levels of Journalism offered in India such as degree, diploma and certificate. There are 9 colleges in India that offer Journalism, out of which there is a split of colleges by ownership, private: 4 & public / government: 1. They offer full-time and online modes of study.
Location wise
There are several Journalism in major states/cities across the country such as Lucknow and so on. Out of all the states/cities, Delhi/NCR has 66 Top Journalism colleges in Lucknow.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
Specializations
Journalism colleges in Lucknow offer different specialisations to students. Specialisations are offered at all the course level i.e. certificate/diploma, undergraduate, postgraduate and research. The different specialisations offered by the Journalism colleges in Lucknow are illustrated in the table below:
India is home to prestigious institutes to pursue Journalism. There are different levels of Journalism offered in India such as degree, diploma and certificate. There are 9 colleges in India that offer Journalism, out of which there is a split of colleges by ownership, private: 4 & public / government: 1. They offer full-time and online modes of study.
Location wise
There are several Journalism in major states/cities across the country such as Lucknow and so on. Out of all the states/cities, Delhi/NCR has 66 Top Journalism colleges in Lucknow.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
Specializations
Journalism colleges in Lucknow offer different specialisations to students. Specialisations are offered at all the course level i.e. certificate/diploma, undergraduate, postgraduate and research. The different specialisations offered by the Journalism colleges in Lucknow are illustrated in the table below:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Advertising | 1 Colleges |
| Finance | 1 Colleges |
| HealthCare & Hospital | 1 Colleges |
| Hospital / Healthcare Management | 1 Colleges |
| Human Resources | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| IT & Systems | 1 Colleges |
| Materials Management | 1 Colleges |
| Media Planning | 1 Colleges |
| Operations | 1 Colleges |
| Pharma | 1 Colleges |
| Retail | 1 Colleges |
| Rural Management | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Supply Chain | 1 Colleges |
| Transport & Logistics | 1 Colleges |
| Travel & Tourism Management | 1 Colleges |
| Urdu | 1 Colleges |
Entrance Exams
Journalism colleges in Lucknow offers course at various levels such as certificate/diploma, undergraduate and postgraduate. Candidates are required to fulfil the basic eligibility criteria as per the course to pursue it:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 4 Colleges |
| UP 12th | 4 Colleges |
| ISC | 3 Colleges |
| JEECUP | 2 Colleges |
| IUET | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Diploma in Journalism courses in Lucknow
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Lucknow
For pursuing a Journalism Course in India at UG Level you can take exams like CUET, IPU CET or other university-specific entrance exams like CUCET or KIITEE, And for PG level course you can take CUET-PG, JEECUP, URATPG, IIMC Entrance Exam, etc.
For today's Job in India, considering a BA in Journalism and Mass Communication which is popularly known as BAJMC is the best option as this course covers Journalism with Mass communication which includes advertising, Video Editing, SEO, Digital Marketing, PR and Corporate communication which opens doors to many different job options for the graduates.
Hope this helps!
CUET PG Passing Marks are the scores or marks to be obtained to qualify for admission to the universities. If the candidate wants to know whether they have passed the CUET PG exam or not, they are required to check the cutoff marks released by the participating universities and colleges. After the declaration of the CUET PG result, all participating universities will release the course-wise passing marks or CUET PG cutoff, which will be used for shortlisting candidates for the counselling process.
The rankings of Khwaja Moinuddin Chisti Language University are not very high. So this institute cannot be said as a tier 1 or tier 2 University. According to its rankings it can be said that this intitute is a Tier 3 Univiersity. It was ranked #78 out of 79 in uttar pradesh and #13 out of 13 in lucknow by edurank in 2022. Although there is no ranking information mentioned by the intitute for NIRF rankings. The rankings of this institute are not very good but are decent.
No, Integral University does not offer direct admission. The university accepts admission based entrance exams. The university accepts national entrance exams like IUET, MAT, CAT, CUET, CUET-PG, and others.
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Lucknow
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider:
Some medical field which offer best work and life balance are shown below -
Dentistry (BDS & MDS) – Fixed clinic hours, fewer emergencies.
Pharmacy (BPharm & MPharm) – Less stress compared to hospital-based jobs.
Physiotherapy (BPT & MPT) – Flexible working hours, minimal emergency calls.
Public Health & Community Medicine – Focus on preventive healthcare rather than emergency treatments.
Clinical Research & Medical Writing – Research-based work with no direct patient responsibilities.
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Lucknow
Yes, Aligarh Muslim University admission to most of the courses is based on CUET scores. Admission to AMU undergraduate courses including BSc (Hons.) Community Science, BA (Hons/Research), BVoc in Production Technology, Polymer and Coating Technology and Fashion Design & Garment Technology and BSc (Hons/Research) is completely based on valid Central University Entrance Test (CUET-UG) scores. From the academic session 2022, all the central universities along with a few state-deemed universities and private universities started accepting CUET scores for admission to their UG and PG courses.
Yes, candidates can take admission through JEE Mains for BTech course. Apart from JEE Main, candidates can also apply through SAT India score for any of the BTech specialisation. Bennett University also accepts NEET score for BTech Biotechnology and integrated programme.
Besides the entrance exam, candidates also need to fulfil the eligibility requirements. Aspirants need to complete Class 12 in relevant subjects with at least 50% aggregate or with a minimum score of 24 in IB Board to apply for BTech programme.
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Lucknow
AAFT is a private college and was established in 1993. The college is located in Film City, Noida and has more than 30 years of experience in providing education to students. AAFT Noida is recognised by the UGC and the Ministry of Education.
The cost of studying at UPRTOU Allahabad varies by course and program. It also depends on individual lifestyle, accomodation, extra expenses, or hostel fees. Generally, the cost is comparitively cheaper as it is a government university. However, candidates are advised to visit the official website to know more about the fees. The tuition fee for some of the popular courses are given below:
| Course | Total Tuition Fee |
|---|---|
| MA | INR 3.7 K - 32 K |
| BEd | INR 32 K |
| BA | INR 6 K - 32 K |
| MSc | INR 5.2 K - 18.4 K |
| BCA | INR 32 K |
| MBA | INR 3.7 K - 32 K |
ISOMES offers UG, PG, Diploma and certificate courses in the Media field. The institute offers BAJMC and MAJMC in affiliation with CCS University at UG and PG levels, respectively. Candidates need to complete a minimum of Class 12 to apply for BAJMC and graduation for MAJMC programme.
ITMI was established in 2005. It is a private institute located in Noida. The institute offers paid Internships for all eligible students and provides assured Internships in India Today.
It offers PG Diploma courses in the field of Mass Communication, Journalism, Media & Entertainment Management, Digital Infographics, and Visual Communication. The institute offers two certificate courses. ITMI conducts various training sessions and workshops that help students to become industry-ready & succeed.
Top recruiting companies are - India Today Group, Dentsu, News Nation, Publicis Media, Ndtv, Times Now, ABP News, PTI, GroupM, Maverick India, Wion etc.