Mass Communication & Media Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
There are approximately 7 colleges across Namakkal offering Mass Communication & Media courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 5 and public / government: 1 colleges.
Location wise
Namakkal is to Mass Communication & Media colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 514 Colleges |
| Delhi/NCR | 353 Colleges |
| Mumbai (All) | 321 Colleges |
| Mumbai | 272 Colleges |
| Karnataka | 249 Colleges |
| Uttar Pradesh | 231 Colleges |
| Tamil Nadu | 206 Colleges |
| Delhi | 196 Colleges |
| West Bengal | 184 Colleges |
| Bangalore | 183 Colleges |
| Kolkata | 143 Colleges |
| Kerala | 123 Colleges |
| Punjab | 123 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Pune | 114 Colleges |
| Gujarat | 105 Colleges |
| Chennai | 103 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 95 Colleges |
| Telangana | 89 Colleges |
Specializations
Visual Communication and Journalism are the various speciliasations offered by Mass Communication & Media colleges in Namakkal. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 4 Colleges |
| Journalism | 3 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Mass Communication & Media colleges in Namakkal. Listing below exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 5 Colleges |
| ISC | 5 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 5 Colleges |
There are approximately 7 colleges across Namakkal offering Mass Communication & Media courses in different modes - full time, distance/correspondence, part-time classroom, online and virtual classroom. Among these, private: 5 and public / government: 1 colleges.
Location wise
Namakkal is to Mass Communication & Media colleges. Refer to the table below cities/states with number of colleges.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 514 Colleges |
| Delhi/NCR | 353 Colleges |
| Mumbai (All) | 321 Colleges |
| Mumbai | 272 Colleges |
| Karnataka | 249 Colleges |
| Uttar Pradesh | 231 Colleges |
| Tamil Nadu | 206 Colleges |
| Delhi | 196 Colleges |
| West Bengal | 184 Colleges |
| Bangalore | 183 Colleges |
| Kolkata | 143 Colleges |
| Kerala | 123 Colleges |
| Punjab | 123 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Pune | 114 Colleges |
| Gujarat | 105 Colleges |
| Chennai | 103 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 95 Colleges |
| Telangana | 89 Colleges |
Specializations
Visual Communication and Journalism are the various speciliasations offered by Mass Communication & Media colleges in Namakkal. Refer to the table below specilaisations offered by no. of colleges.
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 4 Colleges |
| Journalism | 3 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most popular exam accepted by Mass Communication & Media colleges in Namakkal. Listing below exams accepted by no. of colleges.
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 5 Colleges |
| ISC | 5 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 5 Colleges |
Mass Communication & Media Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On Mass Communication & Media Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
KSR Educational Institutions has a faculty strength of over 5,000 members in 16 institutions. The institution caters to schooling from kindergarten up to Ph.D. level. The staff has the highest level of experience and commitment. Most of them have advanced degrees, which is a PhD. In practical terms, the learning process instills a sense of industry readiness in the staff. This makes the students enthusiastically take up the subject matter under study and hence develops very fast. The academies are known for excellent academic studies with the most advanced infrastructure and numerous co-curricular activities.
K.S. Rangasamy College of Arts and Science application process is conducted in online and offline modes. Aspirants can contact the admission team or obtain the same from the college. Below are the steps to apply online for K.S. Rangasamy College of Arts and Science admissions:
- Step 1: Visit the official website of K.S. Rangasamy College of Arts and Science, kdata-originalas.edu/.
- Step 2: Click on 'Admissions' on the home page.
- Step 3: Fill out the details and pay the application fee.
- Step 4: Submit the form.
The scope of microbiology is huge because of the involvement of microbiology in various fields such as Pharmacy, Medicine, clinical research, agriculture, dairy industry, water industry, nanotechnology & chemical technology.
A person who specialises in this field is called a Microbiologist. Some of the Jobs in this field are mentioned below -
1. Biomedical scientist
2. Bio technologist
3. Clinical research associate
4. Food technologist
5. Healthcare scientist, immunology
6. Medicinal chemist
7. Microbiologist
8. Nano technologist.
Commonly asked questions On Mass Communication & Media Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
Regarded for its extensive offers in terms of facilities, faculty caliber, and career placement, Hindustan College of Arts and Science in Chennai seems to be well-regarded. It shows good industry ties with an approximate 85% placement rate and alluring packages from leading recruiters like Infosys, TCS, and Wipro. Well-stocked labs, spotless classrooms, and helpful faculty are all present on campus. Though personal preferences may differ, the college stands out among the other options in Chennai's educational scene for students because of its dedication to academic quality, real-world experience, and holistic growth.
MBA course is a two-year postgraduate level degree program focusing on Management, Business, and Entrepreneurial concepts. Students can check the list of career options available after completing MBA from Rathinam College of Arts and Science:
| Job Profiles | Description | Average Salary (in INR) |
|---|---|---|
| Business Analyst | A Business Analyst is a professional who works within an organisation to analyze, understand, and document the business processes and systems. | 9.5 LPA |
| Investment Banker | An Investment Banker is a finance professional who works within an investment bank or a financial institution, specializing in providing financial advisory services and raising capital for corporations, governments, and other entities. | 5 LPA |
| Chief Financial Officer | The CFO is a high-level executive responsible for managing an organization's financial actions, strategies, and operations. | 47.1 LPA |
Commonly asked questions On Mass Communication & Media Colleges in Namakkal - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
The official placement details are yet to be released. According to students' reviews on Shiksha page, 86% placements was recorded for BSc courses. The highest and the lowest package secured by the recent batch was INR 2.5 LPA and INR 1.5 LPA.
Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI admissions begin with registration. Below are the step-wise admission process:
- Application- The admission process starts with filling Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR Educational and Research Institute Chennai application form. Interested candidates can visit the official website of Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI to apply for the course of their choice along with making the fee payment course.
- Selection Process- The selection criteria for the courses are merit-based
- Admission Confirmation- After completion of the selection rounds, the shortlisted candidates are called for verification of the documents. Aspirants need to pay course fee to confirm their seat in the department.
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |