Diploma in Journalism courses in Greater Noida
In Greater Noida, there are 3 Journalism colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 3.
Location wise
There are numerous colleges offering Journalism in Greater Noida. Out of which, Delhi/NCR and Uttar Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
Specializations
Colleges in Greater Noida offers bundle of Journalism specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Journalism in Greater Noida. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Capital Markets | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Family Business | 1 Colleges |
| Human Resources | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Business Analytics | 1 Colleges |
| Digital Journalism | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions i
In Greater Noida, there are 3 Journalism colleges. Out of which, there is a split of colleges by ownership, private: 3.
Location wise
There are numerous colleges offering Journalism in Greater Noida. Out of which, Delhi/NCR and Uttar Pradesh have the most colleges offering a given course, stream, or specialisation. See the table below for cities/states in India that offer colleges with the specified courses, streams, or specialisations.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Delhi/NCR | 66 Colleges |
| Uttar Pradesh | 51 Colleges |
| Delhi | 37 Colleges |
| Maharashtra | 34 Colleges |
| Rajasthan | 19 Colleges |
| Mumbai (All) | 17 Colleges |
| Mumbai | 16 Colleges |
| Noida | 16 Colleges |
| Madhya Pradesh | 14 Colleges |
| Karnataka | 13 Colleges |
| Uttarakhand | 13 Colleges |
| Tamil Nadu | 12 Colleges |
| Jaipur | 11 Colleges |
| Chhattisgarh | 10 Colleges |
| Haryana | 10 Colleges |
| Gujarat | 10 Colleges |
| Punjab | 9 Colleges |
| Lucknow | 9 Colleges |
| Bangalore | 9 Colleges |
| Chennai | 8 Colleges |
Specializations
Colleges in Greater Noida offers bundle of Journalism specialisations. Out of which, specialisation 1 is the most well-known specialisation offered by Journalism in Greater Noida. See the table below showing specialisations offered by various colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Capital Markets | 1 Colleges |
| Entrepreneurship | 1 Colleges |
| Family Business | 1 Colleges |
| Human Resources | 1 Colleges |
| International Business | 1 Colleges |
| Sales & Marketing | 1 Colleges |
| Business Analytics | 1 Colleges |
| Digital Journalism | 1 Colleges |
Entrance Exams
Applicants must pass a number of entry exams at the national, state, or university levels. The top entrance exams for various institutions in Greater Noida that provide Journalism are listed in the following table:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| MAT | 1 Colleges |
| XAT | 1 Colleges |
| CAT | 1 Colleges |
| CMAT | 1 Colleges |
| ATMA | 1 Colleges |
| JEECUP | 1 Colleges |
Diploma in Journalism courses in Greater Noida
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Greater Noida
Yes, candidates can take admission through JEE Mains for BTech course. Apart from JEE Main, candidates can also apply through SAT India score for any of the BTech specialisation. Bennett University also accepts NEET score for BTech Biotechnology and integrated programme.
Besides the entrance exam, candidates also need to fulfil the eligibility requirements. Aspirants need to complete Class 12 in relevant subjects with at least 50% aggregate or with a minimum score of 24 in IB Board to apply for BTech programme.
When it comes to postings, VGI, Great Noida, and IEC College of Engineering and Technology all provide good prospects, but there are some variances. VGI indicates a the highest range for large packages of INR 10-12 LPA compared to IEC which normally ranges between INR 7-9 LPA. However IEC College offers a somewhat bigger industry reach and a the highest average placement rate. The average package at both institutes ranges between INR 3-4 LPA. VGI may offer better peak packages but IEC may provide more and more better placement chances across a broader number of industries.
Yes, Aligarh Muslim University admission to most of the courses is based on CUET scores. Admission to AMU undergraduate courses including BSc (Hons.) Community Science, BA (Hons/Research), BVoc in Production Technology, Polymer and Coating Technology and Fashion Design & Garment Technology and BSc (Hons/Research) is completely based on valid Central University Entrance Test (CUET-UG) scores. From the academic session 2022, all the central universities along with a few state-deemed universities and private universities started accepting CUET scores for admission to their UG and PG courses.
Commonly asked questions On Diploma in Journalism courses in Greater Noida
AAFT is a private college and was established in 1993. The college is located in Film City, Noida and has more than 30 years of experience in providing education to students. AAFT Noida is recognised by the UGC and the Ministry of Education.
The cost of studying at UPRTOU Allahabad varies by course and program. It also depends on individual lifestyle, accomodation, extra expenses, or hostel fees. Generally, the cost is comparitively cheaper as it is a government university. However, candidates are advised to visit the official website to know more about the fees. The tuition fee for some of the popular courses are given below:
| Course | Total Tuition Fee |
|---|---|
| MA | INR 3.7 K - 32 K |
| BEd | INR 32 K |
| BA | INR 6 K - 32 K |
| MSc | INR 5.2 K - 18.4 K |
| BCA | INR 32 K |
| MBA | INR 3.7 K - 32 K |
ISOMES offers UG, PG, Diploma and certificate courses in the Media field. The institute offers BAJMC and MAJMC in affiliation with CCS University at UG and PG levels, respectively. Candidates need to complete a minimum of Class 12 to apply for BAJMC and graduation for MAJMC programme.
ITMI was established in 2005. It is a private institute located in Noida. The institute offers paid Internships for all eligible students and provides assured Internships in India Today.
It offers PG Diploma courses in the field of Mass Communication, Journalism, Media & Entertainment Management, Digital Infographics, and Visual Communication. The institute offers two certificate courses. ITMI conducts various training sessions and workshops that help students to become industry-ready & succeed.
Top recruiting companies are - India Today Group, Dentsu, News Nation, Publicis Media, Ndtv, Times Now, ABP News, PTI, GroupM, Maverick India, Wion etc.