Mass Communication & Media Colleges in Virudhunagar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
There are a 2 of colleges in a Virudhunagar in India that offer a Mass Communication & Media. There is a division of colleges by ownership, private: 2 that provide the Mass Communication & Media.
Location wise
Virudhunagar has 2 colleges presently offering Mass Communication & Media. Maharashtra has the highest number of Mass Communication & Media colleges in Virudhunagar. Check out the table below for a detailed overview of the top states/cities providing Mass Communication & Media in Virudhunagar:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 514 Colleges |
| Delhi/NCR | 353 Colleges |
| Mumbai (All) | 321 Colleges |
| Mumbai | 272 Colleges |
| Karnataka | 249 Colleges |
| Uttar Pradesh | 231 Colleges |
| Tamil Nadu | 206 Colleges |
| Delhi | 196 Colleges |
| West Bengal | 184 Colleges |
| Bangalore | 183 Colleges |
| Kolkata | 143 Colleges |
| Kerala | 123 Colleges |
| Punjab | 123 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Pune | 114 Colleges |
| Gujarat | 105 Colleges |
| Chennai | 103 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 95 Colleges |
| Telangana | 89 Colleges |
Specializations
Mass Communication & Media colleges in Virudhunagar are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most well-liked exam that Mass Communication & Media accepts in Virudhunagar. The table below displays the number of colleges that accept various exams:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 2 Colleges |
There are a 2 of colleges in a Virudhunagar in India that offer a Mass Communication & Media. There is a division of colleges by ownership, private: 2 that provide the Mass Communication & Media.
Location wise
Virudhunagar has 2 colleges presently offering Mass Communication & Media. Maharashtra has the highest number of Mass Communication & Media colleges in Virudhunagar. Check out the table below for a detailed overview of the top states/cities providing Mass Communication & Media in Virudhunagar:
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Maharashtra | 514 Colleges |
| Delhi/NCR | 353 Colleges |
| Mumbai (All) | 321 Colleges |
| Mumbai | 272 Colleges |
| Karnataka | 249 Colleges |
| Uttar Pradesh | 231 Colleges |
| Tamil Nadu | 206 Colleges |
| Delhi | 196 Colleges |
| West Bengal | 184 Colleges |
| Bangalore | 183 Colleges |
| Kolkata | 143 Colleges |
| Kerala | 123 Colleges |
| Punjab | 123 Colleges |
| Madhya Pradesh | 116 Colleges |
| Pune | 114 Colleges |
| Gujarat | 105 Colleges |
| Chennai | 103 Colleges |
| Haryana | 95 Colleges |
| Rajasthan | 95 Colleges |
| Telangana | 89 Colleges |
Specializations
Mass Communication & Media colleges in Virudhunagar are spread across the state. Tabulated below is the list of top cities housing the colleges:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Visual Communication | 1 Colleges |
Entrance Exams
CBSE 12th is the most well-liked exam that Mass Communication & Media accepts in Virudhunagar. The table below displays the number of colleges that accept various exams:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 2 Colleges |
| ISC | 2 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 2 Colleges |
Mass Communication & Media Colleges in Virudhunagar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Commonly asked questions On Mass Communication & Media Colleges in Virudhunagar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
Kalasalingam University offers admission to UG, PG and PhD courses based on entrance exam as per respective courses. Candidates must start by applying for the course of their choice. Further, the university evaluates the performance of the candidates and their applications for Kalasalingam Academy of Research and Education course admissions. Once the selection is confirmed, candidates need to pay a course fee to confirm their seat in the university.
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
Regarded for its extensive offers in terms of facilities, faculty caliber, and career placement, Hindustan College of Arts and Science in Chennai seems to be well-regarded. It shows good industry ties with an approximate 85% placement rate and alluring packages from leading recruiters like Infosys, TCS, and Wipro. Well-stocked labs, spotless classrooms, and helpful faculty are all present on campus. Though personal preferences may differ, the college stands out among the other options in Chennai's educational scene for students because of its dedication to academic quality, real-world experience, and holistic growth.
MBA course is a two-year postgraduate level degree program focusing on Management, Business, and Entrepreneurial concepts. Students can check the list of career options available after completing MBA from Rathinam College of Arts and Science:
| Job Profiles | Description | Average Salary (in INR) |
|---|---|---|
| Business Analyst | A Business Analyst is a professional who works within an organisation to analyze, understand, and document the business processes and systems. | 9.5 LPA |
| Investment Banker | An Investment Banker is a finance professional who works within an investment bank or a financial institution, specializing in providing financial advisory services and raising capital for corporations, governments, and other entities. | 5 LPA |
| Chief Financial Officer | The CFO is a high-level executive responsible for managing an organization's financial actions, strategies, and operations. | 47.1 LPA |
Commonly asked questions On Mass Communication & Media Colleges in Virudhunagar - Courses, Fees, Admissions 2026, Cutoff, Placements
The official placement details are yet to be released. According to students' reviews on Shiksha page, 86% placements was recorded for BSc courses. The highest and the lowest package secured by the recent batch was INR 2.5 LPA and INR 1.5 LPA.
Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI admissions begin with registration. Below are the step-wise admission process:
- Application- The admission process starts with filling Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR Educational and Research Institute Chennai application form. Interested candidates can visit the official website of Department of Visual Communication and Animation, Dr MGR ERI to apply for the course of their choice along with making the fee payment course.
- Selection Process- The selection criteria for the courses are merit-based
- Admission Confirmation- After completion of the selection rounds, the shortlisted candidates are called for verification of the documents. Aspirants need to pay course fee to confirm their seat in the department.
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |