Diploma in Journalism courses in Uttar Pradesh
In Uttar Pradesh, there are 51 Journalism colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 29, public / government: 11 and public private: 2.
Location wise
There are numerous colleges offering Journalism in Uttar Pradesh. Out of which, Delhi/NCR and Uttar Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
Specializations
Colleges in Uttar Pradesh offers bundle of Journalism specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Journalism in Uttar Pradesh. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Electronic Media (TV, Radio, Online) | 8 Colleges |
| Print Media | 6 Colleges |
| Anchoring & Reporting | 3 Colleges |
| Human Resources | 3 Colleges |
| International Business | 3 Colleges |
| Sales & Marketing | 3 Colleges |
| Direction | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 2 Colleges |
| Hospital / Healthcare Management | 2 Colleges |
| IT & Systems | 2 Colleges |
| Materials Management | 2 Colleges |
| Media Planning | 2 Colleges |
| Operations | 2 Colleges |
| Retail | 2 Colleges |
| Rural Management | 2 Colleges |
| Supply Chain | 2 Colleges |
| Transport & Logistics | 2 Colleges |
| Travel & Tourism Management | 2 Colleges |
| Visual Communication | 2 Colleges |
| Business Analytics | 2 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels.
In Uttar Pradesh, there are 51 Journalism colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 29, public / government: 11 and public private: 2.
Location wise
There are numerous colleges offering Journalism in Uttar Pradesh. Out of which, Delhi/NCR and Uttar Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
Specializations
Colleges in Uttar Pradesh offers bundle of Journalism specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Journalism in Uttar Pradesh. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Electronic Media (TV, Radio, Online) | 8 Colleges |
| Print Media | 6 Colleges |
| Anchoring & Reporting | 3 Colleges |
| Human Resources | 3 Colleges |
| International Business | 3 Colleges |
| Sales & Marketing | 3 Colleges |
| Direction | 2 Colleges |
| Entrepreneurship | 2 Colleges |
| Hospital / Healthcare Management | 2 Colleges |
| IT & Systems | 2 Colleges |
| Materials Management | 2 Colleges |
| Media Planning | 2 Colleges |
| Operations | 2 Colleges |
| Retail | 2 Colleges |
| Rural Management | 2 Colleges |
| Supply Chain | 2 Colleges |
| Transport & Logistics | 2 Colleges |
| Travel & Tourism Management | 2 Colleges |
| Visual Communication | 2 Colleges |
| Business Analytics | 2 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Uttar Pradesh that provide Journalism are listed in the following table:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| JEECUP | 13 Colleges |
| CBSE 12th | 10 Colleges |
| UP 12th | 9 Colleges |
| ISC | 8 Colleges |
| MAT | 1 Colleges |
| XAT | 1 Colleges |
| CAT | 1 Colleges |
| CMAT | 1 Colleges |
| ATMA | 1 Colleges |
| BHU PET | 1 Colleges |
| IUET | 1 Colleges |
| CBSE 10th | 1 Colleges |
| ICSE | 1 Colleges |
| UP 10th | 1 Colleges |
| Maharashtra HSC | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
Diploma in Journalism courses in Uttar Pradesh
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Uttar Pradesh
Yes, Aligarh Muslim University admission to most of the courses is based on CUET scores. Admission to AMU undergraduate courses including BSc (Hons.) Community Science, BA (Hons/Research), BVoc in Production Technology, Polymer and Coating Technology and Fashion Design & Garment Technology and BSc (Hons/Research) is completely based on valid Central University Entrance Test (CUET-UG) scores. From the academic session 2022, all the central universities along with a few state-deemed universities and private universities started accepting CUET scores for admission to their UG and PG courses.
Yes, candidates can take admission through JEE Mains for BTech course. Apart from JEE Main, candidates can also apply through SAT India score for any of the BTech specialisation. Bennett University also accepts NEET score for BTech Biotechnology and integrated programme.
Besides the entrance exam, candidates also need to fulfil the eligibility requirements. Aspirants need to complete Class 12 in relevant subjects with at least 50% aggregate or with a minimum score of 24 in IB Board to apply for BTech programme.
AAFT is a private college and was established in 1993. The college is located in Film City, Noida and has more than 30 years of experience in providing education to students. AAFT Noida is recognised by the UGC and the Ministry of Education.
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Uttar Pradesh
The cost of studying at UPRTOU Allahabad varies by course and program. It also depends on individual lifestyle, accomodation, extra expenses, or hostel fees. Generally, the cost is comparitively cheaper as it is a government university. However, candidates are advised to visit the official website to know more about the fees. The tuition fee for some of the popular courses are given below:
| Course | Total Tuition Fee |
|---|---|
| MA | INR 3.7 K - 32 K |
| BEd | INR 32 K |
| BA | INR 6 K - 32 K |
| MSc | INR 5.2 K - 18.4 K |
| BCA | INR 32 K |
| MBA | INR 3.7 K - 32 K |
ISOMES offers UG, PG, Diploma and certificate courses in the Media field. The institute offers BAJMC and MAJMC in affiliation with CCS University at UG and PG levels, respectively. Candidates need to complete a minimum of Class 12 to apply for BAJMC and graduation for MAJMC programme.
ITMI was established in 2005. It is a private institute located in Noida. The institute offers paid Internships for all eligible students and provides assured Internships in India Today.
It offers PG Diploma courses in the field of Mass Communication, Journalism, Media & Entertainment Management, Digital Infographics, and Visual Communication. The institute offers two certificate courses. ITMI conducts various training sessions and workshops that help students to become industry-ready & succeed.
Top recruiting companies are - India Today Group, Dentsu, News Nation, Publicis Media, Ndtv, Times Now, ABP News, PTI, GroupM, Maverick India, Wion etc.
Bundelkhand University is one of eminent univeritsy. The university is known for its UG and PG courses. Below mentioned are the BU Jhansi rankings:
| Ranking Body | Category | Rank |
|---|---|---|
| QS Rankings 2026 | Asian University Rankings- Southern Asia | =297 |
| QS Rankings 2026 | Asian University Rankings | 901-950 |
| India Today 2025 | University | 35 |
| NIRF 2025 | Pharmacy | 68 |
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Uttar Pradesh
The rankings of Khwaja Moinuddin Chisti Language University are not very high. So this institute cannot be said as a tier 1 or tier 2 University. According to its rankings it can be said that this intitute is a Tier 3 Univiersity. It was ranked #78 out of 79 in uttar pradesh and #13 out of 13 in lucknow by edurank in 2022. Although there is no ranking information mentioned by the intitute for NIRF rankings. The rankings of this institute are not very good but are decent.
No, Integral University does not offer direct admission. The university accepts admission based entrance exams. The university accepts national entrance exams like IUET, MAT, CAT, CUET, CUET-PG, and others.
Maharishi University Noida offers various specialisations in streams such as Engineering and Technology, Business Management, Media and Animation, Pharmaceutical Sciences, Science of Consciousness, Law and Science and Humanities. These specialisations cost a candidate a maximum of INR 6 Lacs for the total tuition fees. Maharishi University Noida fee structure involves one-time fees and recurring fees which cover hostel fees, exam fees and various other campus facilities that a student might incur during study.
Swami Vivekanand Subharti University in Meerut is considered decent, accredited private university particularly recognised for its medical, dental & law programs making it worth considering if you are looking for balanced campus life with good infrastructure. However, it may not meet "hype" of top tier national institutes as engineering & other technical branches are considered average.
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Uttar Pradesh
When it comes to postings, VGI, Great Noida, and IEC College of Engineering and Technology all provide good prospects, but there are some variances. VGI indicates a the highest range for large packages of INR 10-12 LPA compared to IEC which normally ranges between INR 7-9 LPA. However IEC College offers a somewhat bigger industry reach and a the highest average placement rate. The average package at both institutes ranges between INR 3-4 LPA. VGI may offer better peak packages but IEC may provide more and more better placement chances across a broader number of industries.
After completing the undergraduate level course under Commerce, the candidates can find various jobs at entry or junior level in Accounting, Commerce, Banking and Finance and related fields such as Junior Accountant, Operations Management, Data Analyst, Research and Development Manager, Information Systems Manager, Project Manager, etc..
Also Read: Your Career After Doing a Course in Commerce
You May Also Consider:
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Uttar Pradesh
CSJMU application process is conducted in an online mode. Students can check below the general steps to apply for CSJMU admissions.
1. Go to admission page of CSJM University.
2. Click on the registration link.
3. Register with the basic details.
5. Upload documents and then submit application fee.
6. Submit the form.