Chemistry colleges in Chennai
There are 53 Chemistry colleges in Chennai. Out of these, division of colleges by ownership is private owned: 32, public / government owned: 15 & public private owned: 3.
Location wise
There are several Chemistry in major cities across the country such as Chennai and so on. Out of all the cities, Uttar Pradesh has 522 Top Chemistry colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 522 Colleges |
| Orissa | 498 Colleges |
| Tamil Nadu | 452 Colleges |
| Maharashtra | 370 Colleges |
| Andhra Pradesh | 369 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Madhya Pradesh | 259 Colleges |
| Bihar | 256 Colleges |
| Rajasthan | 245 Colleges |
| West Bengal | 227 Colleges |
| Telangana | 220 Colleges |
| Kerala | 200 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Delhi/NCR | 154 Colleges |
| Gujarat | 138 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 106 Colleges |
| Chhattisgarh | 104 Colleges |
| Uttarakhand | 96 Colleges |
| Assam | 95 Colleges |
| Jharkhand | 95 Colleges |
Specializations
Chemistry offers various specialisations like Computer Science, Mathematics and Chemistry. Below is the table showing number of colleges offering each Chemistry specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science | 96 Colleges |
| Mathematics | 78 Colleges |
| Chemistry | 53 Colleges |
| Physics | 52 Colleges |
| Biotechnology | 40 Colleges |
| Biochemistry | 32 Colleges |
| Microbiology | 28 Colleges |
| Biology | 22 Colleges |
| Zoology | 17 Colleges |
| Food & Nutrition | 15 Colleges |
| Statistics | 12 Colleges |
| Botany | 11 Colleges |
| Cyber Security | 11 Colleges |
| Bioinformatics | 9 Colleges |
| Electronics | 9 Colleges |
| Visual Communication | 9 Colleges |
| Psychology | 9 Colleges |
| Forensic Science | 8 Colleges |
| Home Science | 8 Colleges |
| Agriculture | 6 Colleges |
Entrance Exams
The most popular exam accepted by Chemistry in Chennai is CBSE 12th. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 40 Colleges |
| ISC | 40 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 40 Colleges |
| JEE Main | 1 Colleges |
| JEE Advanced | 1 Colleges |
| CUET | 1 Colleges |
| IIT JAM | 1 Colleges |
| NEET PG | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
| VITREE | 1 Colleges |
There are 53 Chemistry colleges in Chennai. Out of these, division of colleges by ownership is private owned: 32, public / government owned: 15 & public private owned: 3.
Location wise
There are several Chemistry in major cities across the country such as Chennai and so on. Out of all the cities, Uttar Pradesh has 522 Top Chemistry colleges in India.
| Location Details | Colleges |
|---|---|
| Uttar Pradesh | 522 Colleges |
| Orissa | 498 Colleges |
| Tamil Nadu | 452 Colleges |
| Maharashtra | 370 Colleges |
| Andhra Pradesh | 369 Colleges |
| Karnataka | 267 Colleges |
| Madhya Pradesh | 259 Colleges |
| Bihar | 256 Colleges |
| Rajasthan | 245 Colleges |
| West Bengal | 227 Colleges |
| Telangana | 220 Colleges |
| Kerala | 200 Colleges |
| Orissa - Other | 160 Colleges |
| Delhi/NCR | 154 Colleges |
| Gujarat | 138 Colleges |
| Uttar Pradesh - Other | 106 Colleges |
| Chhattisgarh | 104 Colleges |
| Uttarakhand | 96 Colleges |
| Assam | 95 Colleges |
| Jharkhand | 95 Colleges |
Specializations
Chemistry offers various specialisations like Computer Science, Mathematics and Chemistry. Below is the table showing number of colleges offering each Chemistry specialisation:
| Specialization Details | Colleges |
|---|---|
| Computer Science | 96 Colleges |
| Mathematics | 78 Colleges |
| Chemistry | 53 Colleges |
| Physics | 52 Colleges |
| Biotechnology | 40 Colleges |
| Biochemistry | 32 Colleges |
| Microbiology | 28 Colleges |
| Biology | 22 Colleges |
| Zoology | 17 Colleges |
| Food & Nutrition | 15 Colleges |
| Statistics | 12 Colleges |
| Botany | 11 Colleges |
| Cyber Security | 11 Colleges |
| Bioinformatics | 9 Colleges |
| Electronics | 9 Colleges |
| Visual Communication | 9 Colleges |
| Psychology | 9 Colleges |
| Forensic Science | 8 Colleges |
| Home Science | 8 Colleges |
| Agriculture | 6 Colleges |
Entrance Exams
The most popular exam accepted by Chemistry in Chennai is CBSE 12th. Below is table showing exams accepted by number of colleges:
| Exam Details | Colleges |
|---|---|
| CBSE 12th | 40 Colleges |
| ISC | 40 Colleges |
| Tamilnadu 12th | 40 Colleges |
| JEE Main | 1 Colleges |
| JEE Advanced | 1 Colleges |
| CUET | 1 Colleges |
| IIT JAM | 1 Colleges |
| NEET PG | 1 Colleges |
| CUET-PG | 1 Colleges |
| VITREE | 1 Colleges |
Chemistry colleges in Chennai
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Chennai
Identified as an 'Institute of Eminence', the Indian Institute of Technology Madras (IIT Madras or IITM) was established in 1959 as a public technical and research university. It is the third IIT to be set up by the Government of India and is autonomous in nature. The institute recently launched the country's first online BSc Programme in Programming in Data Science. IITM is also known for its Quality Improvement Programme (QIP), which is sponsored by the AICTE (All India Council for Technical Education).
SRM Institute of Science and Technology admissions are conducted on the basis of entrance tests. The admission for the flagship programs are held on the basis of SRMJEEE UG exam. Further, SRM MBA admissions are conducted on the basis of SRMJEEM test. The SRMJEEE PG test is conducted for the various SRMIST PG courses. The university also accepts scoring from nationally-held tests like CAT, TANCET, MAT, etc. for admissions.
According to the University of Madras NIRF report, 516 PG 2 year students were placed in 2026. In PG 3 year program, 9 students got placements. Have a look at the table below to know more about the number of students placed during University of Madras placements in the past years:
| Particulars | Placement Statistics (2023) | Placement Statistics (2024) | Placement Statistics (2025) |
|---|---|---|---|
| Total Students | 1293 (PG 2-year) 28 (PG 3-year) | 1298 (PG 2-year) 24 (PG 3-year) | 1359 (PG 2-year) 23 (PG 3-year) |
| Students Placed | 468 (PG 2-year) 21 (PG 3-year) | 483 (PG 2-year) 7 (PG 3-year) | 516 (PG 2-year) 9 (PG 3-year) |
NOTE: The data above has been taken from the NIRF Report 2026.
Rajalakshmi Engineering College provides various programmes and specialisations to students. These courses are available in different streams. For obtaining Rajalakshmi Engineering College admission, candidates are selected on the basis of entrance tests. For further details, candidates may visit the official website and learn more regarding the eligibility details for their preferred course choice. Accepted exams include TANCET, GATE, CEETA, etc.
| Course | Total tuition fees |
|---|---|
MBA/PGDM (4 Courses) | INR 90,000 |
M.Sc. (8 Courses) | INR 18,000 |
B.Com (3 Courses) | INR 60,000 |
BBA (2 Courses) | INR 60,000 |
M.A. (2 Courses) | INR 18,000 |
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Chennai
Bharath University has a dedicated faculty for each of its department. The faculty members are positioned based on designations such as associate professor, and assistant professor. Further, all the faculty members are highly qualifed and experts in their respective subjects. Most of the members are also PhD holders.
B.E/BTech, B.Arch, BBA, MBA, and MBBS are among the popular courses offered by Chennai's Dr. M.G.R. Educational and Research Institute.
Diploma programs in mechanical, production, automobiles mechatronics, plastic molding, CSE, IT, ECE, civil engineering, and chemistry are also available at the institute.
Additionally, the institute provides undergraduate degree programs in BDS, B.Sc., BPT, B.Com, BCA, B.Ed, and M.B.B.S.
There are fifteen specializations available in the four-year B.Tech normal course. Six specializations are available in the B.Tech part-time and lateral entry programs. 11 specialties are available for the B.Sc. degree.
The institute offers online and offline application options, an admission exam, and a flexible credit-based system.
Hindustan Institute of Technology and Science offers a large diversity of courses to students in various fields. Hindustan Institute of Technology and Science admissions are held on the basis of both merit and entrance tests. Students seeking course admissions must clear their previous qualifying examination and appear for any of the prescribed entrance exams such as HITSEEE, HITSCAT, NATA, among others. Students can visit the official website to learn more regarding the course-wise eligibility and specialisation details.
Vel Tech Rangarajan Dr. Sagunthala R and D Institute of Science and Technology provides various programmes and specialisations to students. These courses are available in different streams. For obtaining Vel Tech admission, candidates are selected on the basis of entrance tests. For further details, candidates may visit the official website and learn more regarding the eligibility details for their preferred course choice. Accepted exams include VTUEEE, CLAT, TANCET, etc.
Yes, students can apply directly at Madras Christian College. The college offers admisison absed on merit. The application window will open soon. Students can apply directly through the official website. Before applying studnets must check the eligibility criteria set by the college.
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Chennai
Yes, SDNB Vaishnav College for Women is ranked at a good position. A few of the important SDNB Vaishnav College for Women rankings are mentioned below:
| Ranking Body | Ranks |
|---|---|
India Today 2024 for MSW | 46 |
Times 2024 for BBA | 47 |
India Today 2024 for BCA | 77 |
Outlook 2024 for BCA | 85 |
Outlook 2024 for Humanities & Social Sciences | 85 |
India Today 2024 for BSc | 105 |
| India Today 2024 for BCom | 105 |
| India Today 2024 for BA | 107 |
| India Today 2024 for BBA | 134 |
Commonly asked questions On Chemistry colleges in Chennai
Loyola College has affordable fee structure. The fee structure is cumulative of multiple components, such as tuition fee, hostel fee, medical insurance, mess and other security deposits, etc. The below-mentioned are Loyola College are:
| Course | Fees |
|---|---|
| BSc | INR 44.1 K - 1.81 Lakh |
| MSc | INR 28.14 K - 1.92 Lakh |
| BCom | INR 47.94 K - 2.54 Lakh |
| BA | INR 39.9 K - 65.28 K |
| MA | INR 26.52 K - 1.64 Lakh |
Admission to School of Science and Humanities at SRM IST Kattankulathur is generally considered moderately easy for most undergraduate programs often based on merit in 10+2 examinations although it is highly reputed institution. While competitive for top courses direct admission is available for high performers & management quota seats are also an option.